niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Olesno: To były piękne Dni…

czyli tegoroczne Dni Olesna. Od 25 do 27 lipca barwny tłum mieszkańców miasta i gminy oraz gości Dni Olesna bawił się na urodzinach jednego z najpiękniejszych miast Opolszczyzny. Pogoda dopisała, rozmaitość atrakcji była ogromna – koncerty wielu zespołów, występy gwiazd, wystawy, kiermasze… Każdy znalazł coś dla siebie w czasie święta miasta i gminy, które od lat znakomicie się rozwijają.

Dni Olesna rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miejskiej w MDK. Przewodniczący Rady, Piotr Antkowiak, otwierając sesję, powiedział: – To szczególne dni, na które czekamy przez cały rok. To także czas na podsumowanie tego, co się u nas zmieniło.

Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki tego podsumowania dokonał, przedstawiając prezentację multimedialną ukazującą okres 2007-2014. – Nie przegapiliśmy żadnej okazji, realizując wnioski i unijne dotacje – mówił. – Każdą złotówkę wydawaliśmy nie tylko gospodarnie, ale wykonywaliśmy długo oczekiwane inwestycje, pamiętając także o mieszkańcach wsi oraz zdrowym wypoczynku i rekreacji. Kwota inwestycji, które od roku 2007 zostały zrealizowane lub są realizowane, wynosi 78 mln zł. Dotacje unijne to ponad 34,6 mln zł, na mieszkańca gminy przypada średnio 1948 zł unijnych dotacji.

Gmina wiele inwestuje, ale inwestuje mądrze i znajduje się dobrej kondycji finansowej – zadłużenie na koniec roku 2013 wynosiło jedynie 28 procent. Wśród zrealizowanych inwestycji jest m.in. rewitalizacja oleskiego Rynku, budowa kompleksu rekreacyjno-sportowego, budowa kanalizacji, dróg, boisk, placów zabaw, wiejskich centrów kultury i wiele innych, które życie mieszkańców gminy czynią coraz lepszym. Te zmiany dostrzegają i podziwiają także przybyli na sesję goście, wśród których znaleźli się m.in. starosta oleski Jan Kus, ks. profesor Walter Lenart, opolscy samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele oświaty i służb mundurowych. Nie zawiedli też zagraniczni przyjaciele Olesna; na urodzinach miasta pojawili się przedstawiciele węgierskiego miasta partnerskiego Zalakaros – József Böröcz, Timea Jambor i Zita Kovács, ze Szkocji przyjechał Gordon Connolly z małżonką, a z Arsnbergu Erika Hahnwald z synem Jensem. – Czuję się jakbym przyjechała do domu – powiedziała, nie kryjąc wzruszenia, Erika Hahnwald, była wiceburmistrz Arnsbergu. – A ten dom wciąż staje się piękniejszy.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie medalu „Zasłużony dla Ziemi Oleskiej”. Otrzymali go Antoni Drohomirecki – instruktor wokalny Studia Piosenki przy MDK, Waldemar Górski – zasłużony matematyk z Zespołu Szkół w Oleśnie, Piotr Pawełczyk – dowódca zmiany w Powiatowej Straży Pożarnej i prezes OSP Wysoka oraz Adam i Jan Tyrałowie – właściciele rodzinnej firmy BRADAS. Jak co roku, na uroczystej sesji Rady Miejskiej wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Oleśnie. I jak co roku – byli znakomici!

Bardzo ważną i piękną częścią Dni Olesna był tradycyjny odpust św. Anny. Jej najważniejszy punkt stanowiła w niedzielę suma odpustowa, której przewodniczył biskup Paweł Stobrawa.

Przez trzy dni Olesno świętowało – radość z bycia razem łączyła wszystkich. I duma z miasta, z całej oleskiej ziemi.

Anita Tyszkowska