poniedziałek, 17 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nie ma czasu na starzenie się

W maju w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu spotkali się przedstawiciele 23 Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całego województwa opolskiego. Było to spotkanie informacyjne nt. projektu „Opolskie Uniwersytety Trzeciego Wieku”.

Samorząd województwa już po raz kolejny wspiera i dofinansowuje inicjatywę, której realizatorem jest w tym roku Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL.

– To spotkanie jest podtrzymaniem bardzo dobrych relacji pomiędzy pracownikami urzędu marszałkowskiego a bardzo dużą grupą osób zrzeszonych w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, czyli ludzi, którzy w swojej przestrzeni lokalnej są bardzo aktywni – mówił marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. – Rozpoczynamy kolejną realizację projektu i bardzo się cieszymy, bo zaczynaliśmy z 19, a dziś mamy 23 Uniwersytety Trzeciego Wieku, które z nami współpracują – kontynuował marszałek. Dodał, że w funduszach europejskich mogą się znaleźć projekty własne uniwersytetów. – Seniorzy dzięki temu mogą realizować się we wszystkich przestrzeniach. Chcielibyśmy, by Uniwersytety Trzeciego Wieku stawały się stowarzyszeniami, ponieważ pojawią się wtedy dla nich większe możliwości – mówił Andrzej Buła.

Z propozycji marszałka zadowolona była Józefa Ziemnik, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie.

– W naszym uniwersytecie nie ma miejsca na smutki, mamy ogromny wachlarz propozycji. Obecnie do uniwersytetu jest zapisanych około 400 osób. Po pandemii, mimo naszych obaw, okazało się, że ludzie są aktywni i chcą działać. Mamy fantastyczne warunki lokalowe. Podpisanie porozumienia z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie przyczyniło się do tego, że otrzymaliśmy pomieszczenia, z których możemy korzystać. Na każdym kroku czujemy przychylność rektora, wykładowców i wszystkich pracowników nyskiej uczelni oraz władz samorządowych. Nieustannie przybywa nam nowych słuchaczy, bo do nas można zapisać się przez cały rok. Jesteśmy też ogromnie wdzięczni za wsparcie od marszałka – podsumowała prezes.

Wojewoda Monika Jurek, która także uczestniczyła w spotkaniu, zapewniała, że już na początku czerwca w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim będzie również działała z seniorami, by ustanowić pełnomocnika do spraw polityki senioralnej.

(umwo, mp)