poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Oleśnica – miasto: Stawiając na wszechstronny rozwój

Od wielu już lat samorząd Oleśnicy umiejętnie realizuje inwestycje infrastrukturalne oraz ciekawe programy społeczne. Strategia zrównoważonego rozwoju jest podstawą teraźniejszości i przyszłości tego wspaniałego dolnośląskiego miasta, którego historia sięga średniowiecza, a najbliższe lata jawią się w jasnych kolorach. – Chcemy, aby Oleśnica stała się najlepszym miejscem do życia, dlatego z determinacją realizujemy zadania i podejmujemy inicjatywy zaspokajające potrzeby naszych mieszkańców – mówi Jan Bronś, burmistrz Oleśnicy.

Zapewne jednym z niezaprzeczalnych walorów Oleśnicy jest jej dobre skomunikowanie z innymi miastami, choć do pełni szczęścia brakuje lepszych połączeń kolejowych. Oleśnicki samorząd priorytetowo traktuje całkowitą modernizację stadionu miejskiego i budowę Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią przy ul. Bocianiej 11. Dzisiaj nowoczesny samorząd nie tylko realizuje przedsięwzięcia innowacyjne, wzbogaca infrastrukturę i sięga po zdobycze cywilizacyjne. To także samorząd pamiętający o sławetnych przodkach, pielęgnujący tradycję i szczycący się kulturą swojej ziemi. Dlatego właśnie w Oleśnicy powstaje placówka muzealna, której głównym zadaniem będzie popularyzacja wiedzy o Oleśnicy i Śląsku – swoista lekcja historii oraz prezentacja ludzi i dziedzictwa kulturowego miasta. Już teraz warto zaprosić wszystkich do tej placówki, która będzie oddana do użytku w roku przyszłym, a jej bogate wyposażenie zadowoli wytrawnych turystów i zwykłych przyjezdnych lubiących dowiedzieć się czegoś ciekawego.

Na parterze muzeum znajdą się makiety Oleśnicy ze średniowiecznym układem ulic, zamek, kościoły, bramy miejskie, mury miejskie, ratusz i ekrany dotykowe z dodatkowymi informacjami. Znajdzie się tam także multimedialna świetlica wyposażona w stanowiska audio i stół interaktywny. Za to na pierwszym piętrze będzie można zwiedzać ciekawą ekspozycję podzieloną na dwie części: Księstwo 1255-1884 oraz Nowoczesność 1884-1945 i Współczesność po roku 1945. Ponadto jeden z pokoi na pierwszym piętrze będzie przeznaczony na wystawy czasowe prezentujące zbiory zgromadzone przez prężnie działających w mieście kolekcjonerów.

Drugim ważnym oleśnickim projektem jest Ogród Doświadczeń, którego budowa także zakończy się w roku 2014. – Tereny dawnej fosy miejskiej oraz koryto rzeki Oleśnicy zostaną zagospodarowane placami zabaw, parkami fitness i edukacyjnym, co stanie się nie lada gratką dla ciekawych świata młodych ludzi – ocenia burmistrz Jan Bronś.

Powstanie kilka placów zabaw dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. Młodsi będą korzystać z huśtawek, równoważni i karuzel, a starsi będą mieli do dyspozycji place zabaw sprawnościowe i rekreacyjne, w tym zjeżdżalnię terenową, batut na linach i siatkę linową. Jeszcze starsi – powyżej lat 15 – będą mogli korzystać z parku fitness wyposażonego w urządzenia sprawnościowe i aerobowe. Za to w parku edukacyjnym znajdą się urządzenia obrazujące różne zjawiska fizyczne, a ponadto powstaną zabawki: organy powietrzne, śpiewający kamień, liść powietrzny, lustra walcowe i waga hydrauliczna. – Poza tym od lat ważna jest dla naszego samorządu rozbudowa bazy oświatowej, stąd nowo wybudowana sala gimnastyczna z łącznikiem i boiskiem wielofunkcyjnym oraz zmodernizowany budynek Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Wiejskiej – dodaje Jan Bronś. – Stawiamy na rozwój Oleśnicy we wszystkich dziedzinach życia i to jest właśnie innowacyjność.

S.G.