piątek, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Oleśnica – gmina: Dobry, lecz niełatwy rok

Sporo ważnych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, sprawnie wykonywany budżet gminy i konsekwencja w działaniu – to tylko niektóre niezaprzeczalne atuty tego samorządu. Warto także wiedzieć, że gmina Oleśnica należy do piętnastki gmin na Dolnym Śląsku, w których przez ostatnie dziesięć lat przybyło najwięcej mieszkańców.

W roku 2022 samorząd gminy Oleśnica pozyskał niebagatelne zewnętrzne fundusze z różnych źródeł, które są przeznaczone na kluczowe zadania infrastrukturalne.

Wójt Marcin Kasina

– To dobry rok, mamy bowiem już sfinalizowane umowy z wykonawcami na zaplanowane przez nas inwestycje, choć lwia część płatności przypada na rok 2023 – mówi wójt Marcin Kasina. – Ale to także rok niełatwy, ponieważ poza statutowymi zadaniami pomagaliśmy ukraińskim uchodźcom wojennym, a do tego szalejąca inflacja i galopujące zwyżki cen powodujące problemy z realizacją inwestycji. Na szczęście – mimo tych wszystkich niedogodności – udaje nam się wszystko finalizować.

W tak niełatwym czasie trudno jest samorządom opracowywać przyszłoroczny budżet.

– Największym naszym problemem są koszty bieżące, m.in. ogrzewanie szkół i generalnie rzecz biorąc koszty związane z energią elektryczną – wyjaśnia wójt Marcin Kasina. – Ceny te są wyższe od poziomu inflacji, a coraz wyższe wydatki bieżące utrudniają realizację inwestycji. Dzisiaj opracowywanie przyszłorocznego budżetu to trochę takie wróżenie z fusów. Natomiast pomysł przesunięcia wyborów samorządowych na wiosnę roku 2024 jest – moim zdaniem – dobry, bowiem nastąpi rozdzielenie wyborów parlamentarnych od samorządowych i to ułatwi logistykę przeprowadzenia wyborów. Ponadto samorządowcy będą mieli pół roku więcej, aby ukończyć realizację istotnych zadań. Zdecydowałem, że będę ubiegał się o ponowne wójtowanie w gminie Oleśnica, mając nadzieję, że nasza społeczność zaufa mi ponownie.

S.G.

Początek tego roku to trzy umowy drogowe – na remont drogi gminnej w Poniatowicach, remont drogi gminnej w Nieciszowie i remont ul. Cisowej w Spalicach. W drugiej połowie lipca zakończono budowę chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 340, na odcinku od Nowosiedlic do granicy z miastem Oleśnica. Ruszyła też przebudowa ul. Bukowej w Spalicach. Niebawem złożone zostanie zamówienie na przygotowanie dokumentacji projektowej przebudowy dróg wewnętrznych w Spalicach, Zarzysku, Cieślach, Piszkawie, Bogusławicach, Ligocie Małej i Ligocie Wielkiej oraz na budowę chodnika w pasie drogi gminnej w Świerznej (wraz z kanalizacją deszczową). Na bieżąco będą przeprowadzane remonty dróg gminnych, wewnętrznych i gruntowych, a w lipcu podpisano umowę dotyczącą wykonania remontów dróg gminnych i wewnętrznych z kruszywa granitowego.

Na ukończeniu jest modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Krzeczynie. Przebudowana zostanie sieć wodociągowa w Brzezince i planowana jest budowa sieci kanalizacyjnej w Jenkowicach oraz budowa kanalizacji deszczowej w Krzeczynie.

Największą tegoroczną inwestycją oświatową jest rozbudowa Szkoły Podstawowej w Ligocie Polskiej. Pod koniec roku 2021 ukończono dostosowanie pomieszczeń do prowadzenia trzeciego oddziału żłobka gminnego przy ul. Wileńskiej w Oleśnicy.

Zakończono remont generalny świetlicy wiejskiej w Bogusławicach i podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na budowę świetlic wiejskich w Boguszycach i Krzeczynie. Będzie realizowane zadanie „Budowa remizy strażackiej wraz z wyposażeniem w sprzęt bojowy w Ligocie Małej”.

Dzięki funduszom z Polskiego Ładu zostaną przebudowane drogi w Brzezince, Dąbrowie, Boguszycach, Bystrem, Ligocie Małej, Ligocie Polskiej, Nieciszowie, Ostrowinie, Sokołowicach i Smardzowie. Podpisano dwie umowy w ramach projektu „Nowoczesny e-urząd w Gminie Oleśnica”.