środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Niemcza: Niemcza drzewiej i dziś

Choć wiele spraw samorządowych podporządkowanych jest tutaj w tym roku obchodom Milenium Wielkiej Obrony Niemczy 1017-2017, to oczywiście na tapecie miasta znajduje się również wiele innych istotnych spraw. Tu wszystko idzie zgodnie z planem także dlatego, że współpraca władz gminy z radnymi układa się więcej niż dobrze, czego przykładem była sesja absolutoryjna, na której radni pozytywnie zaopiniowali wykonanie budżetu w roku ubiegłym i poparli burmistrza Grzegorza Kosowskiego.

– Sesja absolutoryjna była już w maju i mam satysfakcję, że wszyscy nasi radni zagłosowali za udzieleniem mi absolutorium – uśmiecha się burmistrz Grzegorz Kosowski. – To na pewno jest miłe, ale uważam, że jest to poparcie przemyślane, bowiem w radzie są ludzie, którzy dobrze ważą co robią. Często spieramy się o jakieś sprawy i bardzo dobrze, że tak się dzieje, ale najważniejsze, iż wygrywa merytoryka i zdrowy rozsądek.

Można powiedzieć, że pierwsze półrocze było dla samorządu Niemczy okresem dość dziwnym.

– Pracowaliśmy bardzo intensywnie, ale efektów nie było specjalnie widać – ocenia burmistrz Kosowski. – W zasadzie dopiero teraz zbieramy owoce naszej wcześniejszej pracy i mówię o pozyskanych grantach na realizację zadań, choć nasz priorytetowy projekt dotyczący budowy przedszkola nie otrzymał dofinansowania. I to nie dlatego, że projekt był źle opracowany, ale z tego powodu, iż na to działanie dla naszego Obszaru Strategicznej Interwencji, obejmującego trzy powiaty, przeznaczono jedynie 5 mln zł, za które zbudować można jedynie jedno przedszkole. Szkoda, ale idziemy dalej i składamy następne wnioski o dofinansowania kolejnych inwestycji, a od budowy nowego przedszkola nie odstąpimy.

Ponadto Niemcza otrzymała dofinansowanie do termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej, powstanie plac zabaw w Podlesiu i zostanie kupiony średni wóz strażacki dla niemczańskiej OSP, która wtedy przekaże jeden ze swoich wozów kolegom z OSP w Przerzeczynie-Zdroju.

– Przygotowujemy się do obchodów Milenium Wielkiej Obrony Niemczy i nie jest to proste przede wszystkim ze względów finansowych – podkreśla burmistrz Grzegorz Kosowski. – Z drugiej strony wpłynęło nam trochę zewnętrznych pieniędzy i cieszy nas to bardzo, bowiem nie chcemy zbytnio obciążać naszego budżetu, choć obchody tysiąclecia obrony Niemczy są dla nas bardzo ważne i będą miały wpływ na wypromowanie i turystyczną przyszłość naszej gminy. Warto podkreślić, że zazwyczaj na Dni Niemczy przeznaczamy od 40 do 50 tys. zł i okazuje się, że z tych niewielkich nakładów też można coś fajnego zrobić, jeśli zależy na tym zaktywizowanej miejscowej społeczności. Tak to się dzieje w Niemczy, gdzie ludzie lubią być ze sobą i razem robić coś fajnego. Tak samo będzie w tym roku, w którym udało nam się uzyskać zewnętrzne środki finansowe na zorganizowanie Milenium Wielkiej Obrony Niemczy – to m.in. pieniądze z Euroregionu Glacensis, także od marszałka dolnośląskiego i starosty dzierżoniowskiego oraz od sponsorów. To razem grubo ponad 200 tys. zł i mam nadzieję, że dzięki tym środkom i grupom rekonstrukcyjnym, które będą działały na naszym terenie, jednorazowa impreza historyczna przerodzi się w interesującą imprezę cykliczną. Robimy to wszystko, aby przypomnieć to, co miało miejsce przed tysiącem lat i zapraszam wszystkich do naszej dolnośląskiej Niemczy.

Obchody tysiąclecia obrony Niemczy rozpoczęły się w marcu, a zakończą się w październiku, ale główne uroczystości zostały przewidziane od 8 do 10 września.

S.G.

 

TYSIĄCLECIE OBRONY NIEMCZY 1017-2017

8-10 września 2017


 

8.09.2017 (piątek)

Szkoły powiatu dzierżoniowskiego

11.00 Milenijne Apele Szkolne


 

Niemcza – Rynek

Niemczański Ośrodek Kultury

17.00 Uroczysta Akademia Milenijna

Sesja Rady Miejskiej

Otwarcie wystaw tematycznych

Okolicznościowe wystąpienia

(wręczanie odznaczeń, medali

honorowych, tytułów,

podziękowań)

Odsłonięcie makiety

grodu niemczańskiego

20.00 Młodzieżowy happening

„Niemcza 17”


 

9.09.2017 (sobota)

Staw Zamkowy

7.00 „Połowy w stawie zamkowym” – zawody wędkarskie o Puchar Przewodniczącej Rady Miejskiej w Niemczy


 

Niemcza – Rynek

11.00 Jarmark Milenijny – kramy, stragany, stoiska WALHALLA – grupa rekonstrukcyjna

13.00 Milenijna Msza Święta

14.15 Uroczystości odsłonięcia obelisku milenijnego

– asysta honorowa Wojska Polskiego

– asysta drużyn wojów piastowskich

– okolicznościowe wystąpienia

– salwa armatnia Bractwa Kurkowego Miasta Wrocławia

15.30 Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji

16.00 Milenijny Turystyczny Zlot Gwiaździsty – powitanie uczestników

16.30 „Niemcza 1017-2017” – spektakl jubileuszowy – asysta wojów średniowiecznych z Polski, Czech i Niemiec podczas ceremoniału milenijnego

18.00 Parada historyczna

19.00 WALHALLA oraz grupa rekonstrukcyjna z Czech

20.00 Teatr Ognia

20.30 DOXXX – koncert zespołu

21.45 Historia Polski – widowisko

22.15 MIRAŻ – koncert zespołu – biesiada pod gwiazdami


 

10.09.2017 (niedziela)

Niemcza – Rynek

10.00 JANTAR – Drużyna Wojów Piastowskich – życie w średniowiecznym grodzie

11.00 Msza za zwycięskich obrońców grodu

12.00 Biegi Tysiąclecia – finały

13.00 Obrona Starej Niemczy – grupy rekonstrukcyjne

14.00 Ostatnia odsiecz dla Niemczy – Parada „Rycerzy na Stalowych Rumakach”

15.00 HARMONIA – koncert zespołu z Czech


 

Stadion Miejski

15.00 Międzynarodowy Turniej Osiłków w piłce nożnej o Puchar Komesa Grodu – Niemcy, Czechy, Polska


 

Niemcza – Rynek

16.00 JANTAR – widowisko grupy rekonstrukcyjnej

19.00 SOLEMIS – koncert zespołu

20.00 Zakończenie obchodów Tysiąclecia Obrony Niemczy

– obwieszczenie o zwycięstwie

– bicie dzwonów

– odegranie hejnału Niemczy

20.30 KOLOROWE GITARY – koncert zespołu

21.15 Sztuczne ognie

21.30 BUDKA BAND – koncert zespołu

22.30 Zakończenie imprezy