środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Olesno: Drogi przede wszystkim

Rozmowa z Sylwestrem Lewickim, burmistrzem Olesna

Do świąt blisko, a jeśli popatrzeć na reklamy w telewizji, to już się zaczęły…

– …właśnie w supermarketach. A dla nas rok 2016 – biorąc pod uwagę liczbę wykonanych inwestycji – to kolejny pracowity rok, rok dużych zadań, które w sumie pochłonęły 20 proc. naszego budżetu. Taki budżet na pewno można określić budżetem proinwestycyjnym, bowiem zrealizowaliśmy inwestycje za ponad 10 mln zł. A przez ostatnie dwa lata zainwestowaliśmy blisko 24 mln zł.

Niektóre polskie gminy mają takie budżety.

– W Oleśnie wydawaliśmy pieniądze przede wszystkim na inwestycje drogowe, zarówno realizowane z naszego budżetu, jak i te wprowadzone do realizacji z budżetu województwa opolskiego. A największa inwestycja, wykonywana wspólnie z marszałkiem opolskim, to odcinek drogi od ronda w Oleśnie w kierunku Łowoszowa. Wiele lat trwała kampania, aby tę inwestycje przeprowadzić – na razie zrealizowano pierwszy etap, ale przyjdzie czas na drugi, przez samą miejscowość. Chcę podkreślić, że ze względu na bezpieczeństwo ludzi zadanie to traktowane jest przez nas priorytetowo. Ponadto z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej realizowaliśmy – ważną ze względów strategicznych – ul. Wygodzką. A poza tym szereg innych dróg, m.in. dwie z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, a także parkingi w Oleśnie i montowaliśmy nowe oświetlenia dróg i ulic. W sumie to naprawdę mnóstwo zadań, także na terenach wiejskich, np. przebudowa drogi w Leśnej. W tym roku przygotowywaliśmy się również do realizacji programów niskiej emisji oraz planowaliśmy rewitalizację miasta. A w wykonaniu tych zamierzeń ma nam pomóc aplikowanie o środki finansowe w ramach aglomeracji Kluczbork – Olesno – Namysłów. Tych różnych projektów jest na ponad 6 mln zł.

Co będzie najważniejsze w przyszłorocznym budżecie Olesna?

– Czekamy na rozstrzygnięcie dwóch wniosków o dofinansowanie kompleksowej budowy dróg na naszym największym osiedlu Walce w Oleśnie, gdzie znajduje się 650 domków jednorodzinnych. Czekamy teraz na rozstrzygnięcie tych wniosków, a jest to inwestycja szacowana na około 7 mln zł. Ponadto będziemy dofinansowywać zadania powiatowe, które będą realizowane na terenie naszej gminy – przebudowę drogi w kierunku Kolonii Biskupskiej. Na tapecie będzie również szereg przedsięwzięć związanych m.in. z przebudową przedszkola, termomodernizacją domu kultury, domu harcerza i Przedszkola nr 4. A poza tym czekają nas jeszcze zadania związane z reformą oświaty, do czego już się przygotowujemy.

Zatem przed wami nowy, pracowity rok, w którym redakcja „Gminy Polskiej” życzy wam samych sukcesów. Do Siego Roku!

– Dziękuję i tego samego życzę waszemu zespołowi redakcyjnemu!

Rozmawiał Sławomir Grymin