środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Odkurzanie czasu

Gościem kolejnej telekonferencji z cyklu „Spotkania z pasjami” w bibliotece w Jaszkowej Górnej była dr Hanna Krajewska, dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

Hanna Krajewska jest osobą, która bardzo aktywnie przyczynia się do rozpowszechniania nauki w Polsce. Jest członkiem wielu stowarzyszeń i organizacji, które związane są z historią. Jest założycielką Polskiego Towarzystwa Archiwalnego – organizacji, która wspiera i propaguje inicjatywy oraz działania mające na celu rozwój archiwów i archiwistyki. Swoją działalnością Hanna Krajewska dąży do zmiany wizerunku tej dziedziny nauki. Zauważa, że często archiwistyka oceniana jest przez pryzmat głośnych sensacji, a sami badacze są mało widoczni. Tymczasem archiwiści pełnią ważną rolę dla społeczeństwa – przechowują cenne skarby z których czerpią historycy i dzięki którym zachowuje się pamięć ludzka.

W trakcie spotkania można było dowiedzieć się jak utworzyć lokalne archiwum, jak porządkować własne pamiątki i dokumenty, by dla potomnych stanowiły źródło informacji o naszej rodzinie. Gość barwnie opowiadał o swojej pasji historycznej, przytoczył wiele nieznanych faktów z życia naszych władców, przybliżył tragiczne losy Biblioteki Rapperswilskiej. Wszyscy uczestnicy spotkania zachwyceni byli osobowością Hanny Krajewskiej i talentem do zarażania pasją archiwistyczną.

W wyniku chęci popularyzowania wiedzy pani Krajewska zainicjowała i realizuje pikniki archiwalne oraz organizuje Noce Muzeów w Archiwum Polskiej Akademii Nauk, gdzie od 1995 roku pełni funkcję dyrektora. Jest także współorganizatorką i kuratorem licznych wystaw. Od 2007 roku swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się podczas cieszących się popularnością wykładów na Uniwersytetach III Wieku. Hanna Krajewska jest autorką książek i publikacji naukowych z zakresu archiwistyki.

W ramach dyskusji, uczestnicy spotkania wraz z bibliotekarzami paniami Agatą Maślanką i Aliną Sydorko zorganizowali przegląd bibliotecznych dokumentów archiwalnych (kronika, zdjęcia, zapiski z gazet). Pani dr Hanna Krajewska podsuwała czytelnikom pomysły na zorganizowanie domowe archiwum. Najciekawszym i najbardziej praktycznym pomysłem na temat którego nasi czytelnicy długo dyskutowali  polegał na zrobieniu  domowego archiwum w oparciu o album z opisanymi zdjęciami.

Informacje o działalności Archiwum Polskiej Akademii Nauk znaleźć można na stronie internetowej: http://www.petea.home.pl/apan/