środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nowy już przyszedł. Co nam przyniesie?

Co nas czeka w nowym, 2015 roku? Kilka spraw możemy przewidzieć z prawie 100-procentową pewnością. Niektóre to takie 80-procentowe pewniaki. Jest jednak wiele niewiadomych i przyszłość budowana jest na zasadzie spekulacji. Co prawda jest to spekulacja podbudowana dużą wiedzą, przewyższającą bez wątpienia to, co kryją karty, szklane kule, horoskopy i gwiazdy, ale tak naprawdę wszystko zweryfikujemy dokładnie za rok. Poniżej przedstawiamy kilka informacji na temat tego, co nas jednak może spotkać na drogach i dróżkach bieżącego roku…

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe SA zawarły umowę, na mocy której powstanie Fundusz Infrastruktury Samorządowej. Łącznie na samorządowe projekty infrastrukturalne ma być przeznaczone 600 mln zł. FIS ma być narzędziem dla samorządów, którego celem będzie m.in. zapewnienie współfinansowania dla inwestycji realizowanych w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. FIS będzie mógł zaangażować w pojedynczy projekt od 10 mln zł do 120 mln zł. Rozpoczęcie działalności nowego funduszu planowane jest na pierwszy kwartał 2015 roku.

• • •

Od 1 stycznia 2015 roku obowiązkowi ewidencji na kasach fiskalnych bez względu na wysokość osiąganych obrotów podlega sprzedaż perfum i wód toaletowych oraz zapisanych i czystych nośników danych cyfrowych i analogowych. Kasy muszą też mieć warsztaty motoryzacyjne, wulkanizatorzy, stacje badań technicznych pojazdów; obowiązek ten będzie dotyczyć także lekarzy, dentystów, doradców podatkowych, prawników (z wyjątkiem notariuszy), zakładów fryzjerskich i kosmetycznych.

• • •

Siódma edycja największej konferencji biznesowej Europy Centralnej – Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach (European Economic Congress – EEC) – odbędzie się między 20 a 22 kwietnia 2015 roku.

• • •

Polska weźmie aktywny udział w Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. Wystawa odbywać się będzie od 1 maja do 31 października 2015 roku, pod hasłem: „Żywienie planety, energia dla życia”. Swój udział w imprezie EXPO w Mediolanie zgłosiło 147 krajów.

• • •

W tym roku czekają Polaków wybory parlamentarne i prezydenckie.

• • •

Home Broker zapytał deweloperów o plany na 2015 rok. Ponad połowa nie planuje zmian cen, ale co czwarta firma rozważa podwyżkę, a co piąta zapowiada nieznaczne wzrosty cen. Niezależni analitycy rynku twierdzą jednak, że rynek jeszcze długo będzie należał do kupujących, którzy w dużej części nie godzą się na obecny, cały czas wysoki, poziom cen mieszkań.

• • •

W 2015 roku po raz kolejny spadną w Polsce opłaty pobierane przez banki od transakcji kartami płatniczymi (do poziomu 0,3 proc. w przypadku karty kredytowej i 0,2 proc. dla karty debetowej).

• • •

Szefowie Union Investment TFI uważają, że stopa zwrotu na koniec 2015 roku z inwestycji w szeroki indeks GPW może sięgnąć 10 procent.

• • •

W 2015 roku wzrost gospodarczy wyniesie 3,4 proc., czyli ciągle pozostanie jednym z najwyższych poziomów w UE. To opinia ministra finansów Mateusza Szczurka.

• • •

Resort finansów założył, że w tym roku deficyt nie powinien przekroczyć 46 mld 80 mln zł. Zgodnie z projektem, w 2015 roku dochody budżetu państwa zaplanowano w wysokości 297 mld 252 mln 925 tys. zł (wobec 277 mld 782,2 mln zł zaplanowanych na 2014 rok), a wydatki w kwocie 343 mld 332 mln 925 tys. zł (wobec 325 mld 287,4 mln zł przewidzianych w 2014 roku).

• • •

Pod koniec grudnia analitycy walutowi prognozowali, że w 2015 roku spokojnie raczej nie będzie. Zakładali, że dolar podrożeje, euro potanieje, a frank szwajcarski pozostanie stabilny. W pierwszej połowie stycznia niektórzy już jednak twierdzą, że dolar jest przewartościowany i należy oczekiwać korekty jego kursu.

• • •

Terminal LNG w Świnoujściu technicznie będzie odbierał skroplony gaz w 2015 roku (opinia wiceministra skarbu Zdzisława Gawlika). Terminal jest jedną z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld metrów sześciennych i odpowiadać będzie około jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu do 7,5 mld metrów sześciennych rocznie.

• • •

Tu zmian nie będzie. W tym roku nadal za osoby posiadające gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów składkę zdrowotną zapłaci budżet państwa, czyli inni podatnicy.

• • •

Deficyt polskiego sektora finansów publicznych obniży się z 3,2 proc. PKB w 2014 roku do 2,5 proc. w 2015 roku – ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

• • •

Według raportu opracowanego przez Manpower Group, we wszystkich regionach oraz w siedmiu spośród dziesięciu zbadanych sektorów oczekuje się w 2015 roku wzrostu zatrudnienia. Najlepsze perspektywy odnotowano dla produkcji przemysłowej oraz handlu detalicznego i hurtowego.

Przygotował: tmt