wtorek, 23 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nim przyjdzie maj

Ale nim przyjdzie maj, a z nim premiera we Wrocławskim Teatrze Komedia, trzeba teatralnie i komediowo wykorzystać kwiecień. Bo kwiecień w WTK zapowiada się bardzo ciekawie…

Oczywiście, wybór spektakli, na które będę namawiać, łatwy nie jest… Ale wiem, od czego zacząć – otóż 20 i 21 kwietnia na scenie WTK pojawi się Judy Petera Quiltera. To wesoła, wzruszająca opowieść o znakomitej, szalonej i wybitnej artystce Judy Garland…

Jest rok 1968, Boże Narodzenie, Londyn, na ulicach królują minispódniczki. Hotel Ritz. Gwieździe towarzyszą Mickey Deans, jej przyszły (i ostatni) mąż, oraz przyjaciel Anthony Chapman – pianista i akompaniator. Obu im Judy jest bliska – tyle tylko, że mąż widzi w niej drogę do kariery i pieniędzy, Anthony zaś po prostu ją kocha…

A do tego – muzyka… Słynne przeboje Judy Garland, wśród nich oczywiście Somewhere Over the Rainbow – skraj tęczy, od którego (rolą małej Dorotki, wędrującej po krainie Oz) rozpoczęła się fantastyczna kariera wielkiej aktorki, obdarzonej głosem, który wciąż wzrusza i fascynuje.

Judy to znakomity teatr, wspaniała muzyka, cudowny głos Justyny Szafran i świetne aktorstwo trójki bohaterów…

Odmienny od Judy spektakl to ocierający się o farsę Damski biznes Marcii Kash i Douga Hughesa (27, 28 kwietnia). Bohaterki sztuki to dwie bizneswomenki, które postanowiły spełnić największe marzenie życia i z rozmachem próbują znaleźć swoje miejsce w ekscytującym i lukratywnym świecie mody, projektując superbieliznę. Jednak świat pełen bielizny, modnych butów, a także przystojnych i seksownych modeli, staje się zbyt podejrzany dla ich mężów, panów statecznych (i zazdrosnych). Panie swoje projekty biznesowe przed mężami ukrywają, ale rzecz na jaw wychodzi, i panowie – wcielając się w rolę domorosłych Sherlocków Holmesów – biorą się za śledztwo, którego skutek jest taki, że stać się muszą kobietami, i to w bieliźniano-frywolnej wersji… I zaczyna się dziać! To spektakl także znakomity, a warto pamiętać, że farsa to bardzo trudny teatralnie gatunek!

Marcia Kash i Doug Hughes „Damski biznes”

Tyle bliska przyszłość, a w nieco dalszej, majowej, czeka nas polska prapremiera Pascala Rochera Powiedz „Tak”! – sztuka, której spektakle przedpremierowe odbędą się 18, 19 i 20 maja, a premiera – 21 maja.

Oto dwójka bohaterów – Valerie i Stephane. Siedzą sobie w skromnym mieszkanku na paryskim – jak określają – wygwizdowie, i rozmawiają (niezbyt zgodnie) o przygotowaniach do ślubu. Bo suknia, bo fryzura, goście, bukiet, welon… Nagle – telefon! Dzwoni matka Valerie i przedślubny świat zyskuje nowego bohatera. Młodzi zatrudniają przedstawionego przez mamę Valerie wedding plannera, postać raczej nietuzinkową. Czy spotkanie dwóch światów i trzech naprawdę różnych charakterów, sprawi, że to będzie najszczęśliwszy dzień w ich życiu?

– Chcemy – podkreśla Wojciech Dąbrowski, reżyser spektaklu – aby to była sztuka po prostu sympatyczna. Radosna, pokazująca ludzkie uczucia i ciepło… Amerykańska komedia romantyczna z francuskim akordeonem w tle. Chcemy zrobić sztukę, która z uśmiechem pokaże zbitkę rzeczywistości z marzeniami.

Anita Tyszkowska