sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

O finansach w bibliotece

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko rozpoczęła realizację drugiego bezpłatnego kursu internetowego dla osób dorosłych, tym razem w Filii nr 1 w Krosnowicach. Projekt jest wspierany finansowo i rzeczowo przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Narodowy Bank Polski, zgodnie z założeniami Programu Rozwoju Bibliotek.

Program kursu zakłada edukację ekonomiczną seniorów i obejmuje takie zagadnienia jak:

I SPOTKANIE: Jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym?
Spotkanie pierwsze poświęcone jest budżetowi domowemu: zasady tworzenia budżetu, planowanie budżetu z wykorzystaniem kalkulatorów internetowych, zapoznanie z prawami konsumenta przy zakupach w sieci i poza lokalem przedsiębiorstwa, korzyści z lokowania oszczędności.

II SPOTKANIE: Bank przez Internet.
Na drugim spotkaniu przybliżamy tematy: zakładanie konta bankowego, w tym e- konta, bankowość elektroniczna, prawa klienta banku.

III SPOTKANIE: Lokaty, kredyty i karty – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?
Trzecie spotkanie poświęcone jest  m. in.  takim tematom jak: produkty bankowe – lokaty, kredyty, karty płatnicze, ocena korzyści i ryzyka związanego z zaciąganiem kredytów i pożyczek, przydatne informacje w podejmowaniu decyzji finansowych.

IV SPOTKANIE: Ubezpieczenia.
Uczestnicy zapoznają się z różnymi rodzajami ubezpieczeń, zdobędą wiedzę gdzie w Internecie szukać informacji i ofertach ubezpieczeniowych, jak egzekwować należne prawa konsumenckie.

V SPOTKANIE: Bank centralny i inne banki.
Ostatnie spotkanie dostarczy wiadomości o Narodowym Banku Polskim, o kursach walutowych, inflacji, stopach procentowych, o walucie Euro, o zabezpieczeniu banknotów.

Harmonogram spotkań w bibliotece w Krosnowicach. 16 lipca – godzina 15, 22 lipca, 24 lipca, 29 lipca i 31 lipca o godzinie 9. Zajęcia prowadzą bibliotekarze – panie Agata Maślanka i Magdalena Piotrowska-Wojtyca. Na ostatnim spotkaniu kursantom zostaną wręczone certyfikaty ukończenia zajęć.

Zainteresowani udziałem w takim szkoleniu powinni skontaktować się z dyrektorem Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko Mariolą Huzar – tel. 74 8689207 lub koordynatorem projektu Agatą Maślanką – tel. 74 8687613. Minimalna grupa powinna liczyć 10 osób. Organizatorzy przyjadą i przeprowadzą szkolenia. Do pracy zapewniają mobilne laptopy, przekazane Bibliotece przez wójta Gminy Kłodzko Stanisława Longawę.