piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ogrodowe smaki i smaczne chwasty

Pełnia lata to czas zbierania plonów, także z naszych ogrodów – ale czy tylko rośliny uprawne mogą być pożyteczne i przydatne? Na to pytanie może nam udzielić odpowiedzi kolejna impreza organizowana w Wojsławickim Arboretum – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na niedzielę 18 sierpnia zaplanowano VI „Piknik Ogrodowe Smaki”. O godzinie 11 rozpocznie się wykład Anny Rumińskiej, reprezentującej m. innymi działającą na Dolnym Śląsku Grupę Chwastożerców. Być może spodoba nam się pomysł na sałatkę z pokrzywą, krwawnikiem, czy risotto z koniczyną, lub inne specjały z tzw. chwastów.

W południe znany bloger-ogrodnik Łukasz Skop poprowadzi warsztaty ogrodnicze z degustacją. O sobie mówi: „ciągle zgłębiam tajemnice roślin i knuję plan podboju świata – zaczynam zwykle od własnego ogródka”.

Natomiast o godzinie 14 w Galerii odbędzie się wernisaż wystawy Katarzyny Adryjanek „Ślady natury – roślinne reliefy”, zobaczymy m. in. jak można przez zastosowanie autorskiej techniki uwiecznić oryginalne kompozycje roślinne, dowiemy się jak zachować wyjątkową kompozycję roślinną, np. ślubnego bukietu.

O godzinie 15 rozpocznie się spacer po Arboretum, podczas którego Tomasz Dymny, Ewa Kuczyńska i Łukasz Skop opowiedzą o lekach z botanicznej apteki, pokażą warzywa prawie nieznane, co niewątpliwie poszerzy naszą wiedzę o już zapomnianych, a wartościowych roślinach.

Cały dzień będzie czynny kiermasz roślin jadalnych i zdrowej żywności. Ciesząc się bogactwem roślin i pięknem Arboretum oraz okolic można zapomnieć o problemach dnia codziennego. Korzystając z wielu miejsc do odpoczynku, siedzisk z urokliwym widokiem, lub po prostu rozległych trawników, dzień spędzimy spokojnie – i pewnie będziemy tu wracać, doceniając Wojsławickie Arboretum – jeden z najpiękniejszych parków w Europie.