wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nie chcą igrzysk pod Wawelem

W niedzielę, 25 maja, w Krakowie nie tylko wybierano posłów do parlamentu europejskiego, ale także przeprowadzono lokalne referendum. Dla wielu mieszkańców właśnie ono sprawiło, że pojawili się w lokalach wyborczych.

Mieszkańcy Krakowa w referendum postanowili wypowiedzieć się czy ich miasto powinno podjąć się organizacji zimowej olimpiady w 2022 roku. Głosowanie pokazało, że około 3/4 biorących udział w referendum nie chce igrzysk pod Wawelem. Referendum jest ważne, ponieważ wzięło w nim udział prawie 36 proc. wyborców. Jak podał serwis tvn, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski poinformował, że miasto wycofa swoją kandydaturę. Nie zdarzyło się jeszcze, by MKOl poważnie traktował starania miasta, którego mieszkańcy są przeciwnikami organizacji imprezy.

W lokalnym referendum krakowianie wypowiedzieli się nie tylko w sprawie igrzysk. Były także pytania dotyczące zwiększenia monitoringu wizyjnego, zwiększenia środków finansowych na rozbudowę ścieżek rowerowych oraz pytanie o to, czy Kraków powinien mieć metro. Na wszystkie te trzy pytania większość głosujących wypowiedziała się pozytywnie. (mnm)