niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Namysłów: Warto tu być

Namysłów leży w południowo-zachodniej części Polski, w województwie opolskim. Dzięki gęstej sieci dróg oraz położeniu przy głównych trasach komunikacyjnych Warszawa – Wrocław, Wrocław – Opole – Katowice, jest ważnym ośrodkiem tranzytowym. Przez Namysłów biegnie droga wojewódzka 451 Namysłów – Wrocław oraz droga krajowa 39, łącząca Namysłów z autostradą A4. W ciągu 3-4 godzin można dojechać do kilku europejskich stolic, tj. do Pragi (320 km), Berlina (360 km), Bratysławy (330 km), Warszawy (305 km) czy Wiednia (400 km). Przez Namysłów biegnie linia kolejowa Oleśnica – Kluczbork – Katowice, umożliwiająca połączenie z Górnym Śląskiem.

Namysłów jest otwartym, gościnnym miastem. Docenili to inwestorzy zagraniczni, którzy znaleźli sprzyjający klimat dla swoich inwestycji: Nestle Polska S.A. – koncern szwajcarski, Browar Namysłów Sp. z o.o. – inwestor amerykański Chicago Investments Group, Diehl Controls Polska Sp. z o.o. – firma niemiecka, Vetrotech S.A. – spółka należąca do francuskiego koncernu SAINT GOBAIN, NB Polska Sp. z o.o. – firma duńskiego przedsiębiorstwa VELUX.

Gmina ma atrakcyjne tereny inwestycyjne wyposażone w podstawową infrastrukturę techniczną, położone poza strefą zabudowy w trzech oddzielnych obszarach: 6,7 ha, 2,85 ha i 55,7 ha.

Dlaczego Namysłów? Bo ma korzystne położenie – blisko granicy z Niemcami i Czechami, do autostrady A4 – 45 km, atrakcyjne tereny inwestycyjne i dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna. Bo gwarantuje bezpieczeństwo ekologiczne, młodą i wykwalifikowaną kadrę, otwarte społeczeństwo.

Zachęty dla inwestorów: zwolnienia z podatku dochodowego jako forma pomocy regionalnej, grunty po konkurencyjnej cenie, nieodpłatna pomoc w załatwianiu formalności inwestycyjnych, zwolnienia z podatku od nieruchomości i dotacje z Powiatowego Urzędu Pracy na szkolenia pracowników i na tworzenie nowych miejsc pracy

Namysłów ma ponad 750 lat, i ta długa historia pozostawiła znakomite średniowieczne zabytki – dobrze zachowany system obronny z wjazdową bramą miejska, zwaną Krakowską, z punktem widokowym dla zwiedzających, i mury miejskie.

Wspaniałym miejscem do uprawiania sportów wodnych jest stuhektarowy zbiornik retencyjny w Michalicach (3 km od Namysłowa) oraz Centrum Turystyki i Rekreacji „Delfin”, z krytym basenem oraz odkrytą pływalnią. W Michalicach znajduje się również perełka architektury dolnośląskiej – zabytkowy drewniany kościółek pw. św. Michała Archanioła z 1614 roku z cennymi polichromiami. Namysłów, dzięki dużej powierzchni parków, terenów rekreacyjnych oraz bazie sportowej – stadion, korty tenisowe, basen, boiska sportowe, lodowisko „Orlik”, Hala Sportowa „Orzeł” – zapewnia naprawdę znakomite warunki do rekreacji.


 

Szanowni Państwo,

Gmina Namysłów to wspaniałe miejsce do wypoczynku i rekreacji. Duża powierzchnia terenów zielonych, unikatowe obiekty historyczne i miejsca stworzone do aktywnego wypoczynku to niewątpliwie nasze atuty. Należy o nie dbać i rozwijać, by ten szczególny potencjał, który tkwi w naszej Gminie przełożyć na realne korzyści, w postaci zwiększenia ruchu turystycznego i uatrakcyjnienia życia mieszkańców.

To jednak ludzie są największym skarbem Ziemi Namysłowskiej. Poprzez swoją energię i kreatywność współtworzą pomyślność naszej Małej Ojczyzny. Szczególny ukłon należy się w tym względzie licznym małym i średnim przedsiębiorstwom na terenie Gminy Namysłów. To w dużej mierze firmy rodzinne, które znacznie wykraczają poza samą tylko dziedzinę gospodarki. Są one miejscem kultywowania wartości, rozwijania współpracy międzypokoleniowej i budowania kapitału społecznego. Sektor małych i średnich przedsiębiorstw to jeden z najistotniejszych filarów naszej lokalnej gospodarki. Powinniśmy dbać o jego rozwój i przełamywać bariery, które szkodzą konkurencyjności MŚP. Współpraca i dialog sektora z samorządem pozwoli te ograniczenia eliminować.

