sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Olesno: Tereny inwestycyjne na sto procent

Rozmowa z Sylwestrem Lewickim, burmistrzem Olesna

Skoro „Gmina Polska” została patronem październikowych targów POL-ECO-SYSTEM w Poznaniu i Międzynarodowego Kongresu Smart Metropolia w Gdańsku, proponuję porozmawiać o sprawach ekonomicznych, inwestycyjnych i gospodarczych dotyczących Olesna.

– Uważam, że samorząd Olesna wykonał w okresie ostatnich kilku lat tytaniczną pracę, przygotowując tereny inwestycyjne, praktycznie w stu procentach gotowe do zagospodarowania. Parę lat temu były to po prostu pola o niskiej bonitacji gleby i w związku z tym podjęliśmy intensywne działania, tworząc plan zagospodarowania przestrzennego i budując dobrej jakości drogi. Ponadto wykonaliśmy całą infrastrukturę medialną pozwalającą na sprawne przeprowadzenie inwestycji gospodarczych. Chcę podkreślić, że nasz obszar inwestycyjny – jeśli chodzi o tereny strefowe – jest już prawie zagospodarowany, a ostatnią działkę sprzedamy prawdopodobnie na początku października.

A co dalej?

– Włączamy kolejnych 30 ha do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a w międzyczasie wybudowaliśmy dodatkowe drogi z całą niezbędną infrastrukturą i nowoczesnymi połączeniami medialnymi – woda, kanalizacja, światłowód, energia i gaz. Zatem jest wszystko – jak powinno być i jak jest w książkach napisane. Teraz liczymy, że nagłaśnianie naszych terenów inwestycyjnych, uczestnictwo w różnych wystawach, targach i mediach przyniesie długo oczekiwane pozytywne efekty.

W dużej mierze dobre skomunikowanie terenów inwestycyjnych stanowi o ich atrakcyjności…

– …a nas najbardziej dzisiaj interesuje i dotyczy budowa drogi ekspresowej S11 łączącej Kołobrzeg z Bytomiem. Fragmentem tej trasy jest także – wirtualna na razie – obwodnica Olesna, która jednak znalazła się w prezentowanym przez panią premier programie inwestycyjnym na lata 2016-2023. Niebawem rozpoczniemy rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, które dotyczyć będą obwodnicy Olesna.

Obwodnica zdynamizuje w przyszłości i tak już intensywny rozwój gospodarczy gminy Olesno.

– Zapewne tak się stanie, lecz niezależnie od rządowego programu inwestycyjnego, wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego podejmujemy działania, aby w okolicach strefowych powstało skrzyżowanie ul. Częstochowskiej z ul. Wygodzką. Chcemy, aby powstało rondo i dodatkowo z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (tzw. schetynówek – przyp. autora) chcemy przebudować ul. Wygodzką, która będzie miała w przyszłości standard drogi wojewódzkiej i będzie połączeniem z drogą krajową nr 11.

Co to da?

– To spowoduje, że ciężki transport zostanie wyprowadzony z miasta, a połączenie to pozwoli nam na lepsze dozbrojenie terenów inwestycyjnych.

Początek roku 2016 to także początek sięgania przez samorządy po unijne środki finansowe z nowego programowania.

– W tym roku wykorzystujemy resztki pieniędzy z poprzedniego okresu unijnego programowania i nasz tegoroczny budżet inwestycyjny jest naprawdę duży. Na inwestycje przeznaczyliśmy ponad 16 mln zł, a w przyszłym roku zajmiemy się m.in. kompletną przebudową oczyszczalni ścieków i jest to inwestycja rzędu 20 mln zł. Ponadto realizować będziemy zadania w ramach naszego obszaru funkcjonalnego Kluczbork – Namysłów – Olesno, będziemy także korzystać ze „schetynówek” i budować drogi dzięki Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich. Krótko mówiąc, będziemy chcieli skorzystać jak najwięcej z nowego programowania unijnego 2014-2020, oczywiście pod warunkiem, że wystarczy nam środków własnych.

Rozmawiał Sławomir Grymin