poniedziałek, 30 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nie tylko relaks i zabawa

Ogrody zoologiczne to nie tylko miejsca spacerów i rekreacji. Od wielu lat ich rola jest znacznie szersza. Zresztą wielokrotnie pisaliśmy o tym także na naszych łamach.

Wrocławski ogród zoologiczny od trzech lat jest na pierwszym miejscu wśród biletowanych atrakcji turystycznych w Polsce. Głęboko wierzę, że poza mile spędzonym czasem, relaksem, spacerem, oglądaniem zwierząt których na co dzień nie mamy okazji spotkać, odwiedziny zoo dla wielu pozostaną czymś więcej. W przypadku dzieci wiele zależeć będzie od opiekunów: rodziców, wujków, dziadków, nauczycieli… Jeżeli chodzi o dorosłych, to już pewnie poziom jakiejś refleksji, samoświadomości, indywidualnej chęci poznania otaczającego świata zadecyduje o tym co i jak.

Warto bowiem wiedzieć, zdawać sobie sprawę z tego, że ogrody zoologiczne to nie jedynie miejsca prezentacji zwierzaków egzotycznych, czy też rodzimych, które bardzo trudno zobaczyć. Początki „zoologów” są bardzo stare i sięgają starożytności. Znane były już dwa tysiące lat przed Chrystusem między innymi w Chinach i Egipcie. I rzeczywiście wówczas, jak również setki lat później, były jedynie miejscami pokazów egzotycznych zwierząt. Pierwszym nowożytnym ogrodem zoologicznym o charakterze edukacyjnym była paryska menażeria Jardin des Plantes, której początki sięgają ostatniej dekady XVIII wieku. Dzisiejsze ogrody zoologiczne, w tym oczywiście także ten wrocławski, nie tylko kontynuują, ale znacznie rozwijają pomysły, jakie zrodziły się wśród francuskich badaczy, przyrodników i zoologów.

Wrocławskie zoo to miejsce ciekawych inicjatyw edukacyjnych. Jak mówią przedstawiciele wrocławskiej placówki, edukacja trwa przez całe życie. Ta w zoo ma charakter wielowymiarowy – łączy elementy formalne i nieformalne. Zajęcia edukacyjne powiązane są z podstawą programową szkół, kształtują postawy i wartości związane z ekologią oraz ochroną gatunkową zwierząt. By rozwijać w najmłodszych wrażliwość na otaczający nas świat, edukatorzy wrocławskiego zoo wychodzą poza standardowe formy, jakimi są zajęcia czy warsztaty i zajmują się organizacją kampanii edukacyjnych, wystaw tematycznych, niestandardowych akcji (np. zbieranie starych i nieużywanych telefonów komórkowych), gier terenowych, stoisk edukacyjnych oraz paneli i etykiet edukacyjnych na terenie zoo. Dzięki tak wielu działaniom ogrody przybliżają zwiedzającym świat przyrody – oswajają go, pozwalają zrozumieć, pokochać i dzięki temu go chronić.

Wrocławskie zoo oferuje 22 tematy dla grup powyżej dziesięciu osób. Zajęcia prowadzone są dla uczestników od piątego roku życia, trwają od 45 minut dla przedszkolaków, do 60 minut dla pozostałych grup. Standardowy koszt to 10 zł od osoby, poza ceną biletu, ale w listopadzie i grudniu 2018 r. wyniesie on zaledwie 1 zł od osoby. Nie ma na co czekać, najlepiej jak najszybciej skontaktować się z sekcją edukacji i zarezerwować termin, bo liczba miejsc jest ograniczona. Kontakt telefoniczny: 71 340 71 09 lub 71 340 71 25.

Praca w ogrodach to także działalność na rzecz ochrony gatunkowej zwierząt. Hodowla poza środowiskiem naturalnym – jak twierdzą przedstawiciele wrocławskiego zoo – staje się ostatnim narzędziem w walce o przetrwanie zagrożonych gatunków zwierząt. Jest jednym z działań ochrony czynnej i polega na rozmnażaniu w warunkach wiwaryjnych zwierząt wymagających odtworzenia populacji. To właśnie ogrody zoologiczne, zapewniając odpowiednie warunki hodowli, są niejednokrotnie jedyną szansą na przetrwanie dla wielu gatunków. Działania te koordynowane są w ramach europejskich programów EEP oraz ESB. Co niezmiernie istotne, notuje się znaczący wzrost ich skuteczności. Przykładem może być program hodowli konia Przewalskiego, gatunku wymarłego w naturze 50 lat temu, w ramach którego poza stworzeniem samowystarczalnej populacji w ogrodach zoologicznych prowadzona jest reintrodukcja w Mongolii. Do środowiska naturalnego wracają również ocalone w ogrodach zoologicznych oryksy szablorogie i antylopy adaks.

Warto o tym wszystkim pamiętać, kiedy jesienią odwiedzać będziemy ogrody zoologiczne.

(pop)