sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Namysłów: Opolszczyzna świętuje nad Widawą

Gospodarzem wojewódzkiego Święta Plonów na Opolszczyźnie będzie w tym roku Namysłów. To do tego uroczego miasta nad Widawą prowadzić będą 3 września wszystkie drogi z pól i sadów Śląska Opolskiego.

Zwyczaj dziękczynienia za plony i święto radości ze zbiorów był znany już plemionom bałtyckim i Słowianom. Prawdopodobnie pierwotnie – jak twierdzą historycy – sam obrzęd był związany z kultem roślin, nieco później z pierwotnym rolnictwem. Przekazy mówią o wyżynkach, obrzynkach, wieńcach gromadzących całe lokalne społeczności. Na Śląsku Opolskim święto to często nazywane było żniwniokami. Rozwój gospodarki rolnej, powstawanie folwarków sprawiło, że dożynki w XVI wieku stały się cyklicznym świętem na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.

W Polsce do dzisiaj to święto ogromnie ważne. Łączy w sobie tradycję, integruje społeczność lokalną i regionalną, uczy szacunku do pracy, ma także silny wymiar patriotyczny i religijny. I na pewno te wszystkie elementy znajdą się również na tegorocznych namysłowskich dożynkach.

Zgodnie z tradycją, dożynki rozpocznie msza święta dziękczynna, o godz. 10 w kościele parafialnym pw. św. Franciszka i św. Piotra z Alkantary. To świątynia o ciekawej historii, której początki sięgają XIII wieku. Niestety, od drugiej dekady XIX wieku przez ponad 170 lat kościół nie służył wiernym. 11 listopada 1988 r., w 70. rocznicę odzyskania niepodległości, przystosowany do sprawowania liturgii kościół uroczyście poświęcił ówczesny metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz.

Po mszy świętej korowód dożynkowy przejdzie na namysłowskie Błonia nad Widawą. Tam odbędzie się uroczysta gala dożynkowa. Zgodnie z coroczną tradycją Dożynek Wojewódzkich, ogłoszone zostaną także wyniki konkursu „Piękna Wieś Opolska 2017” oraz Wojewódzkiego Konkursu Koron Dożynkowych.

Jak zawsze, na dożynkach nie zabraknie możliwości skosztowania chleba upieczonego z mąki z tegorocznych zbóż. Zresztą na pewno nie tylko chleb pojawi się na świątecznych stoiskach. Co roku bowiem smakołyków jest mnóstwo. Miody, soki, owoce, przetwory warzywne, pieczone mięsa, wędliny, domowe ciasta… A ponieważ podczas świętowania nie tylko ciału się coś należy, to i na dożynkowej scenie pojawi się sporo wykonawców. Ma rozśmieszać Jerzy Kryszak. A zagrają i zaśpiewają Doda & Virgin.

(tom)

 

Żniwne korony stają do konkursu

Zarząd Województwa Opolskiego ogłosił Konkurs Koron Dożynkowych 2017. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 3 września w Namysłowie, podczas tegorocznych Dożynek Wojewódzkich.

Podstawowym celem konkursu jest kultywowanie i dokumentowanie tradycji regionalnej plastyki obrzędowej związanej z okresem żniw, jak również zwiększenie aktywności życia kulturalnego mieszkańców wsi.

Korony dożynkowe i prace plastyczne zostaną ocenione w dwóch kategoriach:

  • korony dożynkowe oraz prace plastyczne kłosowo-ziarnkowe,
  • korony dożynkowe oraz prace plastyczne ziarnkowe.

Oceny zgłoszonych prac dokona komisja konkursowa powołana Zarządzeniem Marszałka Województwa Opolskiego działająca w oparciu o regulamin konkursu. Zgodnie z regulaminem konkursu zgłoszenia koron i prac mogą dokonać gminy województwa opolskiego lub wojewódzkie związki o charakterze rolniczym w terminie do 30 sierpnia 2017 roku.

Zgłoszenia należy przesłać lub dostarczyć do Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, ul. Główna 1, 49-330 Łosiów. Do konkursu można zgłosić tylko jedną koronę lub pracę plastyczną z danej gminy lub wojewódzkiego związku o charakterze rolniczym.