środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Olesno: ​Ćwierćwiecze samorządności

Rzeczpospolita lokalna przechodzi w ręce społeczności, które ją zamieszkują. Będzie ona taka, jaką one same potrafią ją stworzyć” – cytował słowa Tadeusza Mazowieckiego podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej burmistrz Olesna Sylwester Lewicki.

Uroczyste spotkanie byłych i obecnych samorządowców, a także bardzo licznych gości, było pierwszym punktem trzydniowych Dni Olesna 2015. Jak co roku, ta wyjątkowa sesja Rady Miejskiej miała szczególny charakter. W tym roku jednak nie tylko inaugurowała święto wszystkich mieszkańców, ale przypominała także o roli samorządów, lokalnych społeczności w codziennym budowaniu małych ojczyzn. A wszystko dlatego, że właśnie rok 2015 został ogłoszony – przez Senat Rzeczypospolitej – Rokiem Samorządu Terytorialnego.

– Samorządność w Polsce udało się oprzeć na dwóch filarach: pracowitych samorządowcach oraz aktywnych mieszkańcach. Samorządy stały się prawdziwymi gospodarzami swoich regionów. Gospodarzami, którzy potrafią mądrze planować rozwój, inwestując w mocne strony i rozwiązując specyficzne problemy w najbliższym otoczeniu – mówił burmistrz Olesna Sylwester Lewicki. – Ustrój samorządowy wymaga jednak ciągłego doskonalenia, bo społeczeństwo oczekuje zmian i postrzega wiarygodność państwa przez pryzmat działania samorządu. Toteż strona samorządowa musi być traktowana poważnie i po partnersku. Adekwatność środków finansowych na wykonywanie zadań własnych do rzeczywistych kosztów to klucz do funkcjonowania samorządu sprawnego, przewidywalnego dla mieszkańców – zaznaczył włodarz miasta.

Obecny na sesji wicemarszałek województwa opolskiego Tomasz Kostuś podkreślił nie tylko dobrą współpracę gminy Olesno z Zarządem Województwa Opolskiego, ale przede wszystkim zwrócił uwagę na wyjątkową skuteczność władz Olesna w pozyskiwaniu pieniędzy ze środków unijnych i innych dotacji zewnętrznych. Stanisław Belka, starosta oleski, także podkreślił szereg inwestycyjnych sukcesów. – Olesno pięknieje i chyba nikt nie może temu zaprzeczyć – mówił, dziękując jednocześnie wszystkim mieszkańcom za zaangażowanie i tworzenie przyjaznego klimatu do mądrych działań.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej była też okazją do wyróżnienia kilkunastu osób. Honorową Odznakę „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” otrzymał Piotr Antkowiak, były przewodniczący Rady Miejskiej w Oleśnie. Medale „Zasłużony dla Ziemi Oleskiej” otrzymali: Maria Mitrenga, Jerzy Przybyła, Franciszek Ligendza oraz nieco wcześniej – podczas ostatnich Oleskich Ulicznych Biegów Pokoju – Jan Stanisławczyk. Z okazji 25-lecia samorządności burmistrz Olesna wręczył dyplomy uznania za pracę na rzecz gminy Olesno. Otrzymali je: Jan Jurczyk, Kazimierz Konieczko, Janusz Proszewski, Klaudiusz Małek, Włodzimierz Brzęczek, Norbert Florczyk, Jan Stanisławczyk, Dorota Szewczyk i Henryk Zaporowski.

Wśród gości zaproszonych na sesję Rady Miejskiej nie zabrakło przedstawicieli duchowieństwa (Dni Olesna nierozerwalnie są związane z odpustem św. Anny), służb mundurowych, laureatów nagród Róży Olesna, przedsiębiorców, reprezentantów Związku Gmin Śląska Opolskiego… Jak co roku, nie zawiedli również przedstawiciele miast partnerskich Olesna: Erika Hahnwald z synem Jensem z Arnsbergu, reprezentanci Zalakaros z burmistrzem Ferencem Novakiem (wręczył burmistrzowi Sylwestrowi Lewickiemu odznaczenie miasta Zalakaros) oraz liczna grupa Szkotów z Gordonem Connolly na czele.

Tomasz Miarecki