czwartek, 22 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Niech żyje Wratislavia!

Od pół wieku Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans jest najważniejszym festiwalem muzyki klasycznej w tej części Europy – wybitni dyrygenci, instrumentaliści i śpiewacy przyjeżdżają do Wrocławia przygotowywać wspólne koncerty z zespołami Narodowego Forum Muzyki, organizatora festiwalu.

Po raz pierwszy w historii Wratislavii publiczność i muzycy mają do dyspozycji salę koncertową na światowym poziomie – obiekt Narodowego Forum Muzyki, przestrzeń, w której dzieła wokalne i instrumentalne wybrzmią pełnią piękna.

Nowoczesna sala koncertowa jest idealnym miejscem dla monumentalnych symfonii Mahlera. Pierwszą orkiestrą gościnną, która wystąpi w prestiżowym obiekcie, będzie legendarna Israel Philharmonic Orchestra. Wykona IX Symfonię pod batutą jednego z najlepszych współczesnych dyrygentów, Zubina Mehty. Na wielkim finale jubileuszowego festiwalu zabrzmi Symfonia tysiąca – na scenie pojawią się Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej, trzy chóry NFM oraz soliści pod batutą specjalisty od wielkich form symfonicznych, Jacka Kaspszyka.

Jubileuszową, pięćdziesiątą edycję (6-19 września 2015) trzeba należycie uczcić! Nie zabraknie więc prawdziwej uczty – Alexander’s Feast Händla zadyryguje dyrektor artystyczny, Giovanni Antonini. Wratislavia świętuje po królewsku na dworach monarchiń Kleopatry i Dydony, zobaczymy tańce i usłyszymy pieśni, przy których hulali dawni wrocławianie (a ich partytury przechowywane są w Bibliotece Uniwersyteckiej). Gwiazdorska obsada (Pinnock, Pasiecznik, Pires) wykona skrzące się humorem przeboje Mozarta, fenomenalny B’Rock zaprezentuje religijny aspekt świętowania koncertem Jauchzet Gott, a co odważniejsi melomani mogą wpaść w trans w trakcie pogańskiego rytuału – Święto wiosny Strawińskiego oraz Prometusza Skriabina zagra NOSPR pod batutą Aleksandra Liebreicha

Wyjątkową atrakcją jubileuszowego festiwalu będą rekonstrukcje koncertów pierwszej edycji. Dziś wiele osób dziwi obecność muzyki współczesnej na Wratislavii, ale wykonywanie dzieł najnowszych było jednym z głównych pomysłów twórcy festiwalu, Andrzeja Markowskiego i 14 sierpnia 1966 roku zabrzmiały utwory skomponowane kilka, kilkanaście lat wcześniej. Usłyszymy też – tak jak w 1966 roku – najpiękniejszą Mozartowską realizację muzyki liturgicznej – Mszę c-moll (zaprezentowaną przez Il Giardino Armonico) oraz program zestawiający dzieła polskich mistrzów baroku: Marcina Mielczewskiego i Bartłomieja Pękiela. W wykonawstwie muzyki dawnej od koncertów pierwszej edycji zmieniło się wszystko, ale nie zmieniła się muzyka, tak samo zachwycająca w XVII i XVIII wieku, w roku 1966 i w roku 2015. Pełne pasji badania muzyki dawnej trwają i niezmiennie rodzą kontrowersje – na tegoroczny festiwal przyjedzie ze swoim Ensemble Organum Marcel Pérès, człowiek, który zmienił oblicze chorału gregoriańskiego. Słynna grupa Tasto Solo wskrzesi muzykę z piętnastowiecznych manuskryptów.

Giovanni Antonini, tak jak jego poprzednicy, pragnie prezentować też mniej znaną, odmienną od zachodnioeuropejskiej chóralistyki muzykę wokalną, dlatego na festiwal powraca śpiew cerkiewny, w wykonaniu podziwianego na całym świecie Chóru Patriarchatu Moskiewskiego. Szef artystyczny chce, aby jubilatka Wratislavia była wiecznie młodym, ciekawym świata festiwalem, dlatego zaprosił Agatę Zubel i „urodzonych szaleńców” – wielokrotnych zdobywców Grammy, zespół eighth blackbird.

Wratislavia to oczywiście także kameralne koncerty światowej klasy artystów, w tym roku publiczność usłyszy znakomitych skrzypków – Dymitr Sinkovsky wykona (w trakcie dwóch koncertów) cały cykl metafizycznych Sonat misteryjnych Bibera, a Enrico Onofri z Ensemble Imaginarium przekona nas, że skrzypce mówią. Niezrównany klawesynista Pierre Hantai udowodni, że popularne Wariacje Goldbergowskie najlepiej brzmią na zabytkowym klawesynie, a publiczność przekona się, że Narodowe Forum Muzyki to także nastrojowe sale kameralne…

Jubileuszowym wydarzeniem będzie koncert Tadeusza Strugały, najdłużej urzędującego dyrektora Wratislavii Cantans, który w tym roku obchodzi osiemdziesiąte urodziny i 60-lecie pracy twórczej. Maestro poprowadzi świętującą 70-lecie istnienia Orkiestrę Symfoniczną NFM.

Wratislavia Cantans jest zawsze wielkim świętem muzyki. Jubileuszowa edycja to także święto artystów i organizatorów i oczywiście święto publiczności, której początek września kojarzy się z siedzeniem w chłodnych wrocławskich kościołach wypełnionych wspaniałą muzyką – pięćdziesiąta edycja jako pierwsza połączy tradycję koncertów w zabytkowych wnętrzach z korzystaniem z nieograniczonych wręcz możliwości Narodowego Forum Muzyki. Łączenie tradycji z nowoczesnością, szacunku dla wielkiej sztuki z artystyczną odwagą – to klucz do sukcesu festiwalu. Niech żyje Wratislavia!

NFM