sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Niemcza: Milenium już ogłoszone!

Rozmowa z Grzegorzem Kosowskim, burmistrzem Niemczy

Jedną z najważniejszych dla samorządowców spraw w tym roku będzie wprowadzenie zmian w oświacie.

– Samorządy powinny być przygotowane na każdą ewentualność i bez względna to, kto i jak rządzi, kierować się własnym rozumem i doświadczeniem oraz tak podchodzić do problemów, aby bezpieczeństwo gminy we wszystkich sferach było zagwarantowane.

Zatem zmiany w oświacie was nie zaskoczą?

– Oczywiście, że nie! Trochę ze zwykłego wyrachowania zbudowaliśmy sobie w naszej gminie uniwersalny typ placówek sieci edukacyjnej i teraz niczego się nie obawiamy.

Czyli w Niemczy sytuacja komfortowa…

– Tak, bowiem całe zamieszanie nas nie dotyczy, ale wcześniej kosztowało nas to dużo i bardzo bolało! Dzisiaj mamy jeden zespół szkół, na który składa się szkoła podstawowa i nasze publiczne gimnazjum, a ponadto na terenie gminy mamy dwie szkoły niepubliczne i przedszkole, posiadające dwa oddziały wiejskie. Nasza elastyczność jest więc bardzo duża, mamy też spokój i gwarancje zatrudnienia nauczycieli. A co wcześniej oberwaliśmy, gdy wprowadzaliśmy reformę bazy oświatowej, to dzisiaj nie jest ważne.

Jaki jest budżet Niemczy na rok 2017?

– Budżet jest ambitny, bowiem przed nami ostatnie tak duże rozdanie unijnych środków finansowych. Pierwotny projekt budżetu zakładał wydatki w wysokości prawie 28 mln zł, a w roku ubiegłym było to 17 mln zł. Jednak zostaliśmy zmuszeni do zmniejszenia budżetu, ponieważ nasz projekt budowy przedszkola na razie nie otrzymał dofinansowania. Dlatego kwotę wydatków zmniejszyliśmy do niecałych 22 mln zł i chciałbym, aby taki budżet pozostał.

Jakie ważne inwestycje przed wami?

– To przede wszystkim budowa kolektora ściekowego z Kietlina do Niemczy, termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej, budowa dróg oraz budowa boiska przy zespole szkół. Poza tym remonty obiektów komunalnych i naprawdę przed naszym samorządem mnóstwo ważnych, ważniejszych i najważniejszych przedsięwzięć. Ale najważniejsze, że wszystko jest pod kontrolą.

Do tych spraw najważniejszych zapewne należy organizacja milenium Niemczy. W roku 1017 załoga Niemczy dzielnie walczyła i obroniła się przed długotrwałym oblężeniem.

– Mamy już w zarysie plan obchodów, ale – jak to zwykle bywa – dużo zależy od środków finansowych i pomocy, jaką mamy otrzymać z zewnątrz. Oczywiście, zanim zaczniemy liczyć na innych, patrzymy przede wszystkim na własne możliwości – i na tym możemy budować. Warto podkreślić, iż wydarzenie jest niezmiernie ważne – nie tylko w naszej historii niemczańskiej – ale także w dziejach Dolnego Śląska i Polski.

Przecież słynna obrona Niemczy jest we wszystkich polskich podręcznikach historii!

– To batalia międzynarodowa, w której brali udział Germanie, Czesi, Wieletowie i inne plemiona, które zjednoczyły się przeciwko nam, ale poniosły sromotną klęskę i warto o tym pamiętać, bowiem jest to jedno z ważniejszych zwycięstw w historii polskiego oręża.

Kiedy rozpoczniecie obchody?

– Już zostały zainicjowane w święto Trzech Króli. Poza tym Rada Powiatu Dzierżoniowskiego ogłosiła Niemczę Honorową Stolicą Powiatu na rok 2017, a starostwo i inne gminy z naszego powiatu wspierają nas, także finansowo, co jest niezmiernie cenne w dzisiejszych czasach. Najwięcej imprez związanych z milenium odbędzie się w sierpniu, a apogeum – w drugi weekend września. Przyjazd deklarowali m.in. minister obrony narodowej i marszałek województwa dolnośląskiego, a pomoc obiecał także nasz biskup, ks. Ignacy Dec. Najważniejsze jest, aby to wydarzenie uhonorować i nadać mu odpowiednią rangę.

A redakcja „Gminy Polskiej” życzy społeczności Niemczy fajnego świętowania, i aby wszystko udało się setnie.

Rozmawiał Sławomir Grymin