środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

NFM: Dwa razy cztery

Dwa razy cztery to dwa zespoły Narodowego Forum Muzyki, dwa kwartety, których nagrane przez NFM płyty sprawią radość każdemu melomanowi.

Pierwsza czwórka to Lutosławski Quartet, którego album „2016” znalazł się wśród dziesięciu najlepszych płyt 2017 roku z muzyką klasyczną w rankingu „Gazety Wyborczej”. W skład jury weszło czterdziestu cenionych dziennikarzy muzycznych.

„Lutosławski Quartet to najlepszy obok Kwartetu Śląskiego wykonawca współczesnej kameralistyki. Grają drapieżnie, dosadnie i precyzyjnie, połączeni w jeden organizm. Co więcej, jeden z członków, skrzypek Marcin Markowicz, sam jest kompozytorem. Jego niepokojący Kwartet smyczkowy nr 4 zestawiony jest na tej płycie z przewrotnym żartem muzycznym – [P|PE(s)] Andrzeja Kwiecińskiego, w którym nawet szelest przewracanej strony potraktowany jest jako zjawisko dźwiękowe. W tym zestawieniu Kwartet smyczkowy nr 3 najstarszego w tym gronie Pawła Mykietyna brzmi prawie sentymentalnie”– tak swoją decyzję wyróżnienia płyty wrocławskiego kwartetu, który w roku 2017 obchodził dziesięciolecie powstania motywują jurorzy Wielkiej Płytowej Dziesiątki, a jest ona zaiste wielka – wrocławianie znaleźli się w towarzystwie płyt takich muzycznych potęg jak Krystian Zimerman, Anne-Sophie Mutter i Cecilia Bartoli, a jakość nagrań NFM równa się z jakością Deutsche Grammophon i DECCA…

Druga czwórka muzyczna NFM to Polish Cello Quartet, zespół założony w roku 2011, który regularnie występuje podczas międzynarodowych festiwali muzycznych i współpracuje z wybitnymi muzykami klasycznymi i jazzowymi. Zadaniem Polish Cello Quartet jest – jak twierdzą artyści – pokazanie szerszej publiczności oryginalnego brzmienia kwartetu wiolonczelowego. A wiolonczela to instrument wyjątkowy – najbardziej męski ze smyczkowego kwintetu. Zdaniem wielkiego Mścisława Rostropowicza wiolonczela przemawia głosem trybuna, oratora, prawdziwego herosa…

Warto ten głos usłyszeć, a nagranie dziel Prospera van Eechaute, Rudolfa Matza, Kazimierza Wiłkomirskiego i Alfredo Piattiego, które znalazły się na płycie Polish Cello Quartet, pozwalają cudem wiolonczelowego brzmienia naprawdę się zachwycić.

Ata