czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Najlepsze z małych ojczyzn

„Rzeczpospolita” zaprezentowała już dziesiątą edycję rankingu samorządów.

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, prawie co roku zasady oceniania samorządów są modyfikowane, tak aby były dostosowane do zmieniającej się sytuacji. Na przykład jeszcze niedawno bardzo wysoko oceniane były samorządy, które odważnie pożyczały pieniądze. Dziś organizatorzy rankingu takie zachowania oceniają dużo ostrożniej.

„Niemal co roku dokładamy nowe parametry. Stworzyliśmy podrankingi: gmin innowacyjnych i najskuteczniej korzystających z unijnych pieniędzy. Mimo tych zmian w metodologii widać, że przetasowań w czołówce rankingu nie jest dużo. Na nasze ankiety odpowiada około 300 gmin, ale na górze zestawień pojawiają się często te same. W tym roku z okazji jubileuszu nagradzamy tych najbardziej konsekwentnych w zdobywaniu laurów” – informują organizatorzy jubileuszowej edycji rankingu.

W tegorocznym rankingu wśród największych miast pierwsze miejsce zajął Gdańsk. Krasnystaw okazał się najlepszy wśród gmin miejskich oraz wiejsko-miejskich. Natomiast laur pierwszeństwa w gronie gmin wiejskich należał się Świdnicy z województwa lubuskiego.

Rzeczpospolita nagrodziła także samorządy, które od 10 lat plasują się w czołówce rankingu. W tej kategorii Gdańsk znalazł się na 3 pozycji. Pierwszą lokatę zajął Poznań, a drugą Sopot.