niedziela, 29 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nie żyje Józef Kozina

Po ciężkiej chorobie, 12 listopada zmarł Józef Kozina, wieloletni starosta głubczycki. Miał 57 lat.

Józef Kozina kierował powiatem głubczyckim przez trzy kadencje. Wcześniej przez dwie kadencje był wiceburmistrzem Kietrza. W niedawnych wyborach uzyskał mandat radnego, startując z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Mieszkańcy Powiatu Głubczyckiego. Na początku września został wyróżniony przez Związek Powiatów Polskich tytułem „Samorządowiec 20-lecia”. To wyraz uznania dla samorządowców, którzy mają szczególny wkład w rozwój lokalny, ale również w działalność na płaszczyźnie ogólnopolskiej. Odbierając tę nagrodę, Józef Kozina powiedział: – Wyróżnienie traktuję jako nagrodę dla całego samorządu, cieszę się i jestem dumny z mojej załogi, bo razem z nią tworzymy zgrany zespół i realizujemy założone projekty. Myślę, że mój następca będzie to dzieło kontynuował, bo to, co jest dobre, warto rozwijać, a powiat głubczycki zmierza w dobrym kierunku.

Praca Józefa Koziny dla powiatu głubczyckiego w ciągu trzech kadencji zaowocowała wieloma inwestycjami. Osobiste zaangażowanie widoczne było w wielu dziedzinach – to między innymi modernizacja szpitala powiatowego, podniesienie standardów opieki w DPS-ach, modernizacja szkół powiatowych, budowa boiska i hali sportowej, remonty dróg.

Jego wielką namiętnością był również sport, a szczególnie piłka nożna. To właśnie dla poprawy bezpieczeństwa sportowców z terenu powiatu głubczyckiego i gminy Głogówek był inicjatorem dwóch projektów w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego.

Współpracownicy mówią, że Józef Kozina był osobą nietuzinkową, otwartą na potrzeby drugiego człowieka. W pamięci ludzi pozostanie jako wspaniały człowiek, pełen ciepła i energii. Był oddany swej pracy i całemu powiatowi głubczyckiemu. Stanowić będzie wzór do naśladowania dla wielu samorządowców.

(red.)