wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nie tylko gospel

W dniach 11-13 lipca w Mieroszowskim Centrum Kultury w Mieroszowie odbędzie się I edycja Festiwalu „Nie tylko gospel” im. Włodka Szomańskiego. Ideą festiwalu jest propagowanie wszystkich nurtów muzycznych, które są interesujące, inspirujące, które warto wyśpiewać innym. Od pewnego czasu bardzo modne stały się muzyczne show, które w blasku reflektorów i kamer, w ocenie gwiazd estrady próbują wyłonić talenty muzyczne i wokalne z całej Polski. Chcemy, aby ten festiwal był drabiną do wielkich osiągnięć tych, którzy chcą swoją miłość do ludzi wyrazić muzyką.

Mieroszów i jego region, to miejsce wyjątkowe, nie tylko ze względu na krajobraz, ale przede wszystkim ludzi. Piękne miasteczko z urokliwym rynkiem oraz przytulone do niego zadbane wsie, zatopione wśród zieleni grzybowych lasów. Takim miejscem zachwycił się 15 lat temu Włodek Szomański i zostawił dla niego wielki Wrocław. Z biciem serca powracał tu z najdalszych koncertów w Europie. Opowiadał o nim w wywiadach, audycjach radiowych i programach telewizyjnych.

W przyszłych latach planowane jest rozbudowanie Festiwalu o część konkursową, która pozwoli na jeszcze łatwiejszy dostęp młodych ludzi do „wydrapania” sobie swojego miejsca w świecie muzyki.

Program I edycji Festiwalu:

11 lipca 2014r, godz.18.00

– uroczystość nadania nowej sali MCK imienia Włodka Szomańskiego

– poświęcenie sali

– koncert Spirituals Singers Band „Madonny Jana Pawła II” (muz. W.Szomański, sł. D.Czajkowski)

12 lipca 2014, godz.18.00

koncert Katarzyny K8 Rościńskiej

13 lipca 2014, godz.18.00

„Nówka” – koncert Olgi Szomańskiej

Festiwal odbędzie się pod honorowym patronatem Urzedu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, burmistrza Mieroszowa – Andrzeja Laszkiewicza. Polskiego Stowarzyszenia Estradowego „Polest”, Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Wszelkie osoby, firmy oraz instytucje pragnące wesprzeć ideę Festiwalu zapraszamy do kontaktu: ssbcontact@wp.pl.

*   *   *

Włodzimierz Szomański – polski muzyk, wokalista, kompozytor, pedagog i aranżer, założyciel i lider grupy muzycznej Spirituals Singers Band. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu w 1971 roku. Pracował jako nauczyciel wychowania muzycznego w X Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu oraz jako instruktor muzyczny wrocławskich zespołów estradowych. W latach 1974-82 śpiewał w kierowanym przez Edmunda Kajdasza chórze Cantores Minores Wratislaviensis. Od 1978 roku kierował założonym przez siebie zespołem Spirituals Singers Band, który początkowo działał jako grupa wokalno-instrumentalna (później już tylko wokalna), wykonująca utwory a’capella lub z towarzyszeniem orkiestry. Zespół pod kierownictwem Szomańskiego posiadał szeroki repertuar utworów począwszy od takich gatunków jak negro spirituals czy gospel poprzez standardy jazzowe, evergreeny muzyki rozrywkowej oraz kolędy i pieśni religijne. Opracował aranżacyjnie praktycznie wszystkie utwory wykonywane przez ten zespół. Występował z nim na festiwalach w kraju i za granicą m.in.: Jazz Jamboree, Wratislavia Cantans, Złota Tarka i festiwalu w Sopocie. Był także autorem muzyki do wystawianych na deskach wrocławskich teatrów przedstawień m.in.: „Ptak Cis” (1987) i „Pociąg do Betlejem, czyli 715 zaginął” (1993) Joanny Kulmowej, „Pan Cogito wędrowiec” (1990) Zbigniewa Herberta, „Noc Walpurgii, albo kroki komandora” (1990) Wieniedikta Jerofiejewa, „Poskromienie złośnicy” (1995) Williama Szekspira, „Okno na parlament” (1995) Raya Cooney’a.

