czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nowe technologie wpisane w historię

Dobiegły końca 4. Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO. Wydarzenie było bogate w merytoryczne dyskusje oraz wykłady poświęcone ochronie dziedzictwa narodowego.

Na targach 74 wystawców z Francji, Niemiec, Włoch i Polski zaprezentowało ofertę, która ukazała najnowsze trendy oraz narzędzia i technologie wykorzystywane w służbie zabytków. Targi, które są najważniejszym w Polsce spotkaniem profesjonalistów działających na rzecz ochrony dorobku narodowego, odwiedziło niemal 2000 osób.

Na targach uwagę przyciągała oferta z zakresu nowych technologii, w tym m.in. multimediów, aplikacji mobilnych oraz sprzętu specjalistycznego. Premierę miało urządzenie Leia K42 umożliwiające pokazywanie obrazów w powietrzu na mgle. Inny model z kolei wyświetlał postaci np. Alberta Einsteina, Marii Skłodowskiej-Curie czy średniowiecznego rycerza, które bezpośrednio nawiązywały kontakt ze zwiedzającym. – Muzea poszukują różnych metod dotarcia do zwiedzających i ciekawych form przekazu, dlatego proponowane przez naszą firmę urządzenia doskonale wpisują się w te potrzeby – mówił Marcin Panek, współzałożyciel firmy Leia.

Osoby poszukujące sprzętu technologicznego do pracowni konserwatorskich czy laboratoriów z zaciekawieniem przyglądały się niezwykle zaawansowanemu cyfrowemu mikroskopowi 3D Hirox oraz drukarce 3D. – Skanowanie metodą 3D jest coraz chętniej wykorzystywane przy rekonstrukcji wielkoformatowych rzeźb oraz detali historycznych – mówił Andrzej Paśniewski z GetModelsNow.

Firma TP Teltech oferowała z kolei nowoczesne systemy monitoringu pożarowego oraz wizyjnego zabytków, obiektów muzealnych i sakralnych. – Analityka obrazu w czasie rzeczywistym pozwala na poszerzenie funkcjonalności systemu kamer już zainstalowanego w obiekcie. Możliwe staje się określenie liczby osób odwiedzających wystawę, tego, czy przestrzegany jest zakaz dotykania eksponatu, a nawet jakie jest zainteresowanie poszczególnymi obiektami.

Natomiast Instytut Chemii i Techniki Jądrowej pokazał radiacyjną metodę dezynfekcji zbiorów muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych. Możliwość zastosowania promieniowania jonizującego do oczyszczania archiwaliów spotkała się z dużym zainteresowaniem, ponieważ jest to metoda fizyczna, pozwalająca na wyeliminowanie substancji chemicznych.

(yko)