wtorek, 23 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Olesno: Tutaj sukces goni sukces

Są jedną z najszybciej rozwijających się gmin, nie tylko na Opolszczyźnie, lecz także w kraju. W Oleśnie – w ostatniej kadencji – samorząd przeprowadził niesamowity skok cywilizacyjno-infrastrukturalny, którego dynamika jest prawdziwym fenomenem. Realizowano kolejne proinwestycyjne budżety, wykonano mnóstwo kosztochłonnych zadań i pozyskano – w przeliczeniu na jednego mieszkańca – najwięcej w woj. opolskim finansowych środków zewnętrznych.

Powiedzieć, że dla samorządu Olesna mijająca kadencja 2018-2024 była to kadencja bardzo proinwestycyjna, to jakby nic nie powiedzieć.

Obwodnica i inne kosztochłonne zadania

– Staraliśmy się wykorzystać wszelkie możliwości, które pozwalały nam na zwiększenie naszego budżetu – mówi burmistrz Olesna Sylwester Lewicki. – Dzięki temu mogliśmy realizować szereg mniej lub bardziej kosztochłonnych inwestycji infrastrukturalnych, a priorytetami były m.in. budowa nowej oczyszczalni ścieków, zadania kanalizacyjno-wodociągowe oraz wybudowanie obwodnicy Olesna. Przed kilkunastu laty mówiło się już o tej obwodnicy, lecz nie marzono nawet o powstaniu drogi kategorii S – uśmiecha się burmistrz Sylwester Lewicki. – Teraz mamy po dwa pasy w każdym z kierunków, i jest to jedyna, ponad 25-kilometrowa, prawdziwa eska w woj. opolskim. To usprawniło naszą komunikację – odciążyło centrum miasta od transportu ciężarowego, a obwodnica powstała nieopodal naszej strefy ekonomicznej, gdzie lokalizują się kolejne firmy. Ponadto zrewitalizowaliśmy stary stadion miejski i wybudowaliśmy promenadę, co łącznie pochłonęło ponad 12 mln zł. Rewitalizacji poddaliśmy w zasadzie wszystkie nasze parki na terenie Olesna i kompleksowo – z funduszy rządowych – został przebudowany i zmodernizowany dworzec kolejowy. Pragnę także zaznaczyć, że od czasu założenia komitetu Ziemia Oleska – Nasza Przyszłość świetnie układa się moja współpraca z radnymi. Mam szczęście do ludzi zasiadających w radzie, którzy wspierają nasz program i działania. Ta budująca zgoda jest swoistą wartością dodaną i pozwala uzyskać nam efekty zdecydowanie przekraczające możliwości takiego niezbyt wielkiego samorządu, jaki jest w Oleśnie. To pomogło również w intensyfikacji moich działań poza urzędem, w tym szeregu spotkań w Opolu i Warszawie, co skutkowało w rezultacie wygenerowaniem potężnych funduszy przeznaczonych przez nas na inwestycje.

Sylwester Lewicki

Podatki niskie i największy budżet w historii

W gminie Olesno podatki są niższe nawet o kilkadziesiąt procent niż w ościennych gminach.

– Także i z tego powodu warto mieszkać i inwestować na terenie naszej gminy – zaznacza burmistrz Sylwester Lewicki. – Jest u nas duży deweloper budujący wiele mieszkań, powstają także mieszkania komunalne i staramy się brać udział w ogólnopolskich projektach, by pozyskać dodatkowe fundusze na różne przedsięwzięcia. W tym roku dysponujemy największym budżetem w historii Olesna. Gdy rozpoczynałem tutaj swoją pierwszą kadencję, budżet był na poziomie 30 mln zł, a na inwestycje przeznaczaliśmy niecałe 3 mln zł, natomiast budżet Olesna na rok 2024 wynosi 140 mln zł, a na inwestycje przeznaczymy 61 mln zł, co stawia nas na pozycji lidera wśród miast powiatowych na terenie Opolszczyzny. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, w tym roku Olesno przeznaczy na zadania inwestycyjne 3500 zł, natomiast większe od nas Krapkowice tylko 1000 zł, Lubliniec też 1000 zł, Strzelce Opolskie 1600 zł, Kluczbork 800 zł i Kędzierzyn-Koźle 2000 zł.

Urząd miasta jak spora firma budowlana

Z 61 mln zł, które w tym rok Olesno przeznaczy na inwestycje, ponad 51 mln zł stanowią zewnętrzne dotacje. W tym m.in. kilkanaście milionów złotych wydanych będzie na drogi, także ponad 25 mln zł na budowę odkrytego basenu oraz ponad 3 mln zł na wymianę wszystkich opraw oświetleniowych na terenie gminy. Ponadto kilka milionów złotych będzie przeznaczonych na ochronę zabytków sakralnych oraz na ratusz.

– Niezmiernie istotna będzie także termomodernizacja Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z oddziałami dwujęzycznymi w Oleśnie, która jest inwestycją wspartą trudnymi do zdobycia funduszami norweskimi – dodaje burmistrz Sylwester Lewicki. – Na ponad 200 wniosków o dofinansowania, zaledwie trzydzieści kilka zostało zaakceptowanych. Jesteśmy dumni z tego, że mamy superfachowców potrafiących przygotować taki projekt, który w całości nadzorujemy. W zasadzie Urząd Miejski w Oleśnie zamienił się w sporą firmę, bowiem za ubiegły i za bieżący rok przerabiamy – używając kolokwializmu – około 85 mln zł przeznaczonych na inwestycje infrastrukturalne. A ponadto za przyczyną funkcjonowania Polskiego Ładu, aby pozyskać dodatkowe środki finansowe razem z sąsiednimi gminami – Radłowem, Zębowicami, Gorzowem Śląskim, a także ze Starostwem Powiatowym w Oleśnie – założyliśmy Związek Powiatowo-Gminny, który przez półtora roku pozyskał 31 mln zł dotacji. Dzięki temu rozpoczyna się, za ponad 25 mln zł, budowa prawdziwej perełki regionu – Krajowego Centrum Szkolenia Służb Ratowniczych w Oleśnie – i obiekt ten stanie się naszą wizytówką. Ponadto Związek pozyskał też pieniądze na zakup czterech nowych samochodów pożarniczych, a za 10 mln zł wybudujemy ścieżki rowerowe.

Siódmego kwietnia pierwsza tura wyborów samorządowych. – Będę ubiegał się o ponowne burmistrzowanie w Oleśnie i poproszę mieszkańców naszej gminy, aby ponownie mi zaufali – deklaruje Sylwester Lewicki. – Co do kampanii wyborczej, to za moją kandydaturą przemawia najlepiej moja praca i jej efekty. Na koncie Banku Gospodarstwa Krajowego mamy zabezpieczone większość pieniędzy na realizację ogromnych inwestycji i gmina Olesno oraz nasz Związek Powiatowy-Gminny mają razem do przerobienia ponad 100 mln zł. To jest dla mnie prawdziwe wyzwanie, które chciałbym zrealizować przede wszystkim dla dobra całej naszej społeczności.

S.G.