czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Olesno: Jubileusze i zadania

Rozmowa z Sylwestrem Lewickim, burmistrzem Olesna

Olesno
Olesno

W tym roku spotykamy się po raz pierwszy, zatem porozmawiajmy o najpoważniejszych przedsięwzięciach realizowanych w roku 2018 przez samorząd Olesna.

Pierwsze miesiące tego roku upłynęły przede wszystkim pod znakiem przeprowadzania kolejnych procedur przetargowych, a na inwestycje przeznaczymy w tegorocznym budżecie ponad 20 mln zł, przy całkowitym budżecie Olesna przekraczającym siedemdziesiąt kilka milionów złotych. Pod względem wielkości jest to naprawdę budżet historyczny i przy okazji naszych wielkich jubileuszy staramy sie dostosować do nich nasze wyzwania inwestycyjno-infrastrukturalne. A jest tego całkiem sporo.

Jakie to jubileusze?

Poza obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości Polski, bardzo ważny dla naszej społeczności – i co nas wszystkich jednoczy – jest jubileusz 500-lecia konsekracji kościoła pw. św. Anny, naszej wspaniałej perły architektonicznej i duchowej. Ale to również 810 lat istnienia i powstania naszego pięknego miasta.

A wracając do inwestycji: jakie są tegoroczne priorytety?

Naszą największą i najbardziej kosztochłonną inwestycją na ten i przyszły rok jest modernizacja i przebudowa oczyszczalni ścieków z sieciami kanalizacji sanitarnej wraz z budową i przebudową wielu fragmentów wodociągów. Ponadto przed nami inwestycje związane z rewitalizacją naszego miejskiego stadionu i przebudowa głównej promenady w Oleśnie. Jest to zadanie dziesięciomilionowe, a oczyszczalnia to prawie dwadzieścia milionów. Poza tym przebudowy naszych obiektów użyteczności publicznej – zakończenie modernizacji biblioteki miejskiej, domu harcerza i Publicznego Przedszkola nr 4. Warto też podkreślić, że w zasadzie na wszystkie te przedsięwzięcia otrzymaliśmy dofinansowania z różnych projektów, w wysokości od 60 do 85 procent i właśnie także dlatego możemy tak duże inwestycje przeprowadzać. Ale pragnę także zaznaczyć, że staramy się wchodzić we wszystkie programy rządowe i to właśnie w Oleśnie odbyła się wojewódzka inauguracja programu Rodzina 500 Plus. Przebudowując i powiększając nasz żłobek, skorzystaliśmy z programu rządowego Maluch Plus, a teraz – dzięki programowi Mieszkanie Plus – przygotowujemy dokumentację dotyczącą budowy budynku z sześćdziesięcioma mieszkaniami komunalnymi. Natomiast rozbudowując pomieszczenia, z których korzystają nasi seniorzy, składamy wniosek do programu Senior Plus.

Sporo niełatwej pracy i gimnastyki finansowej przed waszym samorządem…

– …a przecież nie powiedziałem o wszystkim – o inwestycjach drogowych i tych realizowanych wraz ze starostwem i w porozumieniu z opolskim zarządem dróg wojewódzkich. Złożyliśmy też kilka wniosków o dofinansowania do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, związanych z przebudową naszego domu kultury, ale także z kościółkiem św. Anny i szeregiem działań dotyczących 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Niemało tych wyzwań większych i mniejszych i liczymy jedynie na większy udział firm w organizowanych przez nas przetargach. Chcę również zaznaczyć, iż kumulacja zadań nie ma wcale związku z tegorocznymi wyborami samorządowymi, lecz wynika jedynie ze spiętrzenia się pozyskanych przez nas zewnętrznych środków finansowych.

Zatem najważniejsze w tym roku poza inwestycjami w Oleśnie będzie…

– …ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa, co jest dla nas ogromnym wyróżnieniem, ale również niemałym wyzwaniem organizacyjnym, aby 8 września stanąć na wysokości zadania i godnie tę inaugurację przeprowadzić, przy okazji promując ziemię oleską i nasze piękne miasto.

Rozmawiał Sławomir Grymin