wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Niemcza: Śląski Grunwald

W pierwszej połowie września byliśmy świadkami jednego z najważniejszych rocznicowych wydarzeń tego roku na Dolnym Śląsku, a pewnie i jednego z najważniejszych w całym kraju.

Jedyne takie miejsce w Polsce – miejsce, które zmieniło historię naszego kraju. Tak bez wątpienia trzeba mówić o Niemczy, a dokładnie o obronie tego grodu latem 1017 roku. Drugi weekend września był ukoronowaniem Milenium Wielkiej Obrony Niemczy. Do miasta przyjechały setki turystów z Polski i zagranicy. Okazuje się bowiem, że pamięć to sprawa równie ważna jak pełny brzuch i ciepła woda w kranie.

Oficjalne uroczystości rozpoczęła msza święta. W asyście 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka i z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej KW Policji z Wrocławia, przewodniczył jej ks. biskup Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej. Przypomniał on wydarzenia sprzed tysiąca lat, kiedy to niemiecki cesarz Henryk II chciał oderwać Śląsk od terenów należących do księcia Bolesława Chrobrego. Każdy, kto chciał w tamtym czasie rządzić Śląskiem, w swoich rękach musiał mieć Niemczę, ale warowny gród nie dał się pokonać. W słowie do wiernych – nawiązując m.in. do listu św. Pawła do Kolosan – ks. biskup Ignacy Dec poruszył również sprawę potrzeby obrony wartości chrześcijańskich dzisiaj.

Po uroczystościach kościelnych, na niemczańskim Rynku odsłonięto obelisk upamiętniający obrońców grodu sprzed tysiąca lat. Odczytany został list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Natomiast Grzegorz Kosowski, burmistrz Niemczy, powiedział między innymi: – Wielka obrona Niemczy to w polskiej historii bardzo ważne wydarzenie. My tutaj, tysiąc lat po tym wydarzeniu, pamiętamy o nim. Wspominamy tamtych bohaterów i jesteśmy dumni z naszych przodków. Jestem przekonany, że termin „wielka obrona Niemczy” zaistnieje w całej Polsce, wróci na karty podręczników historii i będzie przykładem patriotycznego wychowania młodzieży. Dzisiaj, tak jak tysiąc lat temu, największym kapitałem naszej gminy nie są bogactwa, ale ludzie. Ludzie, którzy chcieli uhonorować bohaterów sprzed tysiąca lat.

W uroczystościach Milenium Wielkiej Obrony Niemczy uczestniczyli m.in.: minister edukacji Anna Zalewska, wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk, przedstawiciel ministra spraw zagranicznych Tomasz Andruszkiewicz, doradca prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik, wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński.

tom