wtorek, 5 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nowe środki – dawne tradycje

Stowarzyszenie „Ślężanie – Lokalna Grupa Działania”, realizując założenia działania LEADER będącego osią Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Lokalnej Strategii Rozwoju, ogłasza konkursy i przyznaje dotacje m.in. na tworzenie i rozwój przedsiębiorstw czy poprawę infrastruktury rekreacyjnej i turystycznej na wsi.

Za nami już pierwsza tura konkursów, a przyznane dotacje pozwoliły na utworzenie działalności usługowej z zakresu budownictwa szkieletowego, uruchomienie usług fotograficznych (sesje plenerowe, okolicznościowe), organizację pola do laser Tag, organizację mobilnego parku trampolin, stworzenie dekoracji okolicznościowych, uruchomienie kiełbasiarni, wsparcie sektora transportu drogowego, uruchomienie usługi z zakresu grawerowania, haftowania itp., utworzenie pracowni ceramicznej, utworzenie browaru restauracyjnego Pod Wieżycą, wdrożenie nowych usług w Pensjonacie Mieszko i Jagienka (np. bania ruska), rozwinięcie działalności gastronomicznej o produkcję piwa rzemieślniczego w restauracji Zielone Wzgórze w Sulistrowiczkach.

Dzięki środkom na rozwój przedsiębiorczości wracamy do starych tradycji piwowarskich. Browar restauracyjny Wieżyca, przy Domu Turysty „Pod Wieżycą”, „leje” piwo od końca kwietnia br. Produkuje piwo jasne typu lager, dolnej fermentacji, będzie piwo ciemne, piwo bursztynowe i krótkie serie piw specjalistycznych. Browar działa w obiekcie, który od dziesięcioleci straszył turystów, teraz przyciąga pięknym muralem, na którym skrzaty piwne zapraszają do degustacji lokalnego wyrobu.

Kolejny browar Silentii otworzy swoje podwoje w Sulistrowiczkach, Na Zielonym Wzgórzu, już 15 lipca. Piwo ślężańskie, pszeniczne, typu pilzner z domieszką jałowca czy mchu ślężańskiego i ślężański porter.

Oba browary dofinansowane w ramach działalności LGD Ślężanie, razem z działającą od kilku lat Browarnią Sobótka pozwoli na utworzenie miniszlaku piwnego u podnóża Ślęży.

Cieszy nas różnorodność działalności gospodarczych – i to przy ich tworzeniu powstają nowe miejsca pracy.

Gminy skupione w stowarzyszeniu i organizacje pozarządowe działające na ich terenie sięgnęły po środki na rozbudowę, modernizację i tworzenie nowych obiektów rekreacyjnych takich jak siłownie zewnętrzne Misia Ślężysława, będącego maskotką naszego partnerstwa.

Innym kierunkiem działania Stowarzyszenia „Ślężanie – Lokalna Grupa Działania” jest kreowanie i promocja produktu lokalnego. Najbliższe działanie w tym zakresie to organizacja konferencji na temat uprawy konopi przemysłowych i spożywczych. Konferencja odbędzie się 28 lipca br. w Sobótce. Korzystając z okazji już dzisiaj zapraszamy do udziału w niej wszystkich zainteresowanych rolników. O szczegółach już niebawem poinformujemy na naszej stronie www.slezanie.eu i na Facebooku.

I zapraszamy w każdą pierwszą niedzielę miesiąca na cykliczny Targ Ziemi do Kraskowa. W trakcie imprezy można kupić ekologiczną żywność oraz wspaniałe wyroby rękodzielnicze. Z kolei w każdą sobotę działają dwa sklepy: z żywnością Eko w gospodarstwie Bzowa Ostoja obok pałacu w Kraskowie i z domową żywnością w gospodarstwie Szczypiorki w Tuszynie.