czwartek, 12 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Odeszli, lecz pozostali w naszej pamięci

Z powodzeniem budowali przez lata ważną część Polski. Byli solą lokalnych społeczności, dla których działali z wielką skutecznością. Pracowici, charyzmatyczni i wizjonerscy wójtowie, burmistrzowie i starostowie Opolszczyzny oraz Dolnego Śląska. Dzisiaj wspominamy niektórych z tych samorządowców, z którymi mieliśmy wielką przyjemność i zaszczyt współpracować przez ponad dwadzieścia lat istnienia naszej redakcji.

Wryli się w pamięć tysięcy ludzi, tworząc wspaniałe pomniki swej pracy – ulice, chodniki szkoły, przedszkola, żłobki, centra kultury, obiekty sportowe i rekreacyjne, ścieżki rowerowe, oczyszczalnie ścieków, strefy gospodarcze, obwodnice oraz tysiące kilometrów sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Mówi się, że człowiek umiera tak naprawdę dopiero wtedy, gdy umiera pamięć o nim, lecz my pamiętamy.

Tadeusz Drab był wicemarszałkiem woj. dolnośląskiego, członkiem PSL – w roku 2006 został jego przewodniczącym na Dolnym Śląsku. Na sprawach wsi znał się jak mało kto, bowiem był rolnikiem z krwi i kości zarządzającym dużym gospodarstwem. Nazywaliśmy go żartobliwie w redakcji feldmarszałkiem [marszałkiem polnym – przyp. autora]. Siódmego grudnia 2006 roku wybrano go na wicemarszałka i stanowisko to utrzymał w kolejnym Zarządzie Województwa Dolnośląskiego. Koalicjanci nie mieli z nim łatwego życia, bowiem swojego zdania bronił z zaciekłością. Był pomysłodawcą Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska oraz myśliwym – i nie krył się z tym specjalnie. Został odwołany z urzędu w lipcu 2009 po tym, jak media ujawniły, że w grudniu 2008 złożył fałszywe zeznania, biorąc na siebie winę przy wypadku samochodowym, podczas gdy faktyczny kierowca był nietrzeźwy. Wtedy to Tadeusza Draba skazano na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Zmarł 4 sierpnia 2012 roku po zabiegu szpitalnym we Wrocławiu.

Irena Rogowska była wójtem gminy Lubin w latach 2006-2014, a wcześniej przez trzy kadencje (1994-2006) radną tejże gminy. Przez ponad 20 lat zaangażowana w życie społeczne nie tylko Raszówki, gdzie mieszkała, ale całej gminy. Jak lwica walczyła przeciwko pomysłom budowy na terenie gminy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Pracowita i życzliwa ludziom. Zazwyczaj uśmiechnięta, choć problemy z kręgosłupem i inne schorzenia dokuczały jej przez wiele lat. Rzadko kiedy skarżyła się na przeciwności losu, ponieważ mimo wszystko była optymistką. Zmarła w listopadzie 2018 po długiej i ciężkiej walce z glejakiem – nowotworem mózgu. Pani Irena miała 69 lat.

Krystyna Helbin – naczelnik, a później wójt gminy Polska Cerekiew (powiat kędzierzyńsko-kozielski) odeszła w nocy z 7 na 8 sierpnia 2015 po ciężkiej onkologicznej chorobie. Miała 63 lata i była najdłużej (28 lat), nieprzerwanie zarządzającym gminą włodarzem na Opolszczyźnie. Dzięki niej gmina została skanalizowana, powstało wysypisko śmieci, rozpoczęto remont zamku w Polskiej Cerekwi, a w Zakrzowie wybudowano ośrodek przygotowań olimpijskich. Za jej wójtowania, w roku 2015, w rankingu „Rzeczpospolitej” wyróżniającym najgospodarniejsze gminy – w kategorii gmin wiejskich – gmina Polska Cerekiew na 1576 gmin uplasowała się na 25. miejscu w kraju. Samorządowcy wspominają ją jako wspaniałego człowieka i koleżankę. Zawsze uśmiechniętą, pełną energii i nigdy na nic nie narzekającą. Była pracowitym i porządnym człowiekiem.

Krystyna Helbin

Mariusz Fedzin – sekretarz i zastępca wójta gminy Wisznia Mała (powiat trzebnicki) zmarł w nocy 4 marca 2021 roku na Covid-19 we wrocławskim szpitalu. Miał 50 lat, pozostawił żonę i dwoje dzieci. Był samorządowcem z krwi i kości, którego cechowała ogromna pracowitość i zaangażowanie w sprawy gminy. Serdeczny i bardzo skromny, a jednocześnie uśmiechnięty i towarzyski. Fajny gość.

