piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Namysłów: Opolskie korony żniwne

Tegoroczne Wojewódzkie Święto Plonów Opolszczyzny odbyło się w Namysłowie. Trochę padało, ale siła charakteru ludzi ziemi jest mocniejsza od kaprysów pogody.

Dożynkowe uroczystości rozpoczęła dziękczynna msza święta, której przewodniczyli ordynariusz diecezji opolskiej biskup Andrzej Czaja oraz biskup pomocniczy diecezji wrocławskiej Andrzej Siemieniewski. Za ołtarzem kościoła pw. św. Franciszka i św. Piotra z Alkantary stanęli też proboszcz namysłowskiej parafii ks. Bartosz Barczyszczyn i duszpasterz opolskich rolników ks. Hubert Janowski.
W homilii bp Andrzej Czaja mówił, że zawsze musimy się modlić o to, by na naszych stołach nie zabrakło chleba oraz by było go na tyle, aby można się nim dzielić z potrzebującymi. Odwołując się do słów z Księgi Powtórzonego Prawa, mówił o potrzebie zapamiętania słów: „Najesz się, nasycisz i będziesz błogosławił Pana, Boga twego, za piękną ziemię, którą ci dał. Strzeż się, byś nie zapomniał o Panu, Bogu twoim, lekceważąc przestrzeganie Jego nakazów. (…) Gdy ci się rozmnoży bydło i owce, obfitować będziesz w srebro i złoto, i gdy wzrosną twe dobra – niech się twe serce nie unosi pychą”. Biskup opolski zaznaczył, że dziękując za dobro ojcowizny, za ziemię naszych małych ojczyzn, dziękujemy w ramach naszej Wielkiej Ojczyzny. Ziemi, która nas ubogaca. – Społeczeństwo pełne harmonii i zgody można budować, jedynie nie zaniedbując ziemi – w tym szerokim rozumieniu tego słowa – i szanując boże prawa naturalne i stanowione – mówił opolski biskup.
Po zakończeniu mszy świętej korowód dożynkowy, któremu przewodziła dorożka wioząca starostów tegorocznych dożynek – Annę Paczkowską ze Smarchowic i Jacka Armatę ze wsi Kowalowice – przeszedł na namysłowskie błonia. Tam nastąpiła prezentacja koron żniwnych oraz ceremoniał dożynkowy, w tym tradycyjne Misterium Chleba. Z gorącym przyjęciem spotkał się także występ dziecięcego zespołu Dąbróweczki, który działa przy szkole podstawowej w Dąbrowie. Warto wiedzieć, że tworzy go czwarte i piąte pokolenie górali podhalańskich, którzy osiedlili się w Dąbrowie w 1945 roku.
Julian Kruszyński, burmistrz Namysłowa, powitanie gości rozpoczął tradycyjnym „Szczęść Boże”. Powiedział, że organizacja dożynek wojewódzkich nad Widawą to niezwykłe wyróżnienie dla gminy, którą zamieszkują ludzie dobrzy i pracowici, gościnni i prawi.
Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła gorąco pozdrowił artystów kultury żniwnej z ich wspaniałymi dziełami sztuki – koronami żniwnymi. – Ziemia opolska powinna być dumą nas wszystkich. I na pewno tak jest. Pielęgnujcie tradycję szacunku i wzajemnego zrozumienia. Bądźcie strażnikami pamięci – zaapelował do rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy marszałek.
Również wicewojewoda opolska Violetta Porowska podziękowała rolnikom za ich pracę oraz poszanowanie dla tradycji.
Zwyczajowo odbył się konkurs na najładniejsze korony dożynkowe oraz prace plastyczne kłosowo-ziarnkowe. Pierwsze miejsce jury przyznało koronie z Gogolina-Karłubca, drugie otrzymała korona z Roszkowic w gminie Niemodlin, a trzecie z Grocholubia w gminie Walce. W kategorii koron i prac plastycznych ziarnkowych pierwsze miejsce zdobyła korona z Odrowąża.
W drugiej części dożynkowej gali rozstrzygnięty został konkurs „Piękna wieś opolska 2017”. Oceniano dwie kategorie: „Najpiękniejsza wieś XX-lecia odnowy wsi” i „Najlepszy projekt odnowy wsi”. W pierwszej najlepszą okazała się miejscowość Kadłub w gminie Strzelce Opolskie, natomiast w drugiej Skałągi w gminie Wołczyn.
(tmt)