piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

NFM: Witaj, roku 2019!

Nowy rok stoi już przed naszymi drzwiami… Jaki będzie? Wszyscy o to pytają. Także bohaterowie oper, którzy na wiele sposobów szukali odpowiedzi na to pytanie. Ich fascynujące historie przybliżą nam młode gwiazdy operowej sceny, wrocławscy filharmonicy oraz dyrektor Festiwalu Noworocznego NFM – brawurowy dyrygent, Bassem Akiki

Joanna Moskowicz

„Czarodziejki i czarownice” – taki tytuł nosi gala noworoczna, na którą NFM zaprasza 4 i 5 stycznia. Jej gwiazdami będą znana z doskonałych umiejętności aktorskich sopranistka Joanna Moskowicz, która dwa lata temu zdobyła Nagrodę im. Jana Kiepury dla najlepszej śpiewaczki, Ewa Majcherczyk (sopran liryczno-koloraturowy), która partie bohaterek, w które wcieli się tego wieczoru, wykonywała nieraz w ojczyźnie opery, we włoskich teatrach, i Anna Borucka – zwyciężczyni III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie-Zdroju, która w 2017 roku zadebiutowała w prestiżowej Semperoper w Dreźnie. Galę – to już znakomita coroczna tradycja – poprowadzi Bassem Akiki.

Ze sceny zaś zabrzmią największe operowe przeboje. Oto Carmen Georgesa Bizeta – w tej superoperze Cyganka przepowiada przyszłość, dla bohaterki niestety tragiczną… Oto Giussepe Verdiego Bal maskowy – tu przyszłość przepowiada stara Indianka… Niektórym wiedźmy same wchodzą w drogę – zapowiedź przyszłych wydarzeń mąci spokój Makbeta, a charakter mrocznych osobistości oddaje muzyka baletowa Verdiego. Najsłynniejszy kompozytor operowy nieraz inspirował się twórczością Szekspira – w czasie gali usłyszymy także wzruszającą modlitwę Desdemony z verdiowskiego Otella. Natomiast także szekspirowska Tytania ze Snu nocy letniej i jej czarodziejski dwór elfów zostaną przywołane w arii z Mignon, opery Ambroise’a Thomasa. Jest i Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta – partia złowrogiej, ale jakże pięknie śpiewającej Królowej Nocy jest popisową rolą Joanny Moskowicz, i Opowieści Hoffmana Jakuba Offenbacha, z których pochodzi bardzo trudna i przezabawna aria lalki Olimpii: „artystkę” w trakcie występu trzeba nakręcać, żeby mogła śpiewać dalej.

A to tylko niewielka część operowych hitów noworocznej gali! W programie znalazły się też cztery musicalowe piosenki, a spotkanie z czarodziejkami i czarownicami zakończy absolutny musicalowy hit – trio sióstr ze Skrzypka na dachu. Dzierlatki przedrzeźniają swatkę, postać podobną trochę do czarodziejek i czarownic – samotną, starszą kobietę, która nie wiadomo kiedy i skąd przyprowadza pannom mężów.

Cudowna muzyka, artyści z najwyższej półki – czego więcej trzeba, aby uwierzyć w dobry rok 2019? Gala noworoczna w tym bardzo pomoże!

Radosne spotkanie z czarodziejkami i czarownicami wprowadzi nas w nowy rok i w nowe koncerty. A wśród tych koncertów bardzo zasługuje na uwagę spotkanie – 12 i 13 stycznia – z grupą Bang on a Can All-Stars, która zapewne nie powstałaby, gdyby nie inicjatywa Julii Wolfe, Michaela Gordona i Davida Langa – ta trójka kompozytorów założyła formację Bang on a Can w 1987 roku w celu popularyzacji muzyki współczesnej. W 1992 powstał sekstet, który z powodzeniem koncertuje po dziś dzień, artyści dokonali niezliczonych nagrań, prawykonań, a ich osiągnięcia były wielokrotnie nagradzane. Muzycy są rozpoznawalni ze względu na specyficzne instrumentarium (fortepian, klarnet, wiolonczela, gitara, perkusja, kontrabas), niesamowicie energetyczne występy na żywo oraz unikalny styl, bowiem często poruszają się po obrzeżach muzyki klasycznej, jazzowej czy rockowej i nie stronią od eksperymentów.

Podczas koncertu usłyszymy trzy kompozycje autorstwa założycieli Bang on a Can, przy czym każda z nich ma zupełne inny charakter. For Madeline Gordona to muzyka inspirowana żydowską kulturą i religią, Lang – twórca Little Match Girl Passion – czerpał inspiracje z Bachowskiej Pasji według św. Mateusza, a tekst nawiązuje do Dziewczynki z zapałkami Hansa Christiana Andersena. A kończące koncert oratorium Anthracite Fields Wolfe jest hołdem kompozytorki, w której rodzinnych stronach znajdowała się kopalnia węgla, składanym górnikom, którzy nierzadko tracili życie w kopalni, aby przemysł w Stanach Zjednoczonych mógł się rozwijać.

Spotkanie z amerykańskimi muzykami będzie na pewno spotkaniem niezwykłym, pięknie otwierającym koncertowy rok 2019.

Ata (materiały NFM)