wtorek, 23 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Niepodległa dla wszystkich

Imponujące zabytki, zapierające dech krajobrazy, niezwykłe wnętrza i obiekty, a także ludzie i ich historie – Dolny Śląsk dzieli się swoim bogactwem w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 ( 8–9 i 15–16 września).

Europejskie Dni Dziedzictwa powstałe z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń mających na celu promocję europejskiego dziedzictwa kulturalnego i historycznego. Cieszące się z roku na rok coraz większą popularnością, jedyne w swoim rodzaju święto europejskiego dziedzictwa uwrażliwia setki tysięcy Europejczyków na kulturową różnorodność, a także rozbudza zainteresowanie historią poszczególnych regionów.

Tematem tegorocznej edycji jest „Niepodległa dla wszystkich”. Wydarzenia będą wyjątkowymi ze względu na obchodzone w tym roku stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego.

Niepodległa dla wszystkich” podejmuje temat niezwykle ważny w kontekście historii Dolnego Śląska, regionu naznaczonego wielokulturowością, ale również odnosi się do wydarzeń i zmian, jakie zachodzą w polskim społeczeństwie współcześnie. 60 organizatorów w40 różnych miejscowościach dołożyło starań, aby opowiedzieć o swojej Małej Ojczyźnie, odwołując się do okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości.

W wałbrzyskiej Starej Kopalni Centrum Nauki i Sztuki zorganizowano szereg wydarzeń związanych z historią uprzemysłowienia i postępu myśli technicznej – prężnie wdrażanej na tym terenie w XVIII i XIX wieku. W trakcie warsztatów historii mówionej skoncentrowanych wokół tematu „Niepodległości wielonarodowej” uczestnicy będą mogli wziąć udział w prelekcjach i prezentacjach, które przybliżą imiędzy innymi życie przesiedleńców z Kresów czy polskich reemigrantów z Francji w powojennej Polsce, natomiast podczas spaceru zorganizowanego przez Fundację Księżnej Daisy von Plesspo historycznym uzdrowisku Książąt Pszczyńskich będą mogli zapoznać się z wielokulturowością regionu wałbrzyskiego.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie przygotowała wykład, z którego będzie można dowiedzieć się m.in. jakie były wojenne losy bielawian. Stowarzyszenie Miłośników Kowar opowie, którzy sławni Polacy przebywali w ich mieście. W Dobkowie Sudecka Zagroda Edukacyjna zaprasza do udziału wgrze terenowej „Szlakiem dziedzictwa”.

W Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu posłuchać będzie można prelekcji poświęconej artystom żydowskiego pochodzenia w Armii Andersa. W trakcie spotkania zostaną m.in. odtworzone oryginalne nagrania skomponowanych czy wykonywanych przez nich piosenek, a także fragmenty filmu Wielka droga z 1946 r. w reż. Michała Waszyńskiego.

Również tematyka okresu międzywojennego znajdzie swoje miejsce wśród proponowanych wydarzeń: m.in. Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało wykład na temat awangardy w sztuce polskiej dwudziestolecia, natomiast zwiedzający gmach Ossolineum przeniosą się do Polski międzywojennej dzięki wystawie plakatów z lat 1918–1920. Gwiazdy sportu z tego okresu rozbłysną ponownie dzięki prelekcji, która odbędzie się w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Czym jednak byłaby niepodległa Polska, gdyby nie sztuka, jaką tworzyli i tworzą polscy artyści? W Pawilonie Czterech Kopułna wykładzie „Narodowa tożsamość w polskiej sztuce współczesnej” omawiana będzie twórczość artystów takich jak Jerzy Kalina, Grzegorz Klaman oraz Paweł Althamer. Z kolei opera wrocławska z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa pokaże swój historyczny budynek „od kuchni”, bowiem zwiedzający będą mieli możliwość przejścia się jej tajemnymi korytarzami i odkrycia scenicznego zaplecza w ramach cyklu „Jej Wysokość Opera”. Nie lada gratką będzie także wyjątkowa wyprzedaż garażowa kostiumów i rekwizytów ze spektakli oraz liczne warsztaty ruchowo-muzyczne dla dzieci.

Pełna lista wydarzeń dostępna jest na stronie www.edd.nid.pl oraz w informatorze na stronie Muzeum Etnograficznego w zakładce Europejskie Dni Dziedzictwa. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Koordynatorem ogólnopolskim EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wydarzenia odbywają się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Partnerem regionalnym EDD są Koleje Dolnośląskie.

Ogólnopolska inauguracja EDD odbędzie się w tym roku w Oleśnie, na Opolszczyźnie.