poniedziałek, 12 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nominacje do Grammy i nie tylko

Właśnie dowiedzieliśmy się, że do nagród Grammy 2021 w kategoriach muzyki klasycznej zostali nominowani dyrektorzy artystyczni Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu: Giancarlo Guerrero i Giovanni Antonini.

W kategorii Best Contemporary Classical Composition nominację otrzymało nagranie „Rouse: Symphony No. 5” (Giancarlo Guerrero, Nashville Symphony). To już dziewiąta nominacja dla amerykańskiego dyrygenta.

Giancarlo Guerrero jest sześciokrotnym laureatem nagrody Grammy i dyrektorem muzycznym Nashville Symphony, a od 2017 r. dyrektorem artystycznym NFM Filharmonii Wrocławskiej. Jest znany ze swojej pasji do muzyki współczesnej: stał się propagatorem twórczości kilku z najbardziej cenionych kompozytorów amerykańskich. Najbliższy koncert Giancarla Guerrero i NFM Filharmonii Wrocławskiej, „Wariacje rokoko”, odbędzie się 4 grudnia w Sali Głównej NFM w formie transmisji online.

W kategorii Best Classical Solo Vocal Album nominowano album „Farinelli” (Cecilia Bartoli, Giovanni Antonini, Il Giardino Armonico) z nagraniami utworów napisanych dla najsłynniejszego kastrata i śpiewaka epoki baroku – Farinellego. To trzecia nominacja do Grammy zespołu prowadzonego przez Giovanniego Antoniniego.

Giovanni Antonini jest założycielem i członkiem barokowego zespołu Il Giardino Armonico, którym kieruje od 1989 r. Występował z nim jako dyrygent i solista (flet prosty i flet traverso) w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Ameryce Południowej, Australii, Japonii oraz Malezji. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego oraz głównym dyrygentem gościnnym Mozarteumorchester Salzburg i Kammerorchester Basel.

Ogłoszenie laureatów nastąpi 31 stycznia 2021 r.

Wydawnictwo Narodowego Forum Muzyki zostało nominowane do International Classical Music Award 2021 w kategorii „Baroque Vocal” nominację otrzymał album „Mikołaj Zieleński: Offertoria et communions totius anni”, płyta nagrana przez Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.

Na albumie znalazł się wybór utworów z wydanego w 1611 roku w Wenecji zbioru „Offertoria et communiones totius anni” jednego najwybitniejszych polskich kompozytorów przełomu XVI i XVII w. – Mikołaja Zieleńskiego. Płytę zarejestrowano w doskonałej akustycznie Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki. Reżyseria nagrań, montaż, mastering: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko (CD Accord). Finalistów poznamy do 15 grudnia, a zwycięzcy ICMA zostaną ogłoszeni
20 stycznia 2021 roku.

Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM

Natomiast 29 listopada o godz. 18 zapraszamy na Jubileusz Andrzeja Kosendiaka, dyrektora Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Koncert ten to urodzinowy jubileusz szefa NFM (65 urodziny), piąta rocznica działalności Narodowego Forum Muzyki oraz 15-lecie szefowania festiwalowi Wratislavia Cantans.

Usłyszymy „Dixit Dominus” Georga Friedricha Händla (to utrzymane w tonacji g-moll monumentalne dzieło jest pełnym przepychu opracowaniem łacińskiej wersji „Psalmu 110”, a tytułowe słowa to incipit – „Rzekł Pan do pana mego swym głosem łaskawym”.

Niestety, koncert będzie do wysłuchania tylko online (Andrzej Kosendiak – dyrygent, Aleksandra Turalska – sopran I, Małgorzata Ciężka-Kątnik – sopran II, Piotr Olech – alt, Maciej Gocman – tenor, Jaromír Nosek – bas, Chór Chłopięcy NFM, Małgorzata Podzielny – kierownictwo artystyczne Chóru Chłopięcego NFM, Chór NFM, Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne Chóru NFM, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Jarosław Thiel – kierownictwo artystyczne Wrocławskiej Barokowej.