Stanisław Susło (odszedł w roku 2021) – najpierw naczelnik, później przez dwadzieścia lat wójt gminy Mietków (powiat wrocławski). Ludowiec, był też członkiem Zarządu Powiatu Wrocławskiego do roku 2018. Świetny i doświadczony samorządowiec. Wysoki, szczupły, z dziwnym uśmiechem człowieka skromnego i życzliwego ludziom.

Józef Kozina (zmarł 12 listopada 2018), miał 57 lat. Był starostą Powiatu Głubczyckiego przez trzy kadencje, wcześniej przez dwie kadencje wiceburmistrzem Kietrza. Przez Związek Powiatów Polskich został wyróżniony tytułem „Samorządowiec 20-lecia”. W dużej mierze dzięki niemu zmodernizowano szpital powiatowy oraz powiatowe szkoły, wybudowano boisko i halę sportową oraz modernizowano drogi. Samorządowcy wspominają go jako nietuzinkowego i otwartego na potrzeby innych. Oddany swej pracy i całemu powiatowi głubczyckiemu. Porządny, świetny kompan także w turystycznych wyprawach, miał wielu przyjaciół – także w Czechach. Po prostu ludzki i porządny gość. Przegrał z nowotworem.

Józef Kozina

Eugeniusz Cieleń (zmarł 16 listopada 2021). Miał 69 lat. Był burmistrzem Sobótki (powiat wrocławski) przez trzy kadencje. Z wykształcenia inżynier rolnik, z natury humanista. Kiedy widział, że ktoś potrzebuje pomocy, spieszył z pomocą, nie oczekując niczego w zamian. Ratując przed likwidacją Muzeum Ślężańskie w Sobótce, stworzył pierwsze w Polsce muzeum samorządowe. Ponadto doprowadził do stworzenia szkoły średniej w Sobótce, zbudowania wodociągów i oczyszczalni ścieków oraz kompleksu oświatowego. Pracowity, inteligentny i z poczuciem humoru. Znakomity samorządowiec.

Eugeniusz Cieleń

Artur Tomala (zmarł 11 kwietnia 2021) po ciężkiej walce z Covid-19. Miał 51 lat. Był burmistrzem Gorzowa Śląskiego (powiat oleski ) nieprzerwanie od roku 2002. Bardzo sprawny samorządowiec, wielki miłośnik lokalnej historii i dziedzictwa kulturowego. Nadzwyczaj przyjazny ludziom, uśmiechnięty i życzliwy.

Stefan Dębski (zmarł 16 lutego 2022). Miał 73 lata. Sekretarz, naczelnik, a później wójt gminy Czernica (powiat wrocławski) przez 20 lat – do roku 2014. Jego rodzice byli góralami spod Limanowej, a na Ziemie Zachodnie przyjechali za chlebem. Wielką miłością Stefana była jego żona Grażyna, z którą był do ostatnich chwil jej życia. Lubił swoją pracę, szanował ludzi i był dumny z tego, że gmina zmieniała się na lepsze. Wyróżniała go niezwykła skromność.

Stefan Dębski

Odeszli także: były wójt gminy Kobierzyce (powiat wrocławski) Ryszard Chomicz, były wójt gminy Bierawa (powiat kędzierzyńsko-kozielski) Waldemar Gołębowski, były wójt gminy Jemielno (powiat górowski) Czesław Połczyk, były burmistrz Ścinawy (powiat lubiński) Andrzej Holdenmajer, były burmistrz Zdzieszowic (powiat krapkowicki) Dieter Przewdzing, były wójt gminy Łubniany (powiat opolski) Dieter Wystub, były wójt gminy Komprachcice (powiat opolski) Paweł Smolarek, były wójt gminy Popielów (powiat opolski) Dionizy Duszyński, były wójt gminy Gromadka (powiat bolesławiecki) Dariusz Pawliszczy, były wójt gminy Kunice (powiat legnicki) Janusz Mikulicz, były burmistrz Leśnej (powiat lubański) Mirosław Markiewicz, były wójt gminy Lubań (powiat lubański) Zbigniew Hercuń i były wójt gminy Zgorzelec (powiat zgorzelecki) Kazimierz Janik.

Sławomir Grymin