sobota, 1 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Olesno: Obwodnica inwestycją w przyszłość

Rozmowa z burmistrzem Olesna Sylwestrem Lewickim

Jakie było pierwsze półrocze dla samorządu Olesna?

– Na pewno pracowite i związane z dużymi przedsięwzięciami dotyczącymi m.in. stadionu, promenady i centrum przesiadkowego oraz z niskiej emisji. W zasadzie w tym roku będziemy wszystkie te inwestycje kończyć, co pochłonie bardzo dużą kwotę z naszego budżetu. A nasz budżet jest zdecydowanie większy niż w latach poprzednich i dzięki temu wykonujemy też zadania, które nie są wsparte finansowymi środkami unijnymi, ale które też trzeba zrealizować.

Jakie to zadania?

– To przede wszystkim remonty dróg i chodników, a także prace związane z oświetleniem. Poza tym jesteśmy w centrum przygotowań do różnych niecyklicznych imprez. Chcę przypomnieć, iż w roku ubiegłym Olesno było organizatorem ogólnopolskich uroczystości związanych z inauguracją Europejskich Dni Dziedzictwa, a w tym roku będziemy organizować wojewódzkie obchody Roku Powstań Śląskich, ustanowionego przez Senat RP.

A co z obwodnicą Olesna?

– Przed kilkoma dniami została podpisana umowa dotycząca budowy obwodnicy Olesna, największej w historii naszego miasta inwestycji, która pochłonie prawie 700 mln zł i z pewnością przez najbliższe kilka lat będziemy mieli co robić. Budowa ta to wielkie zadanie logistyczne, ale przede wszystkim gospodarcze.

Jak wygląda tegoroczny budżet Olesna?

– Całkowity nasz budżet sięga ponad 85 mln zł, z czego około 23 mln zł przeznaczamy na inwestycje. Zatem śmiało można powiedzieć, że mamy budżet proinwestycyjny i na pewno w Oleśnie nie zwalniamy, aczkolwiek miło by nam było, gdybyśmy jak najrychlej dowiedzieli się, jakie rysują się przed nami perspektywy dotyczące pozyskiwania zewnętrznych środków finansowej z nowej perspektywy unijnej.

Są oczywiście w naszym kraju gminy zamożniejsze od Olesna, ale są też znacznie biedniejsze, w których samorządy dysponują kilkumilionowymi lub kilkunastomilionowymi budżetami i na inwestycje przeznaczanych jest niewiele środków finansowych.

– Gratuluję każdemu małemu samorządowi, który jest w stanie wygenerować jakąkolwiek kwotę na inwestycje. A co do Olesna, to my od co najmniej dziesięciu lat bardzo mocno inwestujemy i teraz – przy dużych przedsięwzięciach – znalezienie środków finansowych na wkład własny jest dla nas niemałym problemem. Warto też przypomnieć, że gdy zaczynaliśmy ponad dziesięć lat temu, mieliśmy na inwestycje 3 mln zł, ale z roku na rok tych pieniędzy było coraz więcej. W zeszłym roku budżet inwestycyjny osiągnął ponad 17 mln zł, a w tym roku 23 mln zł.

Może dojść do tego, że pewnego finansowego pułapu nie da się przekroczyć

– …bowiem są pewne granice wytrzymałości finansów, a planów mamy przecież bardzo wiele i są one m.in. związane z termomodernizacją naszych obiektów. To trzeba przeprowadzić i w tej sferze bardzo liczymy na programy rządowe, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

A w lipcu…

– …serdecznie zapraszam w ostatni lipcowy weekend do nas na Dni Olesna. Przygotowujemy moc atrakcji dla gości i naszych mieszkańców i obiecuję, że nikt się u nas nudzić nie będzie.

Rozmawiał Sławomir Grymin

Urząd Miejski w Oleśnie
ul. Pieloka 21
46-300 Olesno
tel. 34 359 78 41 do 44
fax 34 359 72 83
gmina@olesno.pl
www.olesno.pl