środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nie chcą odkrywki

Ty także możesz w tym pomóc i poprzeć sprzeciw wobec planów wydobycia węgla metodą odkrywkową. 23 sierpnia 2014 r. (sobota) w gminie Gubin w woj. lubuskim organizowana jest międzynarodowa akcja protestu. Liczny udział w niej zapowiadają mieszkańcy sześciu gmin zagrożonych kopalnią odkrywkową na złożu „Legnica”.

Wielotysięczny łańcuch ludzi połączy ze sobą dwie zagrożone odkrywką miejscowości: polskie Grabice i niemiecki Kerkwitz. Jedynie jednocząc się można zagwarantować sukces rewolucji energetycznej. Fundacja Greenpeace Polska, Koalicja „Rozwój Tak -Odkrywki Nie” i Społeczny Komitet „STOP Odkrywce” z jej przewodniczącą wójt gminy Lubin Ireną Rogowską zapraszają mieszkańców do udziału w wielkiej akcji solidarności z mieszkańcami woj. lubuskiego zagrożonych podobnie jak mieszkańcy gmin położonych na złożu węgla brunatnego „Legnica” planami budowy nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego.

Łańcuch Ludzi STOP Odkrywce rozpocznie się w sobotę 23 sierpnia o godz. 13. Łańcuch będzie się rozciągał na dystansie ok. 8 km po polskiej stronie. Na zakończenie ok. godz.15 organizatorzy przewidują charytatywny koncert w Sękowicach (przejście graniczne) gdzie wystąpią: Asian Dub Foundation (UK), Jamal (PL), Duck or Dove (DE), Isua (CZ).

W internecie zamieszczony jest film o katastrofalnych skutkach dalszej ekspansji kopalń odkrywkowych: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8zQUTGjC80g