wtorek, 23 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nie tylko wystawy

Wrocławskie Muzeum Narodowe i jego oddziały (Muzeum Etnograficzne, Panorama Racławicka, Pawilon Czterech Kopuł) to oczywiście wystawy stałe i czasowe. Jednak to nie wszystko, co mają dla nas te wielce interesujące placówki.

Wielokrotnie już pisaliśmy o działaniach badawczych czy edukacyjnych przygotowywanych przez pracowników Muzeum Narodowego we Wrocławiu. I nic się tutaj nie zmieniło. Przeróżnych propozycji jest naprawdę dużo. Część z nich odbywa się w placówkach muzealnych, jeszcze inne są dostępne w sieci, za pomocą internetu. Trzeba tylko bacznie śledzić co, gdzie, kiedy… Szczegóły wszystkich przedsięwzięć znajdziemy na stronie www.mnwr.pl (oraz na stronach wrocławskiego muzeum w portalach społecznościowych). Dużą część z propozycji uwzględniamy również w informacjach zamieszczanych na stronie naszego miesięcznika www.gminapolska.com.

Na początku miesiąca odbyły się m.in. spacery tematyczne dla seniorów po części wystawy „Cudo-Twórcy” i w poszukiwaniu psich i kocich tropów w muzealnych galeriach. Chętni mogli uczestniczyć w kilku ciekawych wykładach (m.in. wykład online Iwony Gołaj w ramach cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie „Ewa Kuryluk. Białe fałdy czasu. Instalacje 1980-2000”). W ramach Festiwalu Kultury bez Barier w Pawilonie Czterech Kopuł odbyły się warsztaty dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu.

Na stronie internetowej MN wysłuchać można również cyklu podcastów „Kulturalnie pytam”. Najnowszy to spotkanie z kierowniczką Muzeum Etnograficznego Elżbietą Berendt. Tym razem poświęcony jest ulom figuralnym, z których kiedyś słynął Dolny Śląsk. Słuchacze dowiedzą się, co robią pszczoły w brzuchach świętych. Czy magia uratowała ule? Co inspirowało pszczelarzy do budowania uli w tak niezwykłych kształtach?

Muzeum przygotowuje też konkursy. Najnowszy adresowany jest do miłośników fotografii. Zadaniem uczestników jest wykonanie jesiennego zdjęcia budynku Muzeum Narodowego we Wrocławiu lub któregoś z jego oddziałów (Muzeum „Panorama Racławicka”, Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum Etnograficznego) albo fotografii inspirowanej wybranym dziełem z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które nawiązuje do jesiennej stylistyki. Prace można nadsyłać do końca października, szczegóły na stronie MN.

Jeżeli zaś chodzi o wystawy, to od października ponownie we Wrocławiu gości Skarb Średzki (wystawa będzie dostępna do końca grudnia). Klejnoty i monety wchodzące w skład odnalezionego ponad 30 lat temu skarbu to jedne z najbardziej niezwykłych zabytków w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Tegoroczna wystawa przybliży losy władców, z którymi związane są te bezcenne klejnoty. Unikatowy zespół średniowiecznych precjozów został ukryty w połowie XIV wieku w Środzie Śląskiej. Historia skarbu i powstania należących do niego klejnotów przenosi widzów jednak daleko poza śląski horyzont. Pojawiają się w niej postacie należące do największych rodów panujących, w rękach których spoczywały losy średniowiecznej Europy (Staufów, Andegawenów, Walezjuszy, Luksemburgów i Przemyślidów): Fryderyk II – zdobywca Italii i cesarz, Filip VI – król Francji, książę Karol de Valois – założyciel dynastii Walezjuszy, Jan Luksemburski – nieustraszony rycerz i król Czech, cesarz Karol IV, który uczynił z Pragi światową metropolię, i jego francuska małżonka Blanche.

(rr)