niedziela, 2 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Oleśnica – gmina: Oby chleba nie zabrakło

Tradycyjne Święto Plonów odbyło się 20 sierpnia w miejscowości Poniatowice. Po dwuletniej przerwie, spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi, wreszcie można było zorganizować to wydarzenie z rozmachem i oprawą właściwą dla jego wagi.

Uroczystości rozpoczęło okolicznościowe nabożeństwo dziękczynne w kościele pw. NMP Królowej Polski, które pod nieobecność gospodarza świątyni odprawił proboszcz parafii w Solnikach Wielkich Wojciech Kopeć. Oprócz wyrazów wdzięczności za ciężką pracę i poświęcenie rolników, wspomniał on o sytuacji na Ukrainie, niszczeniu plonów przez rosyjskiego najeźdźcę i związanej z tym groźbie głodu – „oby chleba nigdy nie zabrakło”.

Po zakończeniu mszy, przy akompaniamencie Kapeli Smyki, przed kościołem uformował się barwny korowód dożynkowy, który ruszył w stronę boiska sportowego, gdzie odbyła się część kulturalno-rozrywkowa wydarzenia. Przestrzeń szczelnie wypełniły stoiska poszczególnych sołectw, oferując swojskie jedzenie i prezentując wyroby rękodzielnicze. Swoje stanowiska wystawiennicze miały także organizacje współpracujące z gminą – LGD Dobra Widawa, ZZO Olszowa, KRUS, a także Warsztaty Terapii Zajęciowej z Dobroszyc.

Zwyczajową część obrzędową poprowadził zespół Zazula. Po występie, starosta i starościna dożynek – sołtys Poniatowic Andrzej Gołębiowski oraz Dorota Pałka z Ligoty Polskiej – przekazali na ręce wójta Marcina Kasiny symboliczny bochen chleba.

– Uroczystości dożynkowe to czas radości ze zbiorów i jednocześnie okazja, by wyrazić wdzięczność wszystkim, dzięki którym na naszych stołach nie brakuje żywności – rolnikom, sadownikom, ogrodnikom, pszczelarzom. Wasz całoroczny trud i poświęcenie są nieocenione – podkreślił wójt.

Ważnym punktem dnia był konkurs na najpiękniejsze wieńce dożynkowe wyplecione przez mieszkańców gminnych miejscowości ze zbóż, kwiatów, owoców, przyozdobione kiściami jarzębiny i kolorowymi wstążkami. Jury miało trudny wybór, przyznając trzy pierwsze nagrody sołectwom Ligota Polska, Ligota Mała i Wyszogród.

Od godziny 15.30 na scenie zagościły gminne zespoły artystyczne, prezentując specjalnie przygotowany na tę okazję repertuar. Publiczność mogła wysłuchać występów grup: Koper, Pokolenia, Boguszyczanie, Karolinki, Wyszogrodzianie, Ligocianie, Rzędowianie, Jarzębina oraz Teatrzyku Retro i Kabaretu Polip. Kolejnym punktem programu był koncert zespołu Bierutowianie Bis, którego występ miał charakter taneczno-wokalny. Duże wrażenie na słuchaczach zrobiły Bubliczki. Założona w 2007 roku grupa łączy w swojej muzyce elementy folkloru bałkańskiego, tureckiego i cygańskiego, a ich żywiołowe występy są ozdobą scen polskich i zagranicznych. Kulminacyjnym momentem części koncertowej był występ Czadomana, wykonującego muzykę z pogranicza disco polo i dance. Mimo deszczowej aury, licznie zgromadzona publiczność bawiła się świetnie. Zwieńczeniem dożynek był pokaz laserowy przygotowany przez firmę Discolasers oraz zabawa taneczna z zespołem Gozo.

– Wasz całoroczny trud i poświęcenie są nieocenione – podkreślił wójt Marcin Kasina, odbierając
symboliczny bochen chleba Fot. Sławomir Grymin

– Kurz po dożynkach opadł dość szybko, ale to tylko zasługa deszczu, bo emocje i wspomnienia szybko nie opadną – mówi Monika Małobęcka-Wzgarda, dyrektor GOK Oleśnica. – Chcemy serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia – władzom gminy, radnym, sołtysom, radom sołeckim, pracownikom UGO, wolontariuszom, niezastąpionym KGW, wystawcom, strażakom i funkcjonariuszom policji, ks. Wojciechowi Kopciowi, chórowi Una Voce, organiście z Poniatowic i wszystkim zespołom za muzyczne uświetnienie tej uroczystości.

– W szczególny sposób – dodaje wójt – dziękujemy naszym partnerom, bez których dożynki gminne nie mogłyby się odbyć: LGD Dobra Widawa, GKP Oleśnica, Bankowi Spółdzielczemu w Oleśnicy oraz Eko Garden – Adam Kołomański. Dziękuję także wszystkim mieszkańcom gminy Oleśnica, że zdecydowali się świętować w to sobotnie, sierpniowe popołudnie razem z nami. Mimo kapryśnej pogody zabawa była przednia. Do zobaczenia za rok!