piątek, 24 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Naukowcy z całego świata na Wydziale Filologicznym

Wiosenny i nieprzerwany (na razie) powrót do stacjonarnej edukacji sprzyja również międzynarodowym spotkaniom naukowym, które przez niemal dwa lata były albo zawieszone, albo odbywały się zdalnie.

Tegoroczna, szesnasta już edycja konferencji naukowej Wyraz i zdanie w językach słowiańskich: opis – konfrontacja – przekład (20-21 października na Uniwersytecie Wrocławskim) to okazja to prezentacji wyników najnowszych badań języków z grupy, do której należy też język polski.

Chociaż świat zagadnień lingwistycznych może wydać się przeciętnemu słuchaczowi hermetyczny, to w programie tej konferencji znajdziemy też naukową refleksję nad znanymi faktami z naszej codzienności. Są tu więc odczyty, z których dowiemy się, jak odciskają się w języku doświadczenia wojny, agresji i przemocy, jak używa języka współczesna i dawniejsza propaganda, ale też referaty o środkach dyskursu medialnego, którego jesteśmy częścią, o języku dzieł literackich oraz o problemach powszechnej dziś komunikacji międzyjęzykowej i międzykulturowej.

W tym międzynarodowym wydarzeniu udział wezmę językoznawcy, badacze komunikacji społecznej i kulturoznawcy z aż 15 krajów świata (Polska, Ukraina, Czechy, Słowacja, Chorwacja, Czarnogóra, Serbia, Macedonia, Bułgaria, Albania, Austria, Niemcy, Finlandia, Hiszpania i… Australia!).

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji będzie recital znanej śpiewaczki Iryny Zhytynskiej (mezzosopran), która z towarzyszeniem Ashota Babrouskiego przy fortepianie wykona program składający się z arii operowych (m.in. Habanera z „Carmen” Georgesa Bizeta, Oj, kazala mi mama z „Zaporożca nad Dunajem” Semena Hułaka-Artemowskiego, Mon cœur s’ouvre à ta voix z „Samsona i Dalili” Camille’a Saint-Saënsa, Voi lo sapete, o mamma z „Rycerskości wieśniaczej” Pietra Mascagniego) oraz pieśni (m.in. ukraińska pieśń ludowa Och, wiem, że mam grzech i Życzenie Fryderyka Chopina). Koncert odbędzie się w zabytkowym Oratorium Marianum w Gmachu Głównym UWr w czwartek, 20 października, o godzinie 18.30.

Na święto nauki i ważne wydarzenie kulturalne zaprasza jedna z prężnych jednostek działających na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego – Instytut Filologii Słowiańskiej, który prowadzi studia licencjackie i magisterskie aż na sześciu kierunkach językowych, a także jedyne w Polsce, prowadzone w całości online, Studia Podyplomowe Język Czeski w Administracji, Turystyce i Biznesie, na których języka naszych południowych sąsiadów uczy się od podstaw.

XVI Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Wyraz i zdanie w językach słowiańskich. Opis – konfrontacja – przekład

20 – 21 października 2022, Biblioteka Uniwersytecka (Fryderyka Joliot Curie 12, Wrocław)
oraz Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego (Plac Uniwersytecki 1)

www.ifs.uni.wroc.pl