czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Niebezpieczne SMS-y

Wakacje to szczególnie nasilony okres przeróżnych ataków naruszających bezpieczeństwo w sieci internetowej i telekomunikacji. Istnieją co prawda wyspecjalizowane instytucje, reagujące na tzw. incydenty i dbające o nasze bezpieczeństwo, ale i my sami musimy o nie zadbać. Przy okazjo możemy wspomóc specjalistów i tym sposobem uchronić innych.

Między innymi znany portal dobreprogramy.pl przypomina o tym, że dzisiaj, kiedy ataki SMS-owe stały się codziennością, warto znać numer +48799448084. Ten numer telefonu to bezpośrednia linia do specjalistów z CERT Polska, do których można przesłać podejrzaną wiadomość w celu jej analizy. Jest to usługa bezpłatna, która może pomóc nie tylko nam, ale i innym osobom.

Fałszywe SMS-y są obecnie na porządku dziennym i docierają do setek, a nawet tysięcy Polaków każdego dnia. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie rozpoznać, czy otrzymana wiadomość jest autentyczna. Możemy polegać na naszej intuicji, ale warto także śledzić informacje o konkretnej kampanii, o czym regularnie informuje m.in. serwis dobreprogarmy.pl Warto też skorzystać z pomocy specjalistów, którzy sprawdzą wiadomość za nas. Do tego celu służy właśnie numer 799 448 084.

Niedawno na Instagramie nadkom. Małgorzata Sokołowska przypomniała o istnieniu tej metody zgłaszania podejrzanych SMS-ów. Aby przekazać podejrzanego SMS-a do analizy, wystarczy przesłać go na numer +48799448084. Dlatego warto mieć ten numer zapisany w książce telefonicznej. W praktyce najprościej będzie przekazać daną wiadomość do nowego odbiorcy, nie zmieniając jej treści. Każdy znak w podejrzanym SMS-ie może być bardzo istotny dla zbadania sprawy.

Specjaliści z CERT Polska analizują każde otrzymane zgłoszenie, ale warto pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia. Z jednego numeru można przesłać do analizy maksymalnie trzy SMS-y w ciągu czterech godzin. Ponadto nie należy zgłaszać SMS-ów Premium. Numer CERT-u służy wyłącznie do zgłaszania prób phishingu lub wiadomości, które zachęcają do instalacji podejrzanych aplikacji.

Przedstawiciele serwisu dobreprogramy.pl przypominają również, że wszystkie podejrzane wiadomości SMS oraz inne próby oszustwa można dodatkowo zgłaszać do ich redakcji za pomocą formularza znajdującego się na stronie internetowej, najlepiej w formie zrzutów ekranu. Dzięki temu jest możliwość szybkiego reagowania i ostrzegania innych o kolejnych formach znanych ataków lub numerach, z których połączeń lepiej unikać.

(opo)