środa, 17 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Olesno: Miasto róży

Z dala od zgiełku cywilizacji, w otoczeniu wspaniałych lasów znajduje się miasto przyjazne turystom i inwestorom – Olesno. Założone w 1208 r. przez Henryka Brodatego czaruje pamiątkami swej długiej historii i nieskażoną przyrodą.

Najcenniejszym skarbem oleskiej ziemi jest pątniczy kościół św. Anny – perła architektury drewnianej (na skalę krajową) o średniowiecznym rodowodzie, której początki związane są z legendą o dziewczynie, uratowanej przed zbójami przez św. Annę, matkę Maryi… Pień cudownej sosny, na której wisiała czyniąca ów cud podobizna św. Anny, do dziś podtrzymuje ołtarz główny świątyni. W roku 1444 wzniesiono niewielki drewniany kościół, ale liczba pielgrzymów wciąż rosła, więc potrzebna była świątynia coraz większa. I tak w latach 1660-1670 powstało pięć kaplic o barokowym wystroju, przepiękna, pięciopłatkowa „oleska róża”, widniejąca w herbie miasta. Dziś jest to miejsce pielgrzymek, integrujące mieszkańców i przyciągające – najliczniej w czasie odpustu św. Anny – tłumy rodaków z kraju i zagranicy. W pobliżu sanktuarium św. Anny znajduje się leśne uroczysko zwane „Siedem Źródeł”. Dawniej szli tu po odpuście utrudzeni pielgrzymi, obecnie walory przyrodnicze tego terenu zadecydowały o wybudowaniu kapliczki z ujęciem wody źródlanej, wystawieniu wzdłuż leśnego traktu czternastu stacji drogi krzyżowej –„Oleskiej Kalwarii” i posadzeniu „dębu papieskiego” (nr 57) poświęconego przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Sercem każdego miasta jest Rynek – w Oleśnie wyjątkowo urodziwy i zadbany. Neoklasycystyczny ratusz (dziś siedziba m.in. Urzędu Stanu Cywilnego) i dwa zabytkowe posągi – kolumna Matki Boskiej i pomnik św. Jana Nepomucena – znakomicie współgrają z nowoczesną, piękną fontanną, miejscem spotkań gości miasta i jego mieszkańców. A z Rynku niedaleko do kościoła św. Michała, najstarszej świątyni miasta. Pierwotnie był to kościół grodowy, drewniany, kolejny był konsekrowany w roku 1226, a w 1374 – murowany. Wielokrotnie płonął i był odbudowywany i dziś to „anielski kościół”, jest w nim bowiem ponad 50 wyobrażeń aniołów…

Zwiedzając Olesno, nie można także pominąć Rynku Solnego, historycznego handlowego centrum miasta, sąsiadującego z Rynkiem Miejskim, i fragmentu murów obronnych, jedynej pozostałości fortyfikacji miasta, które od 1395 roku było miastem i twierdzą.

Ale Ziemia Oleska to nie tylko długa historia, cenne zabytki i piękne lasy, bowiem region zaprasza też do odpoczynku nad wodą: atrakcyjnymi miejscami są zbiorniki w Kucobach i Starym Oleśnie, a także kryta pływalnia – Oleska Laguna – jeden z największych i najatrakcyjniejszych na Opolszczyźnie obiektów rekreacyjno-sportowych. Olesno przyciąga także ciekawymi imprezami kulturalnymi. W październiku odbywa się tu Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej, bardzo atrakcyjny jest także Festiwal „Jazzobranie”, od 2002 roku promujący jazz – od tradycyjnego, poprzez modern jazz po fusion – wspólnie z zapraszanymi gwiazdami. 

Każdy turysta znajdzie na Ziemi Oleskiej coś dla siebie… ale nie tylko on! Olesno to miasto otwarte na inwestorów, oferuje kompletnie uzbrojone tereny inwestycyjne w bardzo dobrym położeniu logistycznym i komunikacyjnym (w podobnej odległości są drogi S8, A4 i A1). Gmina Olesno może pochwalić się polityką niskich podatków oraz należącymi do najniższych w województwie opolskim opłatami za wodę i innymi [niskimi] opłatami lokalnymi. Na terenie gminy obowiązuje uchwała w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje.

Ata