Takiemu partnerstwu oraz wymianie doświadczeń i opinii będzie służyć Rada Przedsiębiorców, która jako ciało doradcze będzie funkcjonować w Namysłowie.

Podobne oczekiwania towarzyszyły mi podczas tworzenia zrębów Namysłowskiej Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady Miejskiej. To przedstawiciele kolejnych grup: seniorów i młodzieży z terenu Gminy Namysłów. Jestem pewien, że mając najlepsze rozeznanie w problemach i oczekiwaniach środowisk, z których się wywodzą, będą podejmować trafne decyzje odnośnie wydatkowania tej części budżetu na rzecz osób starszych i młodszej reprezentacji naszych mieszkańców. Przy pomocy obydwu rad będziemy starali się także budować pomosty międzypokoleniowe.

Dopełnieniem idei, w którą gorąco wierzę, polegającej na świadomym i jak najszerszym udziale mieszkańców w procesie zarządzania Gminą Namysłów, jest budżet obywatelski. Dlatego w budżecie gminnym wyodrębniliśmy środki na inwestycje, o których będą decydowali sami mieszkańcy Gminy. Tworząc budżet obywatelski, mamy niepowtarzalną i mogącą się wciąż rozwijać szansę na lepszy rozwój, jednocześnie integrację i zaktywizowanie namysłowian. Znając oczekiwania mieszkańców, jestem głęboko przekonany, że tej szansy nie zmarnujemy i wszyscy aktywnie włączymy się w zrealizowanie tej szczytnej idei.

Burmistrz Namysłowa

Julian Kruszyński


 

 

Program Dni Namysłowa

19-21 czerwca 2015 r.

 

19.06.2015 r. (piątek)

Błonia Namysłowskie

 • Występy zespołów Namysłowskiego Ośrodka Kultury – „The New Shadows” i „Taumaturgia” (od godz. 17.00)

 • Zespół ALIVE (support)

 • Gwiazda wieczoru – STRACHY NA LACHY (godz. 20.00)

 • Zespół KARABACH

 • Sound System

 

20.06.2015 r. (sobota)

Błonia Namysłowskie

 • Koncert zespołu ARKA NOEGO (około godz. 16.00)

 • Koncert Big Bandu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Andrzeja Kurylewicza w Namysłowie

 • Gwiazda wieczoru – zespół T.LOVE (godz. 20.00)

 • Około godz. 21.55 – pokaz sztucznych ogni

 • Zabawa taneczna pod gwiazdami

 • Całodzienne gotowanie z doktorem Grzegorzem Russakiem, autorem programu telewizyjnego „Smaki Polskie”, propagatorem i autorytetem kuchni myśliwskiej i staropolskiej

 

21.06.2015 r. (niedziela)

Błonia Namysłowskie

 • Koncert namysłowskiej kapeli podwórkowej „Bęc Wuja w Czoło”

 • Studio Piosenki Namysłowskiego Ośrodka Kultury

 • Koncert Namysłowskiej Orkiestry Dętej

 • Spektakl „Idzie miłość” w wykonaniu namysłowskiej Grupy Teatralnej Seniorów

 • Koncert HALINY FRĄCKOWIAK (około godz. 17.00)

 • Występy zespołów „Namysłowiacy” oraz „The Rumble”

 • Występy laureatów Przeglądu Piosenki

 • Koncert gwiazdy wieczoru – zespołu MYSLOVITZ (godz. 20.00)

 

PONADTO

 • Otwarty Turniej Tenisa Ziemnego im. Floriana Marcinkowskiego

 • Mecze piłkarskie

 • Okolicznościowy Rajd Rowerowy

 • Bieg Namysłowian dla Dzieci i Młodzież,

 • Turniej szachowy o Puchar Burmistrza Namysłowa

 • Turniej Piłki Siatkowej (plażowej)

 • Rycerski Tor Przeszkód – gry, konkursy, zabawy dla dzieci

 • Parada Namysłowskiego Stowarzyszenia Motocyklistów

 • Pokaz ratunkowy

 • Pokazy na macie w wykonaniu zapaśników oraz zawodników MMA

 

Na Błoniach

 • Bufety i stoiska handlowo-gastronomiczne

 • Rekinarium (żywe rekiny) – największe mobilne akwarium w Europie

 • Wesołe miasteczko Jana Novego – zielony trójkąt koło Błoni

 • Ryszard Maresz – malowanie wypalarką (wypalanki w drewnie)

 • Urządzenia sportowo-rekreacyjne: bungee, skocznie, zjeżdżalnie, kule wodne itp.

 • Gry, zabawy i konkursy dla dzieci przez całe dwa dni