środa, 21 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nie żyje kompozytor i dyrygent Stanisław Skrowaczewski

21 lutego 2017 roku odszedł Stanisław Skrowaczewski – ceniony kompozytor i jedna z największych postaci współczesnej dyrygentury. W trakcie swojej długiej kariery artystycznej współpracował ze wszystkimi wiodącymi orkiestrami. Pracował praktycznie do końca życia, będąc najstarszym aktywnie działającym dyrygentem. Zmarł w wieku 93 lat, w szpitalu w Minneapolis w amerykańskim stanie Minnesota.

Edukację muzyczną Stanisław Skrowaczewski rozpoczął w wieku czterech lat. Mając lat siedem, skomponował pierwszy utwór symfoniczny, cztery lata później debiutował jako pianista. Studiował kompozycję u Nadii Boulanger, uczestniczył także w założeniu awangardowej grupy Zodiaque w Paryżu.

W 1946 roku został dyrygentem pierwszej polskiej orkiestry symfonicznej we Wrocławiu (tzw. pierwszej Filharmonii), a następnie dyrektorem Filharmonii Śląskiej w Katowicach (1949–53), Filharmonii Krakowskiej (1954–56) oraz stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie (1956–59). Po zwycięstwie w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Rzymie (1956) otrzymał zaproszenie od George’a Szella i zadebiutował w 1958 roku z Cleveland Orchestra w Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu kariera artystyczna Stanisława Skrowaczewskiego zaczęła się bardzo dynamicznie rozwijać. W roku 1960 objął stanowisko dyrektora muzycznego Minneapolis Symphony Orchestra (obecnie Minnesota Orchestra), którą to funkcję pełnił przez 19 lat. W latach 1984–91 był pierwszym dyrygentem Hallé Orchestra w Manchesterze.

Artysta współpracował z czołowymi orkiestrami na całym świecie, między innymi z New York Philharmonic, London Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra, Berliner Philharmoniker, Wiener Philharmoniker. Występował także w renomowanych ośrodkach operowych, takich jak Opera Wiedeńska czy Metropolitan Opera. Regularnie koncertował w Ameryce Północnej i Południowej, Australii, Azji, Skandynawii. Stale współpracował z NHK Symphony Orchestra oraz Yomiuri Nippon Symphony Orchestra.

Maestro Stanisław Skrowaczewski, pierwszy dyrygent polskiej orkiestry symfonicznej we Wrocławiu, należy do najważniejszych postaci w historii muzycznej miasta. W ostatnich latach z przyjemnością powracał do Wrocławia, by współpracować z orkiestrą – dyrygował zarówno w budynku Filharmonii na ul.  Piłsudskiego, jak i w nowym gmachu Narodowego Forum Muzyki przy pl. Wolności. W 2013 roku Narodowe Forum Muzyki wraz z CD Accord wydało czwartą część cyklu Witold Lutosławski – Opera omnia. Album zawiera Koncert na orkiestrę oraz I Symfonię nagrane przez NFM Filharmonię Wrocławską po dyrekcją Maestra Stanisława Skrowaczewskiego.

Jego ostatni wrocławski koncert odbył się w kwietniu 2016 roku. Maestro zadyrygował wówczas NFM Filharmonią Wrocławską, która wykonała VII Symfonię Antona Brucknera. Było to jedno z największych wydarzeń sezonu 2015/2016, prawdziwe muzyczne święto – polski dyrygent uchodził w świecie za najwybitniejszego interpretatora dzieł niemieckiego kompozytora.

Podczas ostatniej wizyty Maestra Skrowaczewskiego we Wrocławiu przed gmachem NFM została odsłonięta dedykowana mu tablica z cyklu Osobowości Muzyczne NFM.

Maestro Stanisław Skrowaczewski pozostanie na zawsze w pamięci wrocławian. 

 

Zdjęcie z ostatniego koncertu maestro (1.04.2016, Sala Główna KGHM).