niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Oddział z nowoczesnym obliczem

W Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu kilka tygodni temu otwarto po modernizacji Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków. Remont trwał od lipca ubiegłego roku i został sfinansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Projekt o wartości 9 mln 356 tysięcy złotych WCM złożyło wspólnie z Opolskim Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii. Na 430 podmiotów, które ubiegały się o dofinansowanie z Mechanizmu Norweskiego, opolski projekt oceniony został jako najlepszy.

W efekcie powstał w WCM nowoczesny oddział, świetnie przygotowany do opieki nad noworodkiem wymagającym intensywnej terapii. Ordynator oddziału, dr Wojciech Walas, mówił, że szpitale wystartowały o dofinansowanie, bo były świadome katastrofalnej sytuacji demograficznej regionu, poza tym decydował też zły stan techniczny oddziału (miał on 20 lat i odbiegał od obowiązujących standardów), wreszcie: trzeba było uwzględnić fakt, że leczone miały być na nim dzieci do 18. roku życia.

W miejscu kilku małych pomieszczeń powstały dwie przestrzenne sale. Na pierwszej – ośmiostanowiskowej – leczeni będą najmniejsi pacjenci, na drugiej – z czterema stanowiskami – pacjenci do lat 18. Obie sale mają nowoczesne konsole dla pielęgniarek. Na oddziale znalazła się także wydzielona izolatka, pokoje medyków i średniego personelu oraz magazyn leków. Jak mówił dr Wojciech Walas, wreszcie rodzice będą mieli swobodny dostęp do dzieci, bo „kangurowanie” to nie fanaberie, a bardzo istotny element terapii.

Obok stanowisk do leczenia dzieci umieszczono kolumny z instalacjami i gazami medycznymi, dzięki czemu udało się uniknąć plątaniny kabli. Projekt natomiast nie przewidywał zakupu sprzętu medycznego, bo tym szpital dysponuje w wystarczającej ilości.

(infop)