czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nie zostawimy najmniejszej kwoty

Rozmowa z ELŻBIETĄ PASŁAWSKĄ, prezeską Stowarzyszenia Ślężanie Lokalna Grupa Działania

Elżbieta Pasławska
Elżbieta Pasławska

– Czym na początku września zajmuje się przede wszystkim Stowarzyszenie Ślężanie Lokalna Grupa Działania?
– Kończymy już nabory, choć w zasadzie nie mamy już naszych środków finansowych. Zostają jednak jakieś resztki pieniędzy, które trzeba zagospodarować. Moglibyśmy już odpuścić, ale nie zostawimy nawet najmniejszej kwoty i jeśli tylko możemy zrobić nabory uzupełniające, to je robimy. Właśnie dzisiaj będą oceniane ostatnie nabory uzupełniające – dotyczące wydarzeń edukacyjnych. Pandemia bowiem wyhamowała możliwość realizacji tych działań.
– Co to są wydarzenia edukacyjne?
– Wydarzeniem edukacyjnym jest np. to, gdy na wsi koło gospodyń wiejskich chciałoby zorganizować cykl szkoleń dotyczących ziół rosnących na pobliskich łąkach. Co z tych ziół można zrobić, czy można je także uprawiać w przydomowych ogródkach i jak je później wykorzystać. Dziewczyny robią cykl warsztatów, przyjeżdża specjalista, który naucza, iż np. miętę można wykorzystać do tego czy owego, ale krwawnik, wrotycz i nawłoć już mają inne zastosowanie, a wszystko jest generalnie bogactwem, które nie tylko zdobi, ale także leczy. Wtedy można np. dowiedzieć się, jak można zrobić naturalne kosmetyki. W gminie Dzierżoniów zorganizowano kiedyś cykl warsztatów „Ciasteczkowy zawrót głowy”, podczas których dziewczyny piekły ciastka, ale również wymieniały się przepisami kulinarnymi i robiły to pod okiem ekspertki. Nie był to cykl dotyczący jedynie pieczenia ciastek, ale również uczenie się, jak te wyroby opakować, aby stały się świetnym prezentem lub gadżetem promocyjnym. Na wsi dla pań spędzających dużo czasu w swoich domach takie działania są niezwykle ważne. Istotna niezmiernie jest również wymiana pokoleniowa, bowiem w takich warsztatach uczestniczą zarówno babcie, jak i wnuczki.
– Z autopsji wiem, jak ważne są kulinaria w turystyce. Do miejsc, gdzie dobrze karmią, zazwyczaj chętnie się powraca.
– Właśnie tak to jest, a np. w Uciechowie w gminie Dzierżoniów robią warsztaty na temat tego, co zamknąć w słoikach, aby było to zdrowe i smaczne, i zapełniło spiżarnie, gdy nie ma pod ręką świeżych warzyw i owoców.
– Półki w waszym sobóckim biurze uginają się od segregatorów.
– To dokumenty dotyczące realizacji pozyskanych grantów. Opracowaliśmy na początku odpowiednią strategię, która skierowana była na pozyskanie środków finansowych, jakie możemy otrzymać, by była realna do wykonania, lecz przede wszystkim odpowiadała potrzebom mieszkańców na terenie działania naszej LGD, czyli gmin: Dzierżoniów, Jordanów Śląski, Łagiewniki, Marcinowice, Mietków, Niemcza, Piława Górna i Sobótka. Po poprzednim okresie unijnego programowania rozbudziliśmy apetyty mieszkańców wsi, którzy mogli sięgać po środki finansowe i robić to, co ich zdaniem jest najważniejsze. Dostaliśmy 8 mln zł na realizacje naszej strategii, a później pozyskaliśmy dwa bonusy po 770 tys. zł. Cały czas ogłaszamy konkursy i rozdzielamy te pieniądze.
– Czy idzie to sprawnie?
– Wiemy, że w Polsce są LGD, które swoje środki finansowe rozdzieliły bardzo szybko – w jednej lub dwóch transzach na początku programowania. Ale my, Ślężanie, działamy inaczej, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, iż każda realizacja grantu jest przykładem dla następnych podmiotów, i dlatego – według harmonogramu – podzieliliśmy pieniądze na cały okres programowania. Aby wszystko nie poszło na raz, tylko żeby można było realizować wiele zadań przez dłuższy czas.
– Kim są beneficjenci?
– Najczęściej są to małe, wiejskie organizacje pozarządowe, stowarzyszenia rozwoju wsi lub koła gospodyń wiejskich. Niestety, są wsie, w których nie powstały koła gospodyń, ale na terenie siedmiu gmin wiejskich objętych naszą działalnością mamy dzisiaj 32 koła gospodyń wiejskich. Tutaj lokalne społeczności sięgają po zewnętrzne fundusze, tutaj ludziom zależy.
Rozmawiał Sławomir Grymin

Lokalne grupy działania są rodzajem partnerstwa terytorialnego powstałego jako oddolna inicjatywa zrzeszająca przedstawicieli lokalnych organizacji z sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego oraz mieszkańców działających na rzecz lokalnej społeczności.