środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Najlepsi prezydenci i świdnicki Diament

Rafał Dutkiewicz z Wrocławia otrzymał tytuł Super Prezydenta, natomiast Wojciech Szczurek z Gdyni został podczas Kongresu Regionów liderem rankingu prezydentów polskich miast.

Tegoroczna edycja IV Ogólnopolskiego Kongresu Regionów to ponad półtora tysiąca gości – przedstawicieli samorządu, biznesu, administracji publicznej oraz Unii Europejskiej, a także ekspertów, naukowców i dziennikarzy. Organizatorami Kongresu są Ringier Axel Springer Polska (wydawca m. in. Newsweeka, Forbesa, Faktu) i miasto Świdnica, a Patronat Honorowy nad Kongresem Regionów objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

IV Kongres Regionów rozpoczął się wtorkową sesją plenarną, podczas której wręczono nagrody w rankingu N15 Najlepszych Prezydentów Miast Newsweeka. W debacie zatytułowanej „Idealny prezydent: szeryf czy negocjator?” wzięli udział laureaci rankingu N15. Wieczorną sesję zakończyło wręczenie Diamentu Wolności – specjalnej nagrody Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, którą w tym roku otrzymał Henryk Wujec, doradca Prezydenta RP.

 

W trakcie Kongresu zaplanowano 56 paneli dyskusyjnych, można także wziąć udział w pięciu sesjach plenarnych oraz licznych wystawach zlokalizowanych w świdnickim Rynku. IV Ogólnopolski Kongres Regionów pod hasłem „Samodzielność a efektywność. Samorząd jako wspólnota mieszkańców” potrwa do czwartku, 13 czerwca.

 

***

Ranking N15

W tym roku z grona prezydentów, na których można było oddawać głosy, wyłączony został Rafał Dutkiewicz, Prezydenta Wrocławia, który przez trzy kolejne lata zwyciężał w Rankingu N15. Redakcja tygodnika „Newsweek Polska” zdecydowała uhonorować go nagrodą specjalną dla Super Prezydenta.

 

Zwycięzcą Rankingu N15 Najlepszych Prezydentów Miast został Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Miejsce 2. Piotr Uszok, prezydent Katowic,

Miejsce 3. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu,

Miejsce 4. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska,

Miejsce 5 Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku,

Miejsce 6. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina,

Miejsce 7. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa,

Miejsce 8. Ryszard Grobelny, prezydent Poznania,

Miejsce 9. Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy,

Miejsce 10. Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli,

Miejsce 11. Adam Fudali, prezydent Rybnika,

Miejsce 12. Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic,

Miejsce 13. prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa,

Miejsce 14. Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy,

Miejsce 15. Robert Raczyński, prezydent Lubina.

 

Tygodnik Newsweek Polska wyróżnił 15 najlepszych, najsprawniej rządzących swoim miastem prezydentów. Podobnie jak przed rokiem 29 prezydentów dotychczasowych laureatów Rankingu N15 wytypowało kandydatów na laureatów tegorocznego rankingu. Każdy z członków kapituły poproszony został o wskazanie pięciu kandydatów, pięciu najlepszych – jego zdaniem – polskich prezydentów miast, w kolejności od nr 1 do nr 5. Jury rankingu (przedstawiciele redakcji i zaproszeni znawcy tematyki samorządowej) zsumowali wszystkie nominacje i w kolejnym etapie procedury przyznali swoją punktację. Pod uwagę brano: osobistą aktywność prezydentów i dokonania miast w ciągu ostatniego roku.

Oceniano: gospodarkę miast (inwestycje ze środków własnych, przyciąganie inwestycji zewnętrznych, klimat dla biznesu, pozyskiwanie środków unijnych, zdolność kredytową miast itp.), kulturę, oświatę, zdrowie, sprawy społeczne, współpracę z NGO, indywidualne cechy przywódcze prezydentów, zdolność funkcjonowania w czasie kryzysu finansów publicznych.

***

Diament Wolności to specjalna nagroda, ustanowiona przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich z okazji obchodów 20-lecia tej jednej z najstarszych organizacji biznesowych w Polsce. Diamentem uhonorowano osoby, które wniosły szczególny wkład w szerzenie idei wolności i demokracji i w budowanie przemian w Polsce po 1989 roku.

Tegoroczny laureat – Henryk Wujec jest polskim politykiem, fizykiem, działaczem opozycji w czasach PRL, obecnie doradcą Prezydenta RP ds. społecznych. Był posłem na Sejm X, I, II i III kadencji. Jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

***

Kongres Regionów to unikatowe miejsce spotkań świata biznesu, przedsiębiorców i inwestorów z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Do tej pory odbyły się trzy edycje Kongresu. Ostatnia (29-31 maja 2012 roku) skupiła blisko 2.000 przedstawicieli samorządu, władz państwowych, biznesu oraz mediów. W jej trakcie odbyło się 5 sesji plenarnych oraz 64 panele dyskusyjne. Wręczone zostały nagrody w 9 rankingach samorządowych, w których nagrodzono w sumie 159 prezydentów, burmistrzów, starostów oraz wójtów.