środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

O władzy i korupcji

V Ogólnopolski Kongres Regionów zaplanowano w dniach 10-12 czerwca w Świdnicy. Tegoroczna, jubileuszowa edycja Kongresu Regionów zostanie zorganizowana pod hasłem „Przywództwo, odpowiedzialność, kreatywność” i dotyczyć będzie nowej roli władz samorządowych.

Kongres Regionów w Świdnicy to największe w Polsce spotkanie samorządowców, ludzi nauki, biznesu i przedstawicieli organizacji pozarządowych z całego kraju. W każdej edycji Kongresu bierze udział około 2 tys. osób z całej Polski. W trakcie trzech dni kongresowych odbywa się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i sesji plenarnych. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest samorząd województwa dolnośląskiego.


 

Gość z NY

Gościem specjalnym V Kongresu Regionów – o czym już pisaliśmy – będzie Rudolph Giuliani, legendarny burmistrz Nowego Jorku. W spektakularny sposób zmienił on oblicze jednej z największych metropolii świata. Swoimi doświadczeniami i przemyśleniami podzieli się z uczestnikami tegorocznego Kongresu Regionów. Wykład Rudolpha Giulianiego to przede wszystkim historia tego, jak stał się znanym przywódcą, z wieloma barwnymi historiami kształtującymi jego styl, oraz wiele porad, jak być skutecznym, szczególnie w trudnych okolicznościach. Opowiada o tym, jak udało mu się przejąć kontrolę, zostać przywódcą i uświadomić nowojorczykom, że pod jego rządami są w dobrych rękach. Jest autorem książki „Przywództwo”, którą jeden z popularnych amerykańskich magazynów zrecenzował krótko słowami: „Skuteczne porady mistrza zarządzania. Giuliani ponownie pokazuje, dlaczego ma miliony wielbicieli”.

To nie jedyny międzynarodowy akcent Kongresu. Również dla samorządów istotny jest kontekst wydarzeń na Ukrainie, dlatego organizatorzy zaprosili do udziału w Kongresie mera Iwano-Frankowska (d. Stanisławowa) Wiktora Anuszkewyczusa. Prócz tego przewidziano panele dyskusyjne związane z przedsiębiorczością na polsko-czeskim pograniczu.


 

Kto bierze, kto daje

W trakcie sesji plenarnych poruszane będą kwestie dotyczące długoterminowych strategii działania jednostek samorządu terytorialnego, finansowania inwestycji, wreszcie roli zagranicznych inwestorów i rodzimych przedsiębiorców oraz ich wpływu na funkcjonowanie regionów. Panele dyskusyjne będą poświęcone m.in. zamówieniom publicznym – planowanym zmianom w prawie, zmianom w przepisach o podatku VAT i ich konsekwencjach dla jednostek samorządu terytorialnego, a także centrom usług wspólnych i marketingowi miejsc. Zaplanowane są rozmowy z ekspertami z zakresu komunikacji i marketingu politycznego.

Jednym z tematów poruszanych w Świdnicy ma być także korupcja. O tym, jak z nią walczyć w samorządach dyskutować będą między innymi: Paweł Wojtunik – szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Cezary Trutkowski z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Bernadeta Skobel – radca prawny, ekspert Związku Powiatów Polskich oraz dr Grzegorz Makowski – dyrektor Programu Odpowiedzialne Państwo, Fundacja Batorego.


 

Trzeba wybierać

W Świdnicy ogłoszeni zostaną zwycięzcy sześciu rankingów i konkursów. Między innymi poznamy najlepszych prezydentów polskich miast, wyróżniających się wójtów i burmistrzów, a także przedstawiony zostanie ranking miast atrakcyjnych dla biznesu.

Udającym się na imprezę w Świdnicy należy się dość ważna informacja. Ogrom Kongresu Regionów nie pozwala na obserwację wszystkiego. Trzeba wybierać z wielu propozycji spotkań, paneli, prezentacji. Warto wcześniej dobrze przemyśleć i zaplanować, w czym chcemy uczestniczyć. Nasze ubiegłoroczne obserwacje pokazują, że naprawdę spora część z tego, co ma miejsce podczas Kongresu, warta jest uwagi.

W ubiegłym roku prof. Krzysztof Rybiński, który był gościem panelu poświęconego m.in. roli patriotyzmu gospodarczego w przezwyciężaniu kryzysu, po powrocie z Kongresu na swoim blogu napisał: „Po pierwsze, perfekcyjna organizacja. Polecam wszystkim, aby zobaczyli, jak oznacza się punkty, jak tworzy się mapki, jak organizuje się transport, jak tworzy się klimat do spotkań i dyskusji. Nawet drobne szczegóły – ochroniarze uśmiechają się, mówią dzień dobry i przybijają piątkę. Jakby znali uczestników od lat. Dziewczyny na nieprawdopodobnych szpilkach rozdają rano gazety, super do porannej kawy. Po prostu idealnie! Po drugie, władze miasta naprawdę biorą udział w Kongresie, nie tylko uroczyście otwierając, ale uczestniczą w dyskusjach, w panelach i z sali, w dyskusjach kuluarowych. Po trzecie, jest klimat do otwartej, rzetelnej debaty. Ludzi mówią co myślą, spierają się. Te panele, w których uczestniczyłem lub które obserwowałem z sali, były pełne energii, ludzie naprawdę debatowali o ważnych sprawach”.

(mt)