Do najważniejszych kompozycji Szomańskiego zalicza się napisane w 2000-ym roku, z okazji obchodów tysiąclecia Wrocławia „Honorificabilitudinitatibus” oraz „Missa gospel’s” (2001), a także: oratoria „Jutrznia gospel’s” (2004), „Madonny Jana Pawła II” (2006) i „Litania do Św. Polskich – Santo Subito” (2008).

W roku 2013 został odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „za wybitne zasługi dla promocji kultury polskiej, szczególnie chrześcijańskiej, w kraju i poza granicami”.

Związany nieprzerwanie z Wrocławiem przez całe swoje życie, w ciągu ostatnich kilkunastu lat oddał jednak znaczną część swego serca również ziemi mieroszowskiej, gdzie wraz z ukochaną żoną Elżbietą mieszkał w wymarzonym od dawna domu na przełęczy.

27 kwietnia w Kościele pw. św. Michała Archanioła w Mieroszowie, zagrał, jak się później okazało, pożegnalny koncert ze swoim zespołem. Bisom nie było końca. Zmarł 1 maja 2014 roku, w wyniku obrażeń doznanych podczas wypadku samochodowego, w drodze na kolejny występ…

11 lipca 2014 godz.18

SPIRITUALS SINGERS BAND – koncert „Madonny Jana Pawła II”

Spirituals Singers Band powstał w 1978 roku we Wrocławiu z inicjatywy Włodzimierza Szomańskiego. Jest najdłużej istniejącym zespołem wokalnym w Polsce, specjalizującym się w wykonaniach a cappella pieśni negro spirituals, gospels, traditional jazz, evergreens, kolęd, a także muzyki rozrywkowej. Efektem 36 lat działalności jest ponad 4 tys. koncertów w kraju i za granicą, liczne programy TVP i PR, a także znacząca artystycznie dyskografia, obejmująca kilkanaście albumów m.in. „Men from the East”, „Pastorałka”, „Missa Gospel’s” czy „Santo Subito”.

***

Oratorium-misterium „Madonny Jana Pawła II” powstało w 1998 roku. Inspiracją do skomponowania tego dzieła był ukłon w stronę wielkiego Polaka, Człowieka i Papieża – Jana Pawła II, a także słowom, które głosił w swoich pielgrzymkach po całym świecie. Teksty songów napisane przez Dariusza Czajkowskiego prowadzą nas do najbardziej znanych i uczęszczanych europejskich Sanktuariów Maryjnych, z których większość odwiedził Jan Paweł II. Muzyka skomponowana przez Włodzimierza Szomańskiego zawiera zróżnicowany muzycznie materiał, będący nawiązaniem stylistycznym do miejsc, które opisuje. Nawiązuje ona także do naszej polskiej tradycji kościelnej, której echem jest prostota głosów solistów, nie szukających tak obecnie modnych zapożyczeń od wykonawców różnych gatunków muzyki estradowej. Muzyka kompozytora jest odbiciem różnych stanów ducha, od głębokiego liryzmu, podniosłej, dziękczynnej hymnodii, aż do radosnego, pełnego pulsu gospelowego śpiewu na chwałę Panu.

12 lipca 2014 godz.18

KASIA K8 ROŚCIŃSKA – koncert

„To będzie dla mnie wielki dzień 🙂 Po tylu latach mogę wreszcie wydać płytę z piosenkami z całego mojego muzycznego życia. Będzie mi miło, jeśli trafi ona do Waszych rąk, a jeszcze milej, jeśli się spodoba :)”

K8 o’clock to długo wyczekiwany, debiutancki album Kasi K8 Rościńskiej. Autorski materiał na płytę powstawał na przestrzeni kilku lat i jest bardzo zróżnicowany. To 15 fascynujących podróży muzycznych i 15 osobnych opowieści. Spaja go znakomity głos wokalistki, o wielu odcieniach. Na albumie udowadnia, że czuje się swobodnie w różnorodnej stylistyce muzycznej. Artystka zaprosiła na płytę także cztery wyjątkowe głosy męskie: Kubę Badacha, Gabriela Fleszara, Johna Jamesa i Daniela Moszczyńskiego. Na ostateczne brzmienie pracowało ponad 50 osób, wśród nich wielu znanych muzyków sesyjnych. Kompozycje artystki są zaproszeniem do jej osobistego świata. Powstawały w pełnej wolności twórczej, odciętej od wymagań rynku czy dyktanda trendów. Album zadowoli najbardziej wymagających fanów muzyki oraz tych, którzy szukają po prostu wyjątkowych melodii i kobiecego, bogatego brzmienia wokalu.

Kasia K8 Rościńska to uznana w polskim świecie muzycznym wokalistka, kompozytorka i aranżerka. Od wielu lat uczy śpiewu i współpracuje z najważniejszymi postaciami polskiej sceny muzycznej. Także jako wsparcie w chórkach Kasi Wilk czy Kayah. Jej silny i charyzmatyczny wokal można usłyszeć towarzysząco na nagraniach wielu innych artystów, m.in. Peji, Meza, Agnieszki Włodarczyk czy zespołu Audiofeels. Kasia wielokrotnie występowała na scenie polskich festiwali i wygrywała konkursy wokalne. To mocno zapracowana osoba, często zapraszana do różnych projektów muzycznych. Jej wizytówką są znakomite warunki wokalne, wszechstronność stylistyczna oraz duża wrażliwość muzyczna.

13 lipca 2014 godz. 18

OLGA SZOMAŃSKA – koncert „Nówka”

Aktorka, wokalistka, laureatka SuperJedynki Festiwalu w Opolu, Grand Prix Festiwalu Jedynki Sopot oraz Festiwalu Top Trendy za piosenkę „Niech mówią, że to nie jest miłość” (z oratorium „Tu Es Petrus” Piotra Rubika). Absolwentka Państwowego Liceum Muzycznego we Wrocławiu. W roku 2006 zdała eksternistyczny egzamin aktorski w Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie.

Ma na swoim koncie liczne role w spektaklach dramatycznych i musicalach, m.in.: w „Miss Saigon”, „Grease” (Teatr Roma), „Kwiatach we włosach”, „Missa Gospel’s” oraz spektaklach Teatru Rampa, z którym związana jest od 2003 r. („Sztukmistrz z Lublina”, „Złota Kaczka”, „Pinokio”, „Pińska Szlachta”). Jest wokalistką w zespole hip-hopowym Full Power Spirit. Współpraca z Piotrem Rubikiem oraz Zbigniewem Książkiem zaowocowała nagraniem płyt z oratorium: „Tu Es Petrus” oraz „Siedem Pieśni Marii”, które zdobyły kolejno status podwójnej diamentowej oraz podwójnej platynowej płyty.

Zagrała także Królową Piratów w widowisku familijnym „Scooby Doo i Widmo Piratów”, Martę w musicalu „Nie ma Solidarności bez miłości” oraz Michelle w musicalu „The Bricklin – samochodowa fantazja”.

W 2011 r. wydała swoją pierwszą solową płytę „Nówka”. W 2013 roku wystąpiła (obok braci Cugowskich oraz Gienka Loski) w trasie koncertowej „Salute to Queen”, poświęconej legendarnej grupie Queen. Obecnie występuje w widowisku muzycznym „Krzyżacy rock-opera” w roli Danuśki Jurandówny oraz niezmiennie w Teatrze Rampa.

W kwietniu 2014 roku dołączyła do obsady serialu „M jak Miłość” w roli Marzenki.

***

Koncert Olgi Szomańskiej „Nówka” to przede wszystkim 13 premierowych utworów z płyty pod tym samym tytułem, napisanych wspólnie z kompozytorem Marcinem Partyką. To nieznane dotychczas nowe oblicze muzyczne wokalistki, znanej szerokiej publiczności z przeboju Piotra Rubika „Niech mówią, że to nie jest miłość”. „Nówka” to piosenki o kobietach i dla kobiet utrzymane w przyjemnym klimacie muzycznym chill out/soul-pop. Zawiera piosenki o kobiecych snach, pragnieniach i o sercu pełnym miłości – tej romantycznej i tej niespełnionej. W koncercie usłyszymy również nową wersję pieśni „Mój Ci jest” z rock-opery „Krzyżacy”, jak również zaskakującą aranżację wspomnianego wcześniej hitu „Niech mówią, że…”, a także utwory z repertuaru Anny German.