środa, 17 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Olesno: Mieszkańcy są naszą siłą

Dni Olesna to zawsze piękne dni… Pełne radości, zabawy, ale i refleksji nad tworzeniem wspólnoty i dobrej przyszłości Olesna – jednego z najpiękniejszych miast Opolszczyzny. Święto rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miejskiej, połączona w tym roku z jubileuszem 25-lecia partnerstwa Olesno – Arnsberg.

Dwudziestego ósmego lipca, w samo południe, uroczystą sesję Rady Miejskiej otworzył jej przewodniczący, Henryk Kucharczyk. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Janusz Ireneusz Wójcik – doradca marszałka województwa opolskiego, Herbert Czaja – prezes Izby Rolniczej w Opolu, Stanisław Belka – starosta oleski, ksiądz prałat Zbigniew Donarski, delegacja z miasta partnerskiego Arnsberg – wiceburmistrz Ewald Hille, Erika Hahnwald z synem Jensem, delegacja z miasta Zalakaros – burmistrz Ferenc Novak, dyrektor Aquaparku Granit Mihál Krampek, przewodnicząca Rady Powiatu Ewa Cichoń i wielu innych znamienitych gości.

Burmistrz Olesna, Sylwester Lewicki, serdecznie powitawszy wszystkich przyjaciół miasta, opowiedział o 25 latach bardzo owocnej i serdecznej współpracy z Arnsbergiem. – Nasze partnerstwo jest żywe, oparte na bezpośrednich relacjach naszych grup społecznych – podkreślił. – Współpraca szkół, przedszkoli, wymiana młodzieży, wizyty seniorów, uczestnictwo władz samorządowych w jubileuszach miast, wizyty przedsiębiorców, odwiedziny chórów, wzajemny udział sportowców w biegach ulicznych – to tylko kilka przykładów tego, jak bardzo wiele łączy oba miasta – mówił Sylwester Lewicki. Kończąc tę część swojego wystąpienia, podziękował też za współpracę przedstawicielom Zalakaros, węgierskiego partnera Olesna – w przyszłym roku miasta obchodzić będą 10-lecie swego partnerstwa.

– Siłą poruszającą nasze działania – mówił dalej burmistrz – są nasi mieszkańcy, którym serdecznie dziękuję! Dla nich powstaną w Oleśnie nowe inwestycje. Zaplanowano m.in. rewitalizację promenady przy ul. Murka, modernizację stadionu miejskiego oraz najważniejsze – długo oczekiwana budowa obwodnicy naszego miasta, która kilka dni temu została wpisana do zaktualizowanego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, co gwarantuje zabezpieczenie środków finansowych na realizację tej jednej z największych inwestycji na Opolszczyźnie.

Erika Hanhwald, była wiceburmistrz Arnsbergu, honorowa obywatelka Olesna, nie kryła wzruszenia, mówiąc: – Jeśli ktoś ostatni raz był w Oleśnie 25 lat temu, nie poznałby tego miasta. Panie burmistrzu, może pan być naprawdę dumny z mieszkańców i ich miasta!

Jubileuszu partnerstwa gratulowali obu miastom także doradca marszałka Janusz Ireneusz Wójcik, starosta oleski Stanisław Belka i prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja. Po tych gratulacjach znakomicie zaśpiewał Chór OlenSis, kierowany przez Karinę Duch.

Niezwykle ważnym punktem sesji było nagrodzenie medalem „Zasłużony dla Ziemi Oleskiej” tych, którzy dla swej małej ojczyzny bardzo wiele czynią… W tym roku to bardzo prestiżowe odznaczenie z rąk burmistrza Olesna odebrali Wioletta Wojczyszyn, Brygida Pulka, Sabrina Abtouche, ks. Łukasz Żaba i Artur Chęciński. Jak zawsze na zakończenie uroczystej sesji otwierającej Dni Olesna wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Oleśnie i – jak zawsze – byli świetni! A gdy umilkły oklaski, burmistrz Lewicki ogłosił Dni Olesna za otwarte!

I rozpoczęły się koncerty, zawody sportowe, warsztaty, wystawy. Bardzo ważną i piękną częścią Dni Olesna był tradycyjny odpust św. Anny. To były cudowne dni. Następne – za rok…

Ata