wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Najsmakowitsze z targów

Wśród wielu opinii o Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL w Kielcach znalazłem i taką: „Nie bez powodu targi te określane są mianem najbarwniejszych, najweselszych i najsmakowitszych targów nie tylko w regionie świętokrzyskim, ale i w całym kraju”. I rzeczywiście, powodów, by to targowe spotkanie tak właśnie zrecenzować, jest mnóstwo.

Tegoroczne IX Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL to już historia. Odbyły się w Kielcach w pierwszej połowie kwietnia, ale to właśnie teraz zaczynają pojawiać się pierwsze ich efekty. Wielu, przygotowując wakacyjne i urlopowe plany, sięgnąć bowiem może do oferty przedstawionej w Kielcach.


 

Wiejska turystyka

Kieleckie targi – zgodnie z zapowiedziami – były okazją do uczestniczenia w unikatowej imprezie wystawienniczej, wyspecjalizowanej pod kątem turystyki wiejskiej. Nie zabrakło fachowych spotkań i konferencji. Była szansa do poznania wielu ogromnie ciekawych miejsc w Polsce (i nie tylko). Można było osobiście poznać licznych twórców ludowych i zobaczyć co potrafią „wyczarować”. A wszystkiemu towarzyszyły zespoły promujące muzykę źródeł (chociażby dwa zespoły z województwa mazowieckiego – „Urzeczeni”, działający przy Towarzystwie Opieki nad Zabytkami w Czersku, i „Kalwarki” z Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii) oraz cała masa smakowitości kulinarnych (sery, wędliny, miody, ciasta, chleby, powidła…). Jednym słowem – i dusza, i ciało dostały całkiem sporo. A i biznes w takich warunkach pięknie mógł rozkwitać.


 

Urodziny Reymonta

W pierwszym dniu targów zwiedzający mieli także niecodzienną okazję obejrzenia inscenizacji pod nazwą „Wesele Boryny”. Na podstawie powieści Reymonta „Chłopi” przygotowała ją Lokalna Grupa Działania Region Włoszczowa. – Pomysł na zaprezentowanie inscenizacji powstał z okazji 150. rocznicy urodzin Władysława Reymonta, która przypada na ten rok. Postanowiliśmy uczcić pamięć wybitnego pisarza poprzez przybliżenie „Chłopów” publiczności podczas kieleckich targów, a tym samym zaprosić ich do wsi Kobiele Wielkie, na obchody pamięci Reymonta – mówił Cezary Huć, wiceprezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania Region Włoszczowy. Na pewno to miejsce znajdzie się na wielu tegorocznych wakacyjnych szlakach.


 

Tatarczuk i trzepka

Wyjątkowym sposobem na zachowanie kultury obszarów wiejskich są produkty kulinarne. Zalewajka, żelazne kluski, słodki sok jabłkowy – to produkty, z których słynie na przykład łódzka wieś. O tym, czym jest tatarczuch, trzepka lub kugiel można było przekonać się w czasie targów. Można było również umówić się na wspólne gotowanie podczas nadchodzących urlopów.

W tym roku partnerami targów były także: Przewozy Regionalne, prezentujące swój nowy brand, czyli markę Polregio, Lokalna Organizacja Turystyczna Moc Ponidzia, Bałtowski Kompleks Turystyczny, JuraPark Bałtów, Polska Organizacja Turystyczna, Izba Gospodarcza Krąg Turystyki Zdrowotnej, Polska Federacja Turystyki Wiejskiej Gospodarstwa Gościnne, Uzdrowisko Busko-Zdrój oraz Instytut Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Swoje całkiem spore stoisko miała także Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie, która godnie reprezentowała Dolny Śląsk. Można tam było sporo dowiedzieć się o Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej z Dobkowa, Zamku Grodziec i najpiękniejszej wsi dolnośląskiej z 2014 roku – Czaplach. Celem 15 gmin i miast z regionu kaczawskiego jest budowanie trwałej, partnerskiej współpracy pomiędzy ludźmi, instytucjami i przedsiębiorcami.


 

Wypoczywać zdrowo

Ważnym punktem tegorocznej edycji tragów była konferencja naukowa „Turystyka prozdrowotna na obszarach wiejskich”. W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. panel dotyczący najnowszych trendów w zakresie leczenia uzdrowiskowego. Uzupełnieniem konferencji były zagadnienia związane z dotacjami na rozwój turystyki i zachowanie dziedzictwa kulturowego. Między innymi w ramach konferencji Magdalena Kachniewska ze Szkoły Głównej Handlowej przedstawiła informacje nt. możliwych innowacji produktowych w agroturystyce, w tym głównie elementów zdrowotnych, które znakomicie budować mogą marketingowo nowoczesny obraz wypoczynku na wsi. Przy czym wdrażając go, należy patrzeć na wszystkie elementy oferty przez pryzmat potrzeb gości (dieta, wystrój wnętrz, otoczenie gospodarstwa, propozycje spędzania czasu, jakość materiałów – np. pościeli). Trzeba cały czas pamiętać, że marketing to nie tylko obraz – to rzetelne projektowanie oferty z myślą o potrzebach gości.

(mtk, ostro)


 

Innowacje organizacyjne w agroturystyce

  • Należy poszukiwać możliwości tworzenia oferty sieciowej, a nie specjalizować się na siłę w nowych usługach.

  • Sieć może obejmować innych usługodawców agroturystycznych (oferta komplementarna), a także przedstawicieli innych branż (rehabilitacja ruchowa, sport i rekreacja, psychologia, dietetyka, usługi czasu wolnego itd.).

  • Sprzedaż ofert pakietowych wymaga wyspecjalizowanych kanałów dystrybucji i wsparcia międzyresortowego.