sobota, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nowoczesne tramwaje w stolicy Dolnego Śląska

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podało informację, że 67 niskopodłogowych tramwajów umożliwi komfortową i bezpieczną podróż mieszkańcom i turystom odwiedzającym Wrocław i okoliczne gminy.

W maju spółka PESA dostarczyła ostatni pojazd w ramach projektu dofinansowanego z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Na ulice Wrocławia wyjedzie łącznie 67 nowych tramwajów za ponad 396 mln zł. Sfinansowano je z pieniędzy KPO i programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Każda złotówka z tej puli zostaje w kraju, ponieważ pojazdy dostarczyli polscy producenci – bydgoska PESA oraz poznański Modertrans.

Inwestycja pn. „Zakup taboru tramwajowego dla Wrocławia – etap I”, zrealizowana przez spółkę Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu, otrzymała 193,5 mln zł wsparcia unijnego z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. W wyniku realizacji projektu podróżni będą mogli korzystać z atrakcyjnej oferty transportowej, co w efekcie – tak przynajmniej chcieliby niektórzy – przyczyni się do wzrostu udziału osób korzystających z zeroemisyjnych środków komunikacji zbiorowej.

Ponad 200 milionów na nowoczesne tramwaje

Miasto skorzystało również ze środków Krajowego Planu Odbudowy i otrzymało dofinansowanie w wysokości 202,9 mln zł na zakup 34 tramwajów (w tym 7 PESA Bydgoszcz i 27 Modertrans Poznań). Wszystkie tramwaje zostały już dostarczone i wożą mieszkańców.

Program dla Wrocławia

Dla stolicy Dolnego Śląska i jej obszaru funkcjonalnego przyznano z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na rozwój transportu miejskiego ogółem 450 mln zł wsparcia. Pieniądze te przeznaczono na realizację 13 projektów. Obejmują one inwestycje w infrastrukturę (linie tramwajowe, węzły przesiadkowe) oraz tabor tramwajowy. Dla wszystkich projektów zostały podpisane umowy o dofinansowanie.

Co ważne, pieniądze trafiły nie tylko do Wrocławia, ale również gmin ościennych, które inwestują w budowę i rozbudowę węzłów przesiadkowych. Realizacja tych inwestycji przyczyni się do poprawy funkcjonowania transportu zbiorowego w miejskim obszarze funkcjonalnym Wrocławia, zwiększenia integracji transportowej i lepszej dostępności komunikacyjnej dla wszystkich pasażerów, w tym dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Program FEnIKS

Z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 przeznaczono 8,5 mld zł na dofinansowanie niskoemisyjnego transportu publicznego w polskich miastach. Wspieranych jest 20 miejskich obszarów funkcjonalnych – regionalnych i wojewódzkich. Z pieniędzy FEnIKS realizowane są projekty obejmujące: budowę i przebudowę linii tramwajowych i metra, zakup taboru szynowego (tramwajowego i metra), zakup zeroemisyjnych autobusów (elektrycznych i wodorowych), budowę i rozbudowę węzłów przesiadkowych oraz systemów ITS, opracowanie Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.

(pri)

Na ulice Wrocławia wyjedzie łącznie 67 nowych tramwajów za ponad 396 mln zł. Sfinansowano je z pieniędzy KPO i programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Każda złotówka z tej puli zostaje w kraju, ponieważ pojazdy dostarczyli polscy producenci – bydgoska PESA oraz poznański Modertrans.

Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko to największy krajowy program w Unii Europejskiej na lata 2021-2027 o budżecie ok. 135 mld zł. Wspiera zieloną transformację, gospodarkę niskoemisyjną, nowoczesny transport oraz kluczową infrastrukturę publiczną.