niedziela, 29 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Olesno: Dni, jubileuszami piękne

Dni Olesna – 27-29 lipca – rozpoczęły się tradycyjnie od uroczystej sesji Rady Miejskiej, a sesja owa odbyła się pod hasłem „Oleskie Jubileusze”. Te jubileusze to 810-lecie powstania miasta, 500-lecie konsekracji kościoła św. Anny, jednego z najpiękniejszych kościołów drewnianych w Polsce, i 10-lecie partnerstwa z węgierskim miastem Zalakaros.

Gdy przed dwunastą w sali Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie zaczęli gromadzić się goście i gospodarze uroczystej sesji Rady Miejskiej, sala pełna była radości, serdecznych powitań, brzmiały w niej niemiecki, węgierski, angielski i oczywiście polski… Widać było, jak mocno zżyci są ze sobą ci, którzy tworzą szczególną oleską wspólnotę, przekraczającą granice miasta i granice Polski. Wybiła dwunasta, zabrzmiał hymn, a potem prowadzący sesję przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Kucharczyk zaprosił na mównicę burmistrza Olesna, Sylwestra Lewickiego, który bardzo serdecznie przywitał gości. Byli wśród nich poseł na Sejm RP Antoni Duda, radny sejmiku opolskiego Hubert Czaja, starosta oleski Stanisław Belka, burmistrzowie miast partnerskich Olesna – burmistrz Zalakaros Ferenc Novak i burmistrz Arnsbergu Ralf Paul Bittner, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, jednostek organizacyjnych gminy i powiatu oraz mieszkańcy.

– Spotykamy się w wyjątkowej chwili – mówił Sylwester Lewicki – gdy podniosła rocznica 100-lecia niepodległości Polski zbiega się z jubileuszami naszej małej ojczyzny. To jubileusz 500-lecia konsekracji kościoła pw. św. Anny, naszej wspaniałej perły architektonicznej i duchowej, która dla miasta obchodzącego 810 lat istnienia jest prawdziwym klejnotem, i 10 lat partnerstwa z naszymi przyjaciółmi z węgierskiego Zalakaros. Te jubileusze to historia, a historia jest nauczycielką życia, bez refleksji nad nią nie zbudujemy dobrej przyszłości – mówił burmistrz. I podkreślił, jak przez ostatnie 10 lat zmieniło się oblicze miasta – „orlik”, rewitalizacja Rynku, przygotowanie strefy ekonomicznej, wielkie zmiany w placówkach oświatowych…

– Do tego rządowe projekty: 500 plus, Mieszkanie plus (mamy 60 mieszkań komunalnych w budowie) Senior plus i Maluch plus (rozbudowujemy już żłobek w Oleśnie). A to tylko niewielka część tego, co udało się dla naszej małej ojczyzny zrobić – mówił Sylwester Lewicki, wymieniając także projekty roku 2018, w którym budżet wynosi 75 mln zł, z czego 21 mln zł przeznaczone jest na inwestycje, m.in. na rewitalizację promenady miejskiej, Rynku Solnego, budowę domu dla repatrianta i rewitalizację Parku Miejskiego.

– Ale rozwój miasta, siła miejskiej wspólnoty nie buduje się tylko dzięki inwestycjom – podkreślał burmistrz Lewicki. – Jednym z bardzo ważnych elementów tego rozwoju jest współpraca z naszymi partnerami: Arnsbergiem, z którym współpracujemy już 26. rok, i Zalakaros, z którym dziś świętujemy 10-lecie partnerstwa. Ta współpraca to wymiany – emerytów, strażaków, uczniów – i spotkania, takie jak wyjazdy Chóru Miejskiego, a to tylko część aktywności – mówił Sylwester Lewicki. – Wszystkie te kontakty przynoszą wiele korzyści, poznajemy historię, wymieniamy się samorządowymi doświadczeniami… To wszystko jest ważne, także dlatego, że tegoroczne otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się 8 września właśnie w naszym mieście.

Kończąc, burmistrz Lewicki bardzo serdecznie podziękował wszystkim mieszkańcom Olesna za aktywność i uroczyście wybrzmiało: – Dni Olesna uważam za otwarte!

Olesno

Potem za dziesięć lat współpracy gorąco dziękował burmistrz Ferenc Novak: – Ta relacja jest ogromnym skarbem, który powinniśmy chronić i szanować! – powiedział i wręczył Sylwestrowi Lewickiemu prezent – zegar z wizerunkiem świętej Anny, patronki i Olesna, i Zalakaros.

Nowy burmistrz Arnsbergu Ralf Paul Bittner, który po raz pierwszy zawitał i do Polski, i do Olesna, powitawszy zebranych po polsku, mówił potem o przyszłości partnerstwa Olesno – Arnsberg, która oparta będzie nie tylko o znane już rozwiązania, ale także o sprawy biznesowe i wsparcie gospodarcze. Ralf Paul Bittner przekazał burmistrzowi Olesna krucyfiks, na którym Chrystus wyrzeźbiony został w Tanzanii…

Tę część uroczystości pięknie podsumował poseł Antoni Duda: – To zaszczyt i przyjemność być tutaj – powiedział. – Życzę pięknej i miłej zabawy na Dniach Olesna, i tego, abyście zawsze byli dumni z bycia obywatelami miasta z 810-letnią historią, na terenie którego błyszczy perła – kościół św. Anny…

Kulminacją uroczystej sesji Rady Miejskiej było wręczenie medali „Zasłużony dla Ziemi Oleskiej”. W tym roku otrzymali je: Halina Szklanny, Danuta Gmur, Karina Duch, Elżbieta Stengritt-Talik i Jan Jaskulski. A gdy ucichły gorące oklaski dla tych, co się tak bardzo dla Olesna zasłużyli, gdy wybrzmiały ostatnie dźwięki muzyki, jaką chór OlenSis pod dyrekcją Kariny Duch i Młodzieżowa Orkiestra Parafialna, prowadzona przez Renatę Wiendlochę, cieszyły zebranych, ruszyły Dni Olesna – koncerty, spektakle teatralne, ale przede wszystkim uroczystość wręczenia Róż Olesna tym, którzy dla tego miasta i jego mieszkańców robią bardzo wiele! W tym roku byli to: Anna Meryk, Artur Kniejski i Ernest Hober.

Ale to nie wszystkie oleskie Róże – bardzo ważną częścią Dni Olesna jest zawsze odpust św. Anny, patronki Olesna i diecezji opolskiej. Podczas uroczystej mszy świętej odpustowej, pod przewodnictwem prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka, burmistrz Sylwester Lewicki wraz z radnymi, w imieniu mieszkańców Ziemi Oleskiej, przekazali Sanktuarium to najcenniejsze oleskie odznaczenie – statuetkę Róży Olesna 2018.

Dni Olesna 2018 za nami… Ale przed nami – Dni Olesna 2019. Piękna tradycja trwa.

Ata