środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nowe dotacje na nowe rynki

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki wypłaciło już przedsiębiorcom pierwsze pieniądze z nowej unijnej perspektywy. To dotacje z naboru na wsparcie współpracy gospodarczej i promocję.

Do 11 lipca unijne dotacje trafiły na konta dziewięciu przedsiębiorstw z regionu. Łącznie jest to ponad 510 tys. zł. Poszczególne firmy otrzymały pierwsze wnioskowane transze w wysokości od niespełna 9,5 tys. zł do ponad 163,7 tys. zł. To zaledwie część wartości ich projektów, wciąż jeszcze realizowanych. Wśród firm, które już otrzymały wypłaty pierwszych unijnych dotacji z perspektywy finansowej 2014-2020, znalazły się m.in. Nela-One, Gniotpol, Bradas czy Plotserwis.

Nabór ogłaszany był jeszcze w ubiegłym roku. Dotyczył m.in.: wsparcia promocji firm w kraju i za granicą, np. na targach; wchodzenia na nowe rynki; wprowadzania na rynek nowych produktów czy usług; zwiększania eksportu. W puli było 14,65 mln zł.

– W sumie w ramach tego naboru złożone zostały 104 wnioski o unijne dofinansowanie. Po ocenie, do dofinansowania zatwierdzono 50 z nich. Wszystkie umowy zostały podpisane i teraz możemy już wypłacać pierwsze środki – powiedział Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

– Doświadczenia z dotychczasowej współpracy z OCRG mamy bardzo dobre. Wcześniej pozyskaliśmy już kilka milionów złotych na innowacje produktowe i procesowe – mówił Wojciech Gniot z firmy Gniotpol, która zajmuje się produkcją m.in. aluminiowych przyczep. – Jesteśmy pozycjonowani jako bardzo innowacyjna spółka i wykorzystaliśmy te środki, by rozwijać się jeszcze szybciej.

(ocrg)

Miliony euro

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 dostępnych będzie blisko 950 mln euro. Na innowacje w tym okresie przeznaczonych ma być około 61,6 mln euro, a na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu łącznie ponad 160 mln